sq swing nr.16
Omx 1.166.42
Idag blir nog bara en lång dags väntan på FED`s agerande och marknadens tolkning av detta. Så jag passar på att förbereda nästa "trading drag". Det blir lite lustig nummerordning för jag missade och hoppade över nr. 16 sist, därav numreringen..
Jag förväntar mig en lågpivot till måndag 5/11. Som bekant är jag optimistisk och tror på nya uppgångar framöver med en ny stigande trend. Den här rekylen ser jag som en motreaktion på det possitiva mottagande FED´s agerande fick. Jag antar i skrivandets stund att onsdagen kommer öppna med ett gap. Det är 1.190-nivån och detta gap som är målet för denna swing. Jag kommer försöka kommentera detta efter räntebeslutet och entry, men jag antar i skrivandets stund att detta sker under onsdagen 31/10 uppe vid motstånden 1.209-12 eller kanske t.o.m. 1.229-32.
Visst skulle också ev. botten kunna ske här som jag varit inne på tidigare. En botten för våg C ner mot 1.100-nivån. Men jag tolkar inte läget så.
Jag får anledning att återkomma med kommentarer till detta inom kort..
Mvh sq52trader
swing 18 är det väl???
mvh
Bankir Vresig
Omx 1.270,27
#1 evilsteff
Tack för tillrättavisandet, men det förändrar inte mina förväntningar och planeringar.
#2 Bankir Vresig
Jo, som jag inleder denna sträng så blir nummreringen något knepig. Men det gör väl ingen skillnad så länge man kan skilja på trades´n hoppas jag. Eller finns det något magiskt i dessa siffror (man kanske kan göra TA på dem också (?)... =)
Mvh sq52trader
Omx 1.165,29
En stor frestelse som jag bl.a. räknat på säger från 1.138,17 som är starten
1.) 1.181,74 + 43,57
2.) 1.165 (running C) 1,618 x 43 = c:a 70
3.) 1.235
4.) Skall vi testa stödet vid 1.212?
Men det är ganska häftiga rörelser på relativt kort tid...
Mvh sq52trader
Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Observera att FED´s räntebesked kommer imorgon kväll, det är alltså först på torsdag som OMX kommer reagera på det och USA´s reaktion.