Grupp: Huvudforum

Ngr måndags rubriker

0
Ogilla!
11
Gilla!
#0   Av: horea » Redigera
2007-11-05 12:10:27

Som du kan læsa på bloomberg!

Mina spådomar med cytygroup svart på vit.Trichet dragen i skit av kolegan Benanke.Han får inte høja ræntan før att euron skall inte dra igenom taket av St Peters basilikan.Detta trots galoperande inflation.

Mærk noga att ekonomin I førra veckan var i good shape och kredit problemen borta.

Det raporteras att O Neal har till och med førsøkt sælja Meryll Lynch en av "streetens" och Americas ældsta och mest vælsedda banker.Detta bara før att rædda sin egen skin.Dem hær mæniskor har inga skrupler så tugga noga på vad du læser!!!!!!!

Tror du detta slutar hær?Jag tror som sagt att det ær bara børjan!!Oansett vad børsen gør under nærmaste tiden,kan en sådan katastrofal hantering av en ekonomisk værklighet inte gå førbi utan føljder.

Den kommer att nå i kapp till och med dem som har haft andra perseptioner

Citigroup's Profit Engine Breaks Down as Prince Exits, Writedowns Increase Citigroup Inc.,
the profit engine built by Sanford ``Sandy'' Weill, has seized up
Where Have All the New Hedge Funds Gone? To Lampert, Renaissance,
Everyone The hedge-fund industry is grappling with its first shakeout in a decade
as investors increasingly recoil from startups considered susceptible to the toxic shocks
of this year's credit markets.
BRICs Prove Cheap to GDP as Greenspan Leads Warning of Speculative Bubble
For all the concern about stock- market bubbles in Brazil, Russia, India, China,
the biggest emerging markets still may have more promise than anything in the developed world
Trichet's Next Move May Be a Rate Cut Even as European Inflation Picks Up
European prices are accelerating at the fastest rate in two years. Jean-Claude Trichet may
abandon the European Central Bank's drive to raise interest rates anyway.

0
Ogilla!
8
Gilla!
2007-11-05 12:17:42

Om Trichet har sina svaga håp i den starka euron som skulle kunna dæmpa den galoperande inflationen vad har Bernanke?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 12:49:42

Hej,

Vilken "galoperande" inflation? I Eurozone?

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-11-05 13:26:00

USA-inflationen: Den genomsnittliga prisuppgången för alla olika saker är 16,7% per år. De officiella siffrorna exkluderar energi, livsmedel, huspriser.
Trots detta "måste" de sänka räntan. "Interesting"?

Mvh werik1

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-11-05 13:36:28

#3 Nu var förvisso inte frågan ställd till just dig, men eftersom du kom med ett sådant påstående kommer här ett svar på det.

USA CPI All Items (d v s inkluderat mat & energi) har just nu en årstakt på +2,8%. Vart får du 16,7% från för källa? Och kom nu inte med någon fantasisajt med statistik uppdiktad av påtända småtomtar, för då kan vi avsluta diskussionen innan vi ens inlett den.

Tack.

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 14:59:25


Pessimister har vanligtvis fel och vinner en falsk "aura" av expertis genom att
(Forts. på Börstjänaren!)

Göran Högberg
goran.hogberg@minmail.net

Mvh werik1

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 15:25:50

FED tog ju bort M3. enligt hans "inofficiella" källor, har den ökat med 14% i år,

vi behöver ju inte hålla oss till officiella källor när konstiga saker händer, fastighetskris, finansiell kris, ....

Mvh werik1

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-05 15:50:01

14% stämmer bra med att usdollarindex är på 30år low, smp500 på topp i dollar, men 70% ner i guld räknat, oljan 6 dubblad i dollar osv,

fortroendet = 0, egentligen på kraftig miinus 

Mvh werik1

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-05 16:41:19

#6 Så '%-ökning av M3 = Inflationen'? Då får du nog läsa om boken igen. 

Ja, troligen har M3 stigit ganska kraftigt i år. FED, ECB m fl har ju floodat systemet med pengar för att tillmötesgå bankernas kraftiga efterfrågeökning av "short term funding". För att förhindra total frysning av interbanksmarknaden som vi såg inledas i augusti.

#7 Men werik1, guld är ju också en tillgång liksom aktier eller vad som helst annat. Inte sant? Hur står då guldet sig mätt i något annat än fallande USD? Säg Euro exempelvis. Inte fullt lika häftigt va?

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

1
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-05 17:45:17

#8 har inte tid läsa böker, men har erfarenhet från stockholms universitets nationalekonomiska fakultet, dom förstår inte ens formlerna dom lånat från fysik-matematik, än mindre verkligheten dom försöker beskriva = dölja = mera anslag 

ltc = nobelpristagare i ekonomi = konkurs för hela världen. 1998

lever vi inte i en global värld, internet, är det endast amerikaner man kan lura

du frågade varifrån jag hade lånat dessa fantasisiffror o jag svarade, kan tillägga elliotvave internationale o aktiequiden

Mvh werik1

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 17:51:29

kanske är inflation att bankiren skapar pengar ur tunna luften kanske nåt annat , vad vet jag 

Mvh werik1

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 18:01:43

usd är världsvaluta, alla som investerar i usd är dom tokiga 

Mvh werik1

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-05 18:08:44

Stry! læs blombergsrubriken æn en gång!Pasaget om Trichet!Dær står det att infationen har den snabbaste økningen inom dem två sista åren och detta just i europa.Inflation søm økar snabt kallas galoperande.

M3 ær ett liqiditets mått av pengar på marknaden vilket Fed har tagit bort.Den skall mæta even mængden tryckta pengar.

Av ngn anledning vill inte fed att folk skall veta hur mycket pengar dem trycker.

Ju mer dem trycker destå større inflation skapar dem.Bernanke har åt andra sidan aldrig stuckit under stol med att han trycker pengar.Det han har pratat mindre om ær inflationen han skapar.

Jag menar altså att många sifror som kommer från amerikanska myndigheter ær  i bæsta fall missvisande.

Nedgående inflation med kraftigt stigande olje priser fler anstælningar detta bank och service sektorn inkluderat.

Ngt konstig før mig att banker anstæller under en av dem værsta kriser dem har gått igenom.

Nær en bank som Meryll Lynch gør sitt størsta førlust på 93 år så bør dem andra banker inte vara mycket mer hælsosamma.

Framtiden kommer sækert  att visa den nakna saningen om alla kredit svængar liksom ekonomins værkliga shape.

Negativa øverraskningar kan børsen knapast tåla vid nuvarande nivåer.

Den som lever får se.Jag upprepar æn en gång att dem størsta delen av subprime morgagen går ut till næsta år.

 

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
38
Gilla!
2007-11-05 18:13:57

Werik1 !!

Är du vänlig å sluta med ditt förbaskade tjat om dina bankirspöken. Du förstör AG med ditt evinderliga bankirspammande.

vh/zip

 

0
Ogilla!
17
Gilla!
2007-11-05 18:30:29

#13  /signed! 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 18:40:07

mycket trevligare

Genetic Advances To Pioneer Super-Human Elite?

förra måndagen fick en bankir sparken, denna måndag en annan, kanske mitt fel 

Mvh werik1

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-05 18:54:58

läs the Banking index strängen av spx970, kanske lite svårförståeligt

jag handlar eur/usd, vill veta vad händer bakom kulisserna

alla är inte villiga berätta, tex bernanke, är han kanske inte en bankir 

Mvh werik1

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-05 19:14:59

#12 Jag läser rubriken, men visste direkt att den var kraftigt överdriven. Tro inte på allt du läser i aftonbladet-inspirerade rubriker....

Fakta från Eurostat/ECB. Titta på den horea (grafen th visar i blått y-o-y förändring), och försök därefter att säga "galoperande inflation" igen. Väg även in att ECB höjt räntan 5 ggr förra året + 2 ggr i år, en ränteförändring slår igenom fullt ut i realekonomin först 1-2 år senare och kommer då att kunna bidra till dämpad inflation i Eurozone. I all välmening.

#9 Tips till dig werik1. Köp du en tacka guld, en kalashnikov och skaffa ett hyreskontrakt i en kärnvapensäker bunker. I övrigt instämmer jag med #13 och ämnar inte fortsätta diskussionen.


|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-11-05 20:23:57

Trevligt med din komentar och trevligt att debatera!

Jag kunde bara konstatera att Trichet var rætt bekymrad før inflation då han i talet har anvænt sitt favorit moto "strong vigilens".

Den hær frasen har alltid lætt till højd rænta men inte nu!

Att han inte højde ræntan beror i førsta hand på USA sækningen sedan på påtryckningar från Frankrike (inte minst presidenten)och Italien.

Att en bank england i sin tur gick in i credit dansen gjorde saker inte lættare før Trichet.Enligt min mening så har han inte mycket mer æn sen starka euron som inflationsbromsare.

Håller med dig helt och hållet angående aftonblads rubriker.Bloomberg ær doch som financielle service inte ngn aftonblad.Denna ær i alla fal min mening!

Du vet vad man brukar sæga på engelska "Keep it simple stupid"Det just det jag førsøker att gøra.Førsøker att anvænda sund førnuft och enkla resonemang.Om jag har lyckats kommer framtiden att visa.

Så I try to kepp it simple and look to the prices around me. They smell inflation!

 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 20:40:55

#17 stry, det går inte, skulle sätta in en liten summa pengar, det gick inte tack vare terroristlagarna, bankirerna behandlar oss som får , vi slår fåren med hästlängder. Dessutom står det överallt hur hög inflationen är, ingen kan undgå det.

men konstigt nog står det ingenstans vem skapar pengar, om jag nu berättar det för dom som vill läsa, så ropars det på vargen. hur skall jag kunna veta vem skapar pengar, jag är ju ett får

prince vd, citigroup två triljoner $ i tillgångar,  som tillhör den absoluta eliten av ekonomisk kunskap, förlorade 30 miljarder dollar, ingen match, men varför gjorde han det o vem vann dessa pengar. han efterträds av bill clintons finansminister rubin. en cia-chef blev president o en annan citigroups ordförande, hur kommer det sig, så går det till i stora världen, reptilerna styr världen 

privata centralbanker är intresserade av inflation o inflation är inte pengar, konstigt, alltihopa är konstigt, eller sen inte, vad vet jag

gick igår igenom "the fundamental theorem of calculus", inte alls konstigt, tur att vi har vetenskapen, den nya biologin, där titade jag igenom boken "biological chemistry", med citronsyrecykeln o ATP, våran energikälla

jag har fått dessa ideer på aktieguiden, skyll inte på mej

Mvh werik1

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-11-05 20:41:48

#18 Ömsesidigt.

Visst fick Trichet & Co ta lite andra hänsyn nu, så kan även svenska Riksbanken få lov att göra. Men någon exploderande inflation är inte påvisad ännu i eurozone.

Bloomberg är bra, men rubrikerna överdriver ibland. Så är det förvisso i alla tidningar, förutom möjligen i The Economist. Min favorit =)

Inflation around you? Vet inte vart du bor men här på IKEA, OnOff, pizzerian, bilhandlarn, H&M m fl sänks priserna och det är ständig REA.... Ja t o m bilresan har blivit billigare trots stigande bensinpris. Jag ser en hel del deflation kring mig, men såklart en del inflation på bostäder mm. Men totalt sett ingen katstrof som luktar i min närhet.
 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 20:52:01

om nu någon annan vann dessa penar, vari ligger problemet

spelar man valuta o förlorar gläds man åt någon annan som vann dom, så enkelt är det 

man ropar inte , kris kris, utan spelet går vidare

Mvh werik1

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-05 22:56:11
0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-06 03:16:11

 

Har finns lite statestik av "M3" fram till Juli 2007.

http://www.nowandfutures.com/key_stats.html

 

Mvh usdollar

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.