Grupp: Huvudforum

Brasilien

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-16 15:21:34

Jag ar i Brasilien just nu.

Ser att Nasdaq gatt ner 10% ca den senaste tiden. Varfor

Laste att Ericsson fick en stororder idag i Kina, Ericsson gar ner, Varfor

Tacksam for vettiga svar. Jag ska forsoka na en dator imorgon o lasa.

 

 

Mvh telemore

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-16 15:35:28

Var i Brazil ar du? Sjalv bor jag i Natal.

Mvh

B-G

 

 

 

 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-17 20:50:59

#1

Natal, tror jag han skrev ...

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-11-19 00:20:32

Jag bor i Tabatinga 3 mil soder om Natal. Jag ar inne i Natal nastan var dag utom idag da jag var i Pipa. Fick inbrott i bilen i Natal stod pa en bakgata till strandgatan. De tog en del pengar, kamera o dokumentet pa bilen samt slapte ut luften ur ett framdack. Markligt nog nar jag skulle aka hem efter 1 timma sa stod polisen 1 km langre bort o ville se dokumentet pa bilen. Jag hade kopian pa mig, men det skulle inte racka, utan de ville ha lite kosing. Jag vet om att det racker med en kopia nar man ar turist, sa polisen fick forsoka lura nagon annan. Vilket sammantraffande. Imorgon flyger jag till Recife dar ligger jag en natt. Sedan bar det hem till Stockholm via Las Palmas.

 

I Tabatinga byggs det for fullt, lagenheter ar det klart basta kopet for tillfallet, ca 500-600.000 for en helt ny. Manga Norrman o Svenskar koper flera stycken o ser det som en god investering. Det tror pa dubbla pengar efter 5 ar.

Mvh telemore

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-19 13:06:32

Och du som ansåg att Brasilien är ett land man borde investera i. Kriminalitet och mutor fullt öppet, suck. Om du nu anser att det är godtagbart så får det stå för dig. Tror nog att min salig bror gjorde räätt när han satsade på Thailand, har aldrig hört, varken av salig broder eller andra att liknande saker inträffat i Thailand. Men eftersom du enbart tycks vara intresserad av att dina pengar ska fördubblas fortast möjligt så stanna kvar, men glöm inte bort vad det tar i tid och kraft att hålla på med diverse småtjafs som den lokala brottsligheten ställer till med.

Mvh slaskhasen

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-11-19 15:29:06

Brasilen  är ett land att räkna med i framtiden. Deras naturtillgångar är ännu inte rätt värderade och den korruption och kriminalitet som finns där kommer att slås tillbaka när övriga världen på allvar börjar handla med denna nation.

Just nu är det endast USA som ser potensialen vilket är synd eftersom att det kommer INTE att lösa Brasilens inhemska problem. USA vill bara ha kontrollen över tillgångarna! Den nya globaliseringen kommer dock att hindra dem och Brasilen blir garanterat ett land att räkna med även världsekonomiskt!!

Mvh tolind

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-19 15:37:45

En kommande annektion kanske? 

Mvh spear of destiny

6
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-19 23:15:17
Kommentaren är borttagen.
0
Ogilla!
15
Gilla!
2007-11-21 15:50:22

# 7,

Brasilianarna ar lata o darmed ocksa fattiga. De har liksom ingen heder, det ingar i deras vardag att stjala sa mycket som mojligt. 

Jag utgar ifran att du pratar spraket o bott har i manga ar?Dessa rader fr dig ovan ar de mest idiotiska o generaliserande jag last/hort pa mangen god dag, Ak hem!

B-G

 

 

1
Ogilla!
2
Gilla!
2007-11-21 17:00:54

#8

Jag är hemma nu. I övrigt så är det min o många andras åsikter.

Vad har du för åsikter o erfarenhet. 

Mvh telemore

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-11-22 18:12:46

#9

Vad B-G har för erfarenhet av Brasilien ?? Tja, han bor ju där (i Natal, som du skriver om) sen ett antal år ... om nu det är värt nåt i dina ögon ... :-( ?



1
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-22 18:21:40

#10

 

Jag har en kamrat som jobbar på Försäkringsbolag. Brasilien toppar listan över mest anmälda brott av turister. Det säger väl en del. Åk dit själv får du se o höra. Oavsett vad du eller andra säger så vill jag inte lura någon medvedet att åkat dit utan att veta riskerna.

Mvh telemore

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-11-22 19:38:11

#11 

"Jag har en kamrat som ... "

Haha, varför hade jag på känn att det skulle komma just ett av dina slitna favorituttryck till svar :-) ?

Fint i alla fall att du har kamrater. Vårda dem väl.

:-)

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-11-22 19:52:53

Mina vänner är lata o darmed ocksa fattiga. De har liksom ingen heder, det ingar i deras vardag att stjala sa mycket som mojligt

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-22 20:23:46

#12

Du kan själv ringa till Folksam o fråga vilket land som har den högsta kriminaliteten. Be o få prata med någon som reglerar skador i övriga världen.

Kan ju vara bra för din säkerhet om du nu planerar att åka dit.

Jag förstår inte varför du ska behöva vara otrevlig bara för att jag är ärlig, jag ändrar inte min åsikt bara för att du ska vara nöjd om du nu tror det. Du får gärna slå mig på andra kinden med om du har lust. Jag kommer inte att slå tillbaka.

Jag lägger inte mer tid på detta nu.

Jag kan nämna att min son var nere i Rio de blev rånade tre gånger på 1 timma nere på stranden.

Mvh telemore

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-11-22 22:33:48


"vill jag inte lura någon medvedet att åkat dit utan att veta riskerna." (#7)

"Kan ju vara bra för din säkerhet om du nu planerar att åka dit." (#14)


Och tack så väldigt mycket för din omtanke !
Du verkar på fullt allvar tro att din AG-sträng skulle få oss att vallfärda till Brasilien ... ?!



"Jag förstår inte varför du ska behöva vara otrevlig bara för att jag är ärlig"

Så föregå då med gott exempel ! Du har ju själv satt an tonen.

"Brasilianarna ar lata o darmed ocksa fattiga. De har liksom ingen heder, det ingar i deras vardag att stjala sa mycket som mojligt"

Hur trevlig tycker du ovanstående kategoriska dom om det brasilianska folket är ??




Och du, självömkan klär dig utomordentligt illa : "Jag förstår inte varför du ska behöva vara otrevlig bara för att jag är ärlig ... Du får gärna slå mig på andra kinden med om du har lust. Jag kommer inte att slå tillbaka." 

 

Inlägget är redigerat av författaren.

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-22 22:43:33

#15

Åk dit själv, och jag är säker på att du kommer att få samma uppfattning som mig.

Jag tycker vi lägger ner nu, det börjar spåra ur tycker jag. 

Mvh telemore

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-11-22 22:57:05

#16

Du är säker på väldigt mycket du ... :-/.

Du har aldrig reflekterat över hur du ständigt lyckas reta upp andra skribenter ? Vad tror du själv är anledningen ? Behöver inget svar, men ett gott tips, fundera ett litet slag över din attityd.

EOD.



1
Ogilla!
2
Gilla!
2007-11-22 23:32:42

#17

Men herregud du måste väl tåla höra min åsikt.

Jag har varit ute o rest i hela världen, o när det gäller brottslighet så har jag inte varit med om något värre.

Han som bor i Natal kanske inte har något att jämföra med, vad vet jag. Han kanske till o med har bott där en längre tid o känner en massa Brasilianare o klarar språket bra. Det borde underlätta. Men som sagt åk dit själv som en kritvit turist o stanna där i två veckor så får du nog uppleva en hel del överaskningar av det negativa slaget.

Om man kommer som jag som turist till Brasilien så förväntar jag mig mer, Militärpolisen är involverade i brottsligheten, helt odugliga enl. min åsikt. Turistpolisen är helt ok.

 

I övrigt så har jag inte en enda anledning till att ljuga som du nog förstår. Själv skulle jag uppskatta om jag fick lite råd före jag reser till ett främmande land. Jag läste en del om Brasilien före jag åkte om att brottsligheten var hög, vilket jag fick bekräftat för mig när jag kom dit.

 

Mvh telemore

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-11-23 10:59:38

#18


Och på dom erfarenheterna plus några andra "uppgifter" du tagit fram så går du till doms över ett helt folk !! Hur seriöst är det att dra alla brasilianare över en kam ?

Inga som helst nyanser, ingen ödmjukhet inför ytterst komplexa frågor/ samband, utan bara kasta ur sig i princip vilka "sanningar" / domar som helst.    (detta gäller alldeles oavsett diskussionen gäller OMX, Eric, Brasilien eller vad som helst)

Det är denna typ av generaliseringar och kategoriseringar som får folk (läsarna) att gå i taket ! Är det svårt att förstå ?



1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-23 12:22:29

#19

Om du upplever det som att jag generaliserat så har jag gjort ett stort fel då jag var otydlig.

Självklart så finns det undantag.

 

Mvh telemore

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-23 21:33:32

#18

OBS att jag skriver inte att jag dömmer "ETT HELT FOLK" det är du som gör, och påstår att jag gör. Håll med om att det är väl ändå inte seriöst av dig.

OMX har jag aldrig diskuterat vad jag vet som du påstår.

Varför ska jag vara ödmjuk mot Eric B i mina åsikter som du vill jag ska vara.

Jag tycker inte att det är konstigt att folk går itaket som du oxå gör oavsett vad jag skriver eller vad jag har för åsikter. Enl. WM så är det en del här inne som förväxlat mig med någon signatur som tydligen ställt till med en hel del problem för AG. Om du hör till den sistnämnada skaran så ber jag dig sluta o istället ta kontakt med WM så du får klart för dig vad som gäller. Jag har vad jag vet inte gjort dig något ont så du behöver vara otrevlig mot mig.

Mvh telemore

0
Ogilla!
9
Gilla!
2007-11-23 21:38:44

Jag är på väg med lite investeringar i Brasilien.....Verkar just...Vi köper mark norr om Natal...

Vi skall exploatera lite där om man så säger...

 

 

Peter

Inlägget är redigerat av författaren.

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-23 21:42:58

#22

 

Vad heter orten 

Mvh telemore

0
Ogilla!
7
Gilla!
2007-11-23 21:47:27

Hur så,,,,,??? 

Vi har vissa ekonomiska intressen i dessa trakter...

Mvh PeterPG

Inlägget är redigerat av författaren.

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-23 21:50:10

#24

Jag träffade en Norrman i Natal de höll på att bygga o sälja lägenheter just 4 mil Norr om Natal.  

Mvh telemore

0
Ogilla!
12
Gilla!
2007-11-23 21:53:10

Jaså....så intressant....

Vi har andra planer... 

Mvh PeterPG

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-23 21:56:13

Får man fråga vad det är för planer 

Mvh telemore

0
Ogilla!
15
Gilla!
2007-11-23 21:59:11

Ja visst får du fråga..

Mvh PeterPG

1
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-23 22:01:42

Det var ju ett bra svar   ;)))) 

Mvh telemore

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-11-24 16:22:00

#21

Vad då förväxlat ? Är du inte samma telemore som skrev här förut och blev avstängd ? Och sen flyttade över till DI Börssnack och blev avstängd ? Och sen kommer tillbaka hit igen ?

Om du är nån annan, råder jag dig till att byta signatur.

F ö så försöker jag, så gott det går, att låta varje skribent få en ny chans, oavsett sin "historia". Det jag nu reagerat på i dessa strängar om Brasilien resp Ericsson nu, finns att finna i resp sträng.

"Jag har vad jag vet inte gjort dig något ont så du behöver vara otrevlig mot mig. "

Om du avser att vi tidigare inte haft någon ordväxling så är det korrekt.
Jag brukar normalt kunna ignorera den form av provocerande kategoriska yttranden du är expert på. Den här gången gjorde jag tyvärr inte det... Och det beklagar jag, främst för min egen del ...


I övrigt har jag inga kommentarer, dina ord får stå för dig själv. Jag orkar inte träta med dig längre. Hur du kan anse att jag dömer ett folk övergår tex helt mitt förstånd ... ?! 
 

1
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-24 17:25:15

#30

Jag har aldrig blivit avstängd här från AG. Red ut det där med WM istället för med mig är du snäll. Om det nu figurerat någon annan här med signaturen telemore är inget jag vet om eller ska ha skit för.

"F ö så försöker jag, så gott det går, att låta varje skribent få en ny chans" Kan du förklara detta närmare, eller ska jag fatta det som om du är en av delägarna till AG.

 

Mvh telemore

Inlägget är redigerat av författaren.

1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-24 17:32:22

#30

 "Och sen flyttade över till DI Börssnack och blev avstängd ?"

Vad menar du med detta?

Mvh telemore

0
Ogilla!
4
Gilla!
2007-11-24 19:51:31


Alla :

Jag begick ett misstag när jag lät mig provoceras till att gå in i en ordväxling med denne signatur. Det är förklaringen till att jag inte går i svaromål, utan för min del sätter jag punkt här.

Hoppas på förståelse för mitt beslut. Jag har ett liv utanför AG som jag faktiskt prioriterar.


 



1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-24 20:30:28

#33

Du är inte ensam, om det är några ?????? så är jag villig o räta ut de. Tar det gärna via mail om du vu vill. 

Mvh telemore

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-11-24 20:34:04

#34

Läs #33 en gång till. Denna gång litet noggrannare.



1
Ogilla!
0
Gilla!
2007-11-24 22:07:43

#35

Jag respekterar ditt beslut. 

Mvh telemore

0
Ogilla!
6
Gilla!
2007-11-24 22:25:40

Hur kan inlägg #7 inte ha modererats bort?

"Brasilianarna ar lata o darmed ocksa fattiga. De har liksom ingen heder, det ingar i deras vardag att stjala sa mycket som mojligt."

Det uttalandet är inte bara korkat och väldigt off-topic i Aktieguidens huvudforum utan visar också på en människosyn som bygger på att människor av viss nationalitet saknar grundläggande mänskliga egenskaper, vilket rent ut sagt är ett farligt och människofientligt synsätt.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2007-11-28 19:02:46
Ladda ned

stanna på bs

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-11-28 19:49:14
Ladda ned

hmm .. jag har aldrig skickat e-mail till T .. ändå får jag detta  :(( 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2007-11-28 20:17:26
Ladda ned

då jag är blockad så tvingas jag svara här  :)

du skrev 'e post' i ditt mess .. därför jag skrev e-mail.

sluta skicka till mej okej?

0
Ogilla!
1
Gilla!
2007-12-03 22:09:37

DN 

Mvh telemore

0
Ogilla!
13
Gilla!
2007-12-04 14:25:52

Tudo Bem amigos!?

Muito felicitades para tudo..... 

Ja här kommer vi farande från nordliga bredgrader och vet och kan allt om ett annat land!? Länder människor är mångfacetterade och har själ och historia, precis som vi själva har i sverige, vi vill inte bli ihop buntade och få en projicerad bild av oss.

Jag har levt och bott i Brasilien Rio i 3 år och har um Corazau  brasilera( får inte till svängen över a på min dator) hmm

Det finns en våldsbild som behöver åtgärdas i Brasilien!

Vad gör turisterna som kommer till Natal, Forta leza? Hur uppträder de?

Jag uppmuntrar inte korruption men vi kan inte komma och tro att vi kan förändra utan får också fundera hur vi uppträder. Hur kan vi bidra?

Har aldrig råkat ut för något och levt och rest mycket i syd amerika. När jag efter en resa kom hem och står på Hötorget i sto och köper frukt och ska ta upp min plånbok så är den borta......här hade jag förmodligen släppt min awerness.

Vi är alla en del av allt och när vi uttalar oss fördomsfullt om någon annan så talar vi illa om oss själva.

"This is not the truth"

flash i detta Nu***

tinkerbell

 

 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.