Användarinfo
Detta skrev jag i min användarinfo för någon månad sedan. Att jag är på väg att få rätt är inget jag vill skryta med, jag vill bara belysa än en gång riskerna med att handla i Eric B.
"Ett litet råd: Den som handlar med Eric B var försiktiga. Ericsson som bolag har det gått utför med sedan år 2000. Jag spekulerar för närvarande med en kurs på 9:- framöver. Korta affärer är inte fel att göra men sätt alltid ut en stopp loss. Ericsson är en populär aktie att handla i så därför belyser jag vad som kan komma att hända på sikt.
|
| Varför 9:- då? |
| Jo jag spekulerar i att Ericsson för närvarande går med förlust o att de där 3 miljarderna i sämre resultat för Q3 2007 kom till stånd den senaste månaden i Q3 2007. |
| Och om så är fallet är det inte ovanligt att kursen närmar sig eget kap. per aktie om som för dagen ligger på ca 9:- |
| År 2009 räknar jag med att ägarna måste gå in med ytterliggare kapital för att rädda Ericsson från en KK. än en gång. |
| Var rädd om era pengar." |
Mvh telemore
Man kan inte låta bli att undra om du möjligen jobbar där eller känner någon nära som gör det. "telemore" är väl en dansk teleoperatör förresten?
Jag har själv lite känningar i branschen men främst på SonyEricsson, vilket inte ger någon tydlig "intern insikt" i Ericsson. Jag vet exempelvis att mycket nya mobilmodeller som släpps nu baseras på förra generationens mjukvara eftersom den senaste har varit lite problematisk att få till. En av delarna som haft problem är just den del som Ericsson står för (grundplattformen) om jag fattat det rätt. Detta säger dock inget om systemsidan och huvudverksamheten.
År 2009 räknar jag med att ägarna måste gå in med ytterliggare kapital för att rädda Ericsson från en KK. än en gång.
hur resonerar du här?
#2
Nej jag jobbar inte där, o har inga kontakter för övrigt med Ericsson.
Mycket av Ericssons framtida sk. tjänster är ju rena rama fantasier. Fråga Er själva bara hur mycket ni kommer att använda Er av de tjänster Ericsson erbjuder i sina nät utöver den vanliga telefonin.
Däremot har jag en bra kontakt som jobbar med att sälja system åt en annan tillverkare, och han vet en hel del. Oftast är det så att de affärer de jobbar på idag inte ger frukt för än om ca 8 månader.
Ericsson jobbar för närvarande inte på några större affärer o då kan man ju misstänka att detta kommer att påverka kursen negativt framöver. Såvida det nu inte sker ett under.
På 8 månaders sikt ser det iaf. inte bra ut för Ericsson. Och hur det kommer att påverka kursen vet vi inget om. Kursrörelser i Eric B är sällan förknippad på kort sikt med verkligheten. Så på kort sikt kan kursen lika väl gå upp även om det mesta för dagen talar för ner.
Mvh telemore
Hmm.....du skriver även i ditt användarinfo
"Ni som gör analyser här på AG tänk er för mer än en gång, ju mer välskriven en analys är ju mer kan den påverka någon till ett felaktigt beslut."
Så då är frågan är ditt inlägg#0 en analys? Välskriven?
mvh edvin
#5
Nej jag anser inte att min åsikt är någon analys, och som kan påverkar andra att fatta beslut.
Mvh telemore
Tycker du talar emot dig själv, du vill att andra skall vara försiktiga med sina analyser=åsikt !
Men du själv går ut stenhårt med ett råd!!
"Ett litet råd: Den som handlar med Eric B var försiktiga. Ericsson som bolag har det gått utför med sedan år 2000. Jag spekulerar för närvarande med en kurs på 9:- framöver".
Så ditt råd är för alla som sitter med eric är att sälja då du förväntar dig en kurs på 9kr.
mvh edvin
#7
Som du nog ser så skriver jag inte att jag råder någon att sälja på grund av att jag förväntar mig en kurs på 9:-
Och på min enkla åsikt så tror jag inte att jag påverkar någon heller.
Om du har kvar dina Eric B så lider jag med dig, det är inte så att jag är skadeglad direkt. Snarare tvärtom.
Mvh telemore
#4
"Mycket av Ericssons framtida sk. tjänster är ju rena rama fantasier. Fråga Er själva bara hur mycket ni kommer att använda Er av de tjänster Ericsson erbjuder i sina nät utöver den vanliga telefonin."
"Ericsson jobbar för närvarande inte på några större affärer "
Men hallåhej, det är till att vara jätteinsatt hör jag ... :-(
En sak till, hur tycker du denna strängs svepande formuleringar ifrån dig hjälper oss i våra aktieaffärer ?? Tycker bestämt att du först ska läsa på innan du slänger ur dig en massa ! Men det förståss, då får du ju inte synas ... :-(.
Orkar i vilket fall inte motargumentera på denna låga nivå. Men tack och lov är folk på AG såpass pålästa att det inte känns som att behovet är så där överhängande heller.
Välkommen tillbaka med välgrundade åsikter den dag du har skaffat dig på fötterna.
"Ericsson jobbar för närvarande inte på några större affärer"
En sådan kommentar gör att din trovärdighet faller kraftigt. Du kan inte ha den blekaste aning om vilka affärer Ericsson jobbar med. Eller har du en mikrofon installerad i deras styrelserum och ledingsgruppsrum?
#9
Vad man kan utläsa av kursfallet så är jag inte ensam om mina åsikter.
Mvh telemore
#10
Jag har kontakter i annat bolag som jobbar med system, därför så vet jag att det överlag inte figurerar några större uppköp av system för dagen. Men det kan ju ändras fort och det är ju det som till stor del driver kursen upp o ner. Just nu ner så där talar väl kursutvecklingen ett klart språk som inte kan missuppfattas. Själv hoppas jag på att läget ändras för Ericsson o att kursen går upp kraftigt.
Mvh telemore
T - du har bra koll ser jag :-)
Telemore - tycker du att det är konstigt att dina inlägg blir bortröstade hela tiden?
Mvh Silicon Valley
#12
"Jag har kontakter i annat bolag som jobbar med system, därför så vet jag att det överlag inte figurerar några större uppköp av system för dagen. Men det kan ju ändras fort och det är ju det som till stor del driver kursen upp o ner."
Hmmm ... det är väl ett rätt så solklart misstroendevotum som visar sig i Ericssons kursutveckling för ögonblicket.
Svanberg / ledningen har inte haft full koll, och har slagit en blå dunst för mycket i ögonen på folk vid de senaste (dessutom näraliggande) genomgångarna med marknadens aktörer. Och detta om något, är nånting som speciellt amerikaner ogillar, vilket leder till att de röstar med fötterna, dvs massäljer aktien.
Beträffande offert- och orderläget, snälla, för din egen skull åtminstone, sluta måla in dig i ett hörn. Och ta din kamrats uppgifter med en nypa salt fortsättningsvis, bara ett gott råd ... :-)
Det är en nedgång på orderingången för ögonblicket, så långt är det rätt, särskilt i Europa och Nordamerika, men jag kan garantera dig att marknadsavdelningarna ändå är fullt upptagna som alltid med offerter och andra kundförfrågningar.
Men i Västeuropa kan man tex se tecken på att investeringarna skiftar över från mobila accessnät till transportnät och optisk transmissionsutrustning.
Det är huvudsakligen i uppdateringar av befintliga nät som orderingången saktat in, medan utrullning av nya lär tuffa på ungefär som vanligt. På tjänstesidan samt på utvecklingsmarknaderna tuffar det också på som vanligt.
#15
Jag hoppas du får rätt.
De nya tjänsterna som Ericsson erbjuder och som de ska tjäna kosing på är åndå spesifika o vänder sig inte till den breda massan direkt.
Du kanske kan tala om för mig vilka nya tjänster framöver som kan tänkas generera hög omsättning och med höga vinstmarginaler.
De affärer som görs idag kommer inte o visa sig i resultate för än om 8 månader, så lång ledtid är det. Eftersom det för dagen inte görs några stora affärsupphandlingar så får vi räkna med ett dåligt resultat det närmaste året. Och det är väl det kursen för dagen avspeglar.
Mvh telemore
Inlägget är redigerat av författaren.
hur vet du att det är 8mån? vet du hur eric gör business öht?
jag har arbetat på systemsidan på eric så jag har relativt god insikt i hur saker fungerar men du verkar ha bättre :)
#16
Tjänsteområdet innehåller drift och underhåll av nätet och av teletjänster, alltså ett övertagande av operatörernas driftansvar enkelt uttryckt. Du pratar uppenbarligen om helt andra tjänster. Jag rekommenderar fortfarande att du läser på innan du fortsätter slänga ur dig nya grodor ! Om man inte vet vad man pratar om, hur i allsin dar ska det då gå att föra en vettig diskussion, säg mig det ???
"Eftersom det för dagen inte görs några stora affärsupphandlingar"
Men ge dig nån gång. Ska du fortsätta måla in dig i ett hörn ? Ska man inte kunna begära, på ett seriöst diskussionsforum, att man är åtminstone en liten smula insatt i ämnet INNAN man gör kategoriska yttranden och slutsatser ??
Vi har verkligen inte många seriösa diskussionsforum, så vi borde vara mer rädda om och vårda de vi har ! Fast det bekymrar väl inte dig, huvudsaken är väl att du får vädra ditt uppblåsta ego ... :-(
Nu sätter jag faktiskt punkt. Jag har inte tid och inte den minsta lust att argumentera emot en massa löst svammel.
telemore,
jag kan väl tillägga, till rumpinos kommentar, att jag har precis som honom jobbat en längre tid på Ericssons systemsida, 17 år närmare bestämt. Så jag har faktiskt litet hum om vad jag pratar om. När tänker du själv sätta dig in i de frågeställningar du har starka och väldigt kategoriska uttalanden om ?
Kan tillägga till #18 att traditionella tjänster som utbildning, nätplanering o dyl också ingår i Tjänste-affärsområdet.
Men det som är nytt sen några år tillbaka är alltså att operatörers nätdrift i allt större omfattning läggs ut på entreprenad.
#16
Det där med drift o underhåll är väl inget nytt.
Jag pratar om de tjänster som är nya o som Ericsson ska leva på i framtiden.
Min kontakt vet mycket väl vilka affärsupphandlinagar som är på gång för närvarande.
Att Ni har jobbat på Ericsson o har viss kunskap ifrågasätter jag inte, men jag undrar om du jobbade på säljavdelningen. Samtidigt undrar jag hur du idag kan veta vad som försigår på Ericsson om du nu slutat där.
Om du jobbat med order o sälj så vet du mycket väl att det är en ledtid på 8 månader från att de som säljs idag börjar visa sig i resultatet.
Görs det inga stora affärer idag så kan väl alla räknat ut att det blir dåliga resultat de närmaste kvartalen, o som Svanen bekräftat nyss vilket i sin tur fått aktien på fall.
Min fråga var och är fortfarande. " Du kanske kan tala om för mig vilka nya tjänster framöver som kan tänkas generera hög omsättning och med höga vinstmarginaler" Om du nu har Ericssonaktier så borde det vara av ditt eget intresse att informera andra. Själv erkänner jag att jag gått på en mina o köpt på mig lite Ericssonaktier.
Min kamrat jobbar för ett annat bolag o har varit ute ihela Världen o rest, han är väl insatt i hur efterfrågan för närvarande ser ut. Inte för att jag vill ifrågasätta din trovärdighet. Men självklart litar jag mer på honom är en signatur på AG och som jag dessutom inte känner. Det tror jag alla här inne gör, även du.
I övrigt så tycker jag att jag för disskusionen på en seriös nivå, bara för den inte råkar stämma för dig så behöver den självklart inte vara oseriös.
Jag lägger ner den här tråden nu, såvida du inte kan informera mig om vilka nya tjänster som du tror i framtiden kan generera stora inkomster, o tjänster och som inte bara är spesifika för en liten grupp av människor. För det har jag väldugt stort intresse att ta del av, och det tror jag även alla andra här med glädje skulle ta del av
Mvh telemore
Inlägget är redigerat av författaren.
Min kontakt vet mycket väl vilka affärsupphandlinagar som är på gång för närvarande.
ingen dålig kontakt du har. vet du hur stort ericsson är?
#20
Om du förväntar dig få svar på samtliga dessa frågor, plus korrigering av desinformation i form av förhastade antaganden och diverse onyanserade påståenden, ja då får du nog först se till att såväl banta ner antalet "frågor" som att göra frågorna mer koncisa. Då ska du nog se att du får bättre svar också. Det är tillräckligt svårt ändå att föra en vettig diskussion, inte minst när man har helt skilda kunskaps- och erfarenhetsbakgrunder. Och på toppen av det större olikheter i sättet att föra en diskussion, ja då kommer lätt en känsla av uppgivenhet över en.
Ta nu bara inte följande löfte som en regel, för jag kommer varken ha tiden eller lusten framöver, det kan jag nog säga redan nu, MEN för denna gång tänker jag i a f göra ett nytt försök. Återkommer ikväll nån gång.
#21
Ericsson är inte själva om att få förfrågningar i större affärer.
#22
Jag ska läsa.
Mvh telemore
okej - du har koll T det är bra. fortsätt så!
Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
Just nu ligger kursen på 14:85
Mvh telemore