OMXS30 8/2
Med tanke på hur USA "rörde sig" igår kväll, kan väl det mesta hända framöver....
i betg:s sträng SPX EWT ser jag två olika scenarier för SPX (vilket i så fall även bör gälla OMXS30)
Men jag kan inte se annat än att 916 ska testas innan ev upp-rekyl....
MVH Nisse45
Det är tunnsått med kommentarer.... inte undra på!
Det finns ju egentligen ingen anledninga att gissa när sannolikheten är ungefär 50% att det stämmer!
Men, jag tittade på DAX och ritade lite... ;-)
MVH Nisse45
Magic Nisse!
#2
Nisse det går inte att kommentera dina analyser längre då man tappar hakan över träffsäkerheten.
Magiskt är bara förnamnet ;)
Ja du nisse, bättre kan det inte bli i saidas skola innan öppning! Snyggt! Retest of lows eller en panikvåg till och marginell ny low eller högre botten. Ericsson,tidsfönster och dollarn talar för högre botten. Time will tell. Jag ska ha mitt rally(veckor-månader) och skaka av björnar, innan nästa attack!
Mvh babe1
Tack för de vänliga omdömena! :-))
Jag vill nog beteckna det som ren o skär "bonna-röta". ;-)
Inför dagen var jag väldigt fundersam och skrev därför bara vad diagrammet visade......
Det fanns ingen naturlig studsnivå vid gårdagens botten och detsamma gällde flera olika aktiers stödnivåer. Datumfönstret är öppet, men egentligen ända från igår fram till onsdag, så man blir lite förvirrad!
Nu är jag i alla fall nöjd med noteringen i 916!
Risken är bara att det inte kommer att räcka.....
Det finns en uppenbar risk att vi får en rejäl urblåsning kommande dagar, eftersom man skulle kunna tolka vågorna som att vi befinner oss i en våg 3:3:3 från 987.
Om inte 916 håller så är det nog så....
MVH Nisse45
Jag Nisse läser och begrundar och kollar in lite här och där. Momentum faller i allt och det brukar vara en bra säljsignal. Gör ingenting mer än kollar läget. Ser inte vidare bra ut och de flesta aktier faller nu under gårdagens lägsta.
Trevlig helg alla duktiga skribenter/Mvh
PS Kolla tillbaka i oktober, november december och januari bara för att ta några. När momentum får säljsignal faller det på. Nu visar det samma igen. Bara en kommentar på vad jag själv tror
Inlägget är redigerat av författaren.
Tänkte bara dela med mig några tankar.
De som köpte igår innan stängningen eller sitter kvar i aktier säljer så klart direkt på morgonen vid uppgång när USA slutat på plus. De som rusar in sitter med ännu en förlust på en kass marknad. Trots USA gick upp igår förändrades inte det tekniska någonting, fortfarande sälj.
Går det som jag tror under 900 på OMX30 igen och inte 870 håller då blir det åka av Ingen kommer vilja ha något. Fallande momentum ser faktiskt ut, om man tittar tillbaka vara idiotsäkert
Jag vill bara varna för bottenfiske.....
Det är sälj-signal som är aktiv!
Däremot ingen uppmaning till nya säljpositioner , eftersom man inte har en aning om när studsen kommer.... 900? 890? 875? 821? Vi vet hur fort det vände senast det begav sig!
Sedan gör naturligtvis var och en som den vill ändå.... ;-)
MVH Nisse45
Sicken nisse vi har! ;-)
Om vi minns 2006 års botten så bottnade vi först på 870 och fick sedan en test som studsade upp från runt 890 om jag inte är helt fel ute. Ett liknande scenario nu kanske men faller vi allt närmare 875 så tror jag inte att det håller.
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
Tack Doktorn! :-)
Det finns inga facit i förväg, men jag blir alltmer övertygad om att "vi ligger i en trea" - räknat från toppen 987. våg 1 987-935 - våg 2 935-952 våg 3 952 - ??
våg 4 ? våg 5?
Tajmingen med DAX-diagrammet var ju hyfsad.... Där fick vi t o m en FF i C-vågen i våg 2. DAX ligger alltså lite efter OMXS30 vad gäller vågorna.
Det finns inga straffsparkar i börsvärlden, men om DAX går under ca 6680-6700 (motsvarande OMXS30:s 915-nivå), då kan det bli både 4 och 5% ganska snabbt på nedsidan! Och då tror jag inte Stockholm står och tittar på.......
Kanske ska vi "äntligen" få en rejäl urblåsning som kan innebära en vändning uppåt som kan vara mer än en vecka!?
Som sagt: först efteråt vet vi vad som hände, men just nu tycker i alla fall jag att det lutar åt en urblåsning ned mot dryga 800 inom kort! Det känns som om 915 har förvandlats till ett motstånd!
MVH Nisse45
Inlägget är redigerat av författaren.
Nu är även stödet på 914 punkterat finns nu bara 875 kvar sedan 970 förstås och som följer
Inlägget är redigerat av författaren.
Hmmm...
Det kan vara nån hund begraven här nånstans.
Vi har Nisse, DrDD och Sq och dessutom undertecknad som alla nämner 800 (jag har säkert glömt nån också).
Antingen får vi rätt allihop eller så får vi fel allihop. I vart fall en sällan skådad samstämmighet som inte känns riktigt bra ;-)
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
OMX har fortfarande ledartröjan på sig.
Vh Björta
#13
Jag har inte sagt att vi skall till ~800, potentialen/möjligheten finns dock. Den stora tjuren är inte död för det i de långa näten men det räcker bra med den botten vi har.
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
Stöd enligt följande
Kanonbild inga siffror kom med ;o)
Inlägget är redigerat av författaren.
# 13 mojas
Och jag har nu övervägt mina ställningar och nu kommit fram till nya ess, som jag sparat och stoppat in i rockärmen. Dom kommer bli synade i ett senare läge, men kul att sitta på några hemlisar ;-)
Mvh sq52trader
Trevligt att se point charts och trevligt att se kloka tankar!
Om jak skall blanda mig i debbaten måste jag sæga att mønsternivåen før fallet hamnar runt 850 stræcket rød pil.
Jag førvæntar dock en bjørnmarknad rally på omx ochså vilket gør att vi ær næstan tvungna att ha en failer swing.
I och med detta ser jag 900 nivåen(grøn pil) som potentielle før vændning,vilket ær ju vældigt næra nivåen som nisse pratar om.Usa føljde mina førvæntningar hittils så vi får vænta och se.
Studera upp och nedgångarna i momentum som ser ut att ännu en gång gå i sälj.
Bara en iakttagelse, eller två:
Vad är det som håller USA-börserna uppe? Kan det vara det faktum att det finns så in i h-e med dollars på sido-linjen, så man inte vet vad man ska göra med dem? (Nä, man väntar väl på att FED ska komma tassande och blidka markanden....)
I ett veckoperspektiv har vi en KR- i OMXS30 för närvarande. Index måste upp över 931,75 för att undvika den.....
MVH Nisse45
Inlägget är redigerat av författaren.
#19Skulle nog inte sætta så mycket vikt på olika oscilatorer.Dem ær værdeløsa utan suply och demand nivåer.Om dæremot en oscilator vænder,upp eller ner, vid en demand eller suply nivå økar R/R avsevært.
#20Det finnes som du sæger pengar på sidan som kommer in då avkastningschanser ær bra.Detta oansett om det ær bjørn eller bull marknad.Hærifrån dem rætt kraftiga bearmarket rallyes.
Trots katastrofala ekonomiska nyheter håller dollarn upp.Massa pengar kommande från Kina går tilbaka før stunden,i green bucken.
Pengar har alltid funnits i øverflød i dem "rætta" hænder.Lusten att sænda dem i marknaden varierar dock avsevært,vilket ær ju i och før sig ett helt førstårligt fenomen.
Precis som mojas påpekade hænger fed med sina ræntor alltid efter.Kraftiga ræntesænkningar bæddar dock før tilfælliga positiva investeringsmøjligheter.Vi har altså nått ett botten enligt min mening,dær just dem pengarna som finnes på sidan,skall tilfælligt komma in.Både rænta och børs skall sedan fortsætta neråt.
botten för månaden? eller för den här veckan?
kollar du sekvensen 2000-2003 eller 1966-74 ser du att det kommer lower lows.
dj och sp måste få kontakt med nedre BB i månad, det har de inte gjort än
sen har både omx och dax ånyo gjort en lower high
och dax måste göra åtminstone en dubbelbotten, fast den kan falla minst lika mycket
mvh
"Bach divine machine à coudre"
Colette
Inlägget är redigerat av författaren.
#15 Nä, inte jag heller. ...alla nämner 800 står det ;-)
Uppdatering till #1. Blev ungefär som i onsdags. OMX hänger i en skör tråd nu.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
mojas: Jag har nämnt 825 tidigare, så jag är lite snällare än er..eller var...för nu siktar jag på 700 istället :)
#24 Ja just ja, du var en av dom jag glömde nämna ;-)
Som jag ser det är ca 800 sista utposten för en rekyl i stigande trend. Därunder gäller att en megastor björnmarknad startade för 8 år sen. I så fall våg C ner från 1321. Detta är dock megabullish på riktigt lång sikt, dvs ett par decennier så egentligen är det bra om du får rätt ;-)
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
#23 :)
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
Omx 920,76
Det verkar lite knöligt med dom senaste rörelserna, man tappar lätt tålamodet..
I övrigt spelar det väl ingen större roll var vi hamnar, det är ju tradingvinsterna vi vill ha. Personligen tycker jag det är roligast med en synnerligen volatil marknad som är relativ predictable. Där kan man tälja till sig fina kassor. Och varför inte i en uppåtgående marknad, det är ju ändå något possitivt och konstruktivt som gör alla på gott humör..
Det grundläggande behållningen jag har av en "bearmarket" är dramatiken, men då föredrar jag "snabbare" sådana med 30-40% fall under någon/några månader a lá "Asienkrisen". Inte så här utdragna processer.
Kort sagt: om man kan pricka in rekyler i en trend, så får man mycket behållning. För det är dom som ofta är intensiva och dramatiska. Sen om trenden är uppåtgående- eller nedåtgående har ingen betydelse i den bemärkelsen.
Så därför tror jag att det blir, en för mig, spännande och "njutbar" tradingperiod dom närmaste månaderna...
;-D))
Men så gäller det att ha tid för kalaset också!
Mvh sq52trader
#22Botten før veckan och månaden anser jag.Faktum att b bandet inte ær nådd kan ochså vara en argument som førstæreker min scenario.
Det ær som sagt bra med många åsikter før alla uttrycker probabiliteter.Æn så lenge har mina probabiliteter besanats rætt væl, sedan toppen jag varnade før.
Jag ser altså fortsatt en tradbar bjørnmarknad rally,som har enligt min mening børjat då jag skrev inlæget botteeeeeeeeen.
Brukar ændra mina scenario då børsen bevisar att jag har fel.Hittils saknar jag sådana bevis,vilket gør att jag tror på och handlar enligt dem scenario jag har framlagt i mina sista inlægg.
Gløm inte det jag sagt många gånger!Det finnes ingen værklighet bara perceptioner.
....Antingen får vi rätt allihop eller så får vi fel allihop. I vart fall en sällan skådad samstämmighet som inte känns riktigt bra ;-) Antingen får vi rätt allihop eller så får vi fel allihop. I vart fall en sällan skådad samstämmighet som inte känns riktigt bra ;-)....
ja, det är ju det man är rädd för, eller hur?
Funderade på att skapa en ny sträng för lite mer vidlyftiga diskusioner, men det passar kanske här ändå.
Veckan slutade med en KR- (i vecko-diagrammet) för OMXS30 och några andra index och för resten av indexen en rejäl Reversal med stängning i nivå med veckan innan. Allt i trendens riktning = nedåt!
USA avslutade veckan med ett par dagars konsolidering, där fr a DJIA just nu ligger på en liv-lina modell större. Om 12100 spricker - kan det handla om en rörelse på 4-5% i snabb fart innan januari-botten dyker upp! Compx och SPX balanserar också på viktiga/avgörande nivåer.
Enligt alla "tekniska handböcker" slutar de flesta konsolideringar med ett brott i trendens riktning - i det här fallet nedåt.
Min tolkning av chatten på AG är att väldigt många letar efter botten, eller har bestämt sig för att vi såg botten i januari.
När OMXS30 i fredags bröt ner genom 915-20 och tycktes etablera sig därunder, blev jag alldeles övertygad om mer på nedsidan inom kort! Nu lyckades "markanden" på ngt mirakulöst sätt lyfta upp stängningskursen till 920,76, precis som man i onsdags lyfte upp till 952 precis på slutet! Vi vet vad som hände på torsdagen - vi får vänta och se vad som händer på måndag!
G7-gruppen som träffas i Tokyo i helgen säger: USA kan undvika recession
DI på nätet skriver: USA klarar sig från Recession
Min tolkning: De mäktiga herrarna sköter sitt jobb! Inte F-n kan de säga ngt annat, men det där ordet "kan" innebär att de inte har en aning!!
DI på nätet sätter jag lika stor tilltro till som till Aftonbladet och Expressen
Slutsats: trots det sista rycket i fredags är jag helt inställd på att det kommer mer på nedsidan (under 900-nivån) kommande vecka (kanske redan på måndag).
Sedan måste jag nog hålla med Evilsteff - 820 får ses som ett delmål......(kanske får vi ett rejält rally på några veckor/månader från den nivån)
Här kommer ett vecko-diagram med lite tankar
MVH Nisse45
#29
"Min tolkning: De mäktiga herrarna sköter sitt jobb! Inte F-n kan de säga ngt annat, men det där ordet "kan" innebär att de inte har en aning!! "
:-))
Så är det alldeles säkert, Nisse.
Veckans candle (OMX) är inte alls vacker. Om vi tittar på liknande candles sedan toppen i juli så har samtliga utom ynka en medfört lägre noteringar påföljande vecka.
Enligt Bennet så sätter första veckan i februari trenden för de närmaste veckorna.
Vh Björta
Illustration av #30
Vh Björta

Visa sida
Ogilla! 25
Gilla!
Candlestick mm
Väl definierat tak och ett horisontellt stöd gör att OMX börjar bli inklämt. Gårdagens marubozu (nästan) talar för mer ner, även om stödet kan tänkas hålla ett par dar till. Upplagt för en liten insidedag idag. Möjligen test av 915-920. Tror alltså på nåt som liknar onsdagen.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.