Grupp: Huvudforum

Optimal börs

0
Ogilla!
15
Gilla!
2008-03-12 17:21:04

Nån som har povat detta eller kunskap om neurala nätverk ???

Optimal Börs

Mvh corvus corax

0
Ogilla!
2
Gilla!
2008-03-12 19:06:20

Jag vet lite om neurala nätverk, vad undrar du?

0
Ogilla!
13
Gilla!
2008-03-12 20:15:36

Vad är ett neutralt nätverk? 

0
Ogilla!
14
Gilla!
2008-03-12 20:34:38

#2 Exakt, har aldrig hört talas om det och fungerar det ihop med TA? Vad har det för fördelar etc..

Mvh corvus corax

0
Ogilla!
4
Gilla!
2008-03-12 20:44:17

står ju på sajten  :)

minns för några år sen det var nån som körde det på bs tror jag. känns som ett mer 'vetenskapligt/matematiskt' angreppssätt.

neurala nätverk 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2008-03-12 23:05:52

neurala nätverk är den gråa sirapsliknande 1,5 kilos massan innanför skallbenet , simmar i vatten.., den nya biologin

tror att minnet är dendriderna, bäst fråga internet, en hjärnsell kan ha kontakt med 100 000 andra hjärnseller, det är det som är neurala nätverk

neurala nätverk är lätt hjärntvätta = bankirerna programmerar,  finns knappt nåt skydd alls, är fientligt inställt till allt annat

datorerna kommer ta över börshandeln så bäst hänga med

finns huru mycket som helst information på internet, sök

Mvh werik1

0
Ogilla!
8
Gilla!
2008-03-12 23:30:09

Neurala nätverk fick en renessans på 80-talet iom att AI/expertsystem dumpades.
Redan då gjordes NN för aktiehandel, så det är inte riktigt så nytt som de här nissarna vill påskina.

Fungerar det då? Tja efter 20 års i marknaden har det ju inte riktigt tagit över, så någon hake finns det.
Man kan överträna näten och då fungerar de utmärkt för träningsdata, men inte så bra för out of sample. Sedan finns det olika tekniker för att undvika överträning. Mängden träningsdata begränsar storleken på näten, och riktigt gammalt data är kanske inte så relevant.

I grunden blir det en pattern matching metod. Man försöker göra en curve fitting så optimalt som möjligt. Så om (kurs)data har mönster som upprepar sig då bör den här tekniken ge ett positivt utfall.

Det är t ex ganska enkelt att förutsäga nästa dags riktning bättre än 50%. Men vi talar då om kanske 51-52%, så då ska man ha ett sätt att handla som kan dra nytta av denna info.

0
Ogilla!
15
Gilla!
2008-03-13 09:17:50

#4 Jovisst står det på sidan men kan och ska jag lita på dem? Jag vill bara ha in lite mer synpunkter på detta med neurala nätverk för aktiehandel.

#5 Visst kan jag söka på internet, lätt gjort men vill ha synpunkter från AG.

#6 Tack Ture Trader

 

Mvh corvus corax

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2008-03-13 11:20:00
Jag tror det är svårt för en privatperson att få det att funka bra, i och med att de inte säljer något tränat nät och inte håller med uppdateringar osv. För bäst resultat så bör man träna nätet med data som är från samma "situation" som marknaden är i "nu". Dvs är man i en bearmarket och har tränat nätet med data från när dotcom boomen sprang på som bäst så kommer man få riktigt risiga resultat i dagsläget. Och angående att de inte har tagit över så i och med att man tränar dem på historiska data så vill man ju att resten av marknadens beteende ändras så lite som möjligt, så om man lyckas skapa ett nät som funkar så håller man nog väldigt tyst om det. Däremot så bör ett NN lätt kunna upptäcka det som PS-modellen verkar bygga på, så om PS-modellen fungerar och så bör neurala nätverk också fungera. Diskussion om PS
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.