Sq swing 815
Omx 905,64
För att förklara varför jag är så övertygad om en vändning, vill jag göra en liknelse. I sommras när vi toppade på 1.321,56 @ 13/7 så fick vi nedgångar därefter. Den första lägre toppen därefter inföll 60 dagar senare på 1.198,64 @ 13/9!
Den lägsta noteringen vi haft lyder på 874,79 satt den 22/1, 60 dagar senare (på lördag) med närmaste handelsdag är idag 20/3 eller tisdag 25/3 och allt talar för att vi kommer få en högre botten än tidigare "rekord-botten".
------------------------------
Inom Gann-teorierna fokuserar vi en hel del på några fasta datum och en av dem är vårdagjämningen som infaller idag 20/3. Mycket vanligt med reaktionsdagar=kursändring i samband med dessa dagar.
------------------------------
Teknisten har omnämnt 1,2,3- set up!
1.) Tänk senaste botten 887,17 @ 18/3
2.) Tänk senaste topp därefter 925,76 @ 19/3
3.) Tänk högre botten än nr 1 idag!
-----------------------------
Teknisten´s A, B, C, D-teknik!
A.) 904,23 @ 11/2
B.) 887,17 @ 18/3
C.) 988,77 @ 28/2
D.) ?? 971-72?? inför OMX-lösen?
-------------------------------
Jag sätter mål i tid till torsdag 27/3 och mål i pris 971 för denna swing med mina egna tekniker..
-------------------------------
Närmaste reella stöd under gårdagens lägstanoteringar ligger vid 891,5 enligt min tolkning, kanske redan vid öppningen m.a.o.!!
Mvh sq52trader
Omx 927,39
Eftersom man ligger i Cesar Köpoptioner, och jag ändå är beredd på tillfälligt bakslag under torsdag 27/3, gäller ju att ha alternativa tänk och inte bara gapa för mycket..
Från botten 886,56 @ 10/3 gick vi upp till 925,63 @ 19/3 = 39,07 punkter. Låt mig tillfälligt kalla denna a-våg.
För att rekylera till 893,42 @ 20/3. Låt mig tillfälligt kalla denna b-våg.
Skulle man kunna ha ett alternativt scenario för nu pågående c-våg, med 1,618 av a-vågen = måltarget 956,63
Jag ser inga naturliga motstånd (951-53 enligt min tolkning) för just denna pivot. Men så nära OMX-lösen som vi nu befinner oss, känns det skönt med alternativa tänk. Det kommer ju så många andra tradingmöjligheter framöver..
Annars har jag bara att tillägga att det känns skönt så länge vi klarar att hålla oss ovan 922-stödet under tisdagen 25/3..
Mvh sq52trader
Omx 928,96
Finns väl egentligen inte så mycket mer att tillägga än att utrusta sig med tålamod. Vi har påbörjat en stigande trend, min tolkning, som marknaden i övrigt varken ser som trend eller majoriteten inte litar på.
Det är först uppe vid antingen en avgörande tidpunkt eller trendlinje som något kan inträffa, och den/dom har ju jag redan pekat ut i #0! Som det hela har utvecklat sig börjar jag anta att vi kommer få glädjande besked från H&M imorgon bitti. Det är kanske det som är händelsen jag väntar på..
Stöd jag inte vill gå under 922-20 och närmaste motstånd jag gärna vill passera 939-41. Jag gräver djupare i mina cykler för att försöka finna ytterligare ledtrådar. Idag kommer vi gå uppåt och sluta på uppsidan är min övertygelse när jag studerar dom korta cyklerna!
Mvh sq52trader
Det hade varit intressant att höra lite mer om varför du tror på glädjande HM-besked imorgon. Själv är jag lite tvivlande eftersom kläder är en sak som många drar in på när man tror/känner att tiderna kommer att försämras.
Jag märkte själv av sämre omsättning i mitt företag under januari-februari än föregående år. Nu kan detta ha berott på andra faktorer samt att det är en annan bransch (om än stora likheter i konjunkturcykeln). Dessutom är HM inte en lokal företeelse i Sverige.
/mvh Dalarant
Omx 931,31
#4 Dalarant
Allt är ju sett ur mina TA-ögon, och då får Du ta dela av #0 och tänka till lite. Det är ju ganska rejäla rörelser jag tänker ändå och hur skulle dom kunna gå till? Men OK, kanske lite hafsigt uttalat, jag har ju faktiskt inte analyserat H&M, inte ens titttat på dess graf.
Jag omnämner några datum för "Teknistens A,B,C,D-teknik" är det en tillräcklig ledtråd? Om jag tillägger att jag liksom dom flesta först bara såg vad vi ville se. Jag har ju omtalat om en för mig överraskning, som jag först inte ville se. Eller något "EWT-tydligare", a-b-c tolkning!
Vill/törs några kommentera, så har vi något att syssla med den närmaste tiden. Jag ger besked efter förslag från Er till klockan, vad skall vi säga 13.30...
Mvh sq52trader
Omx 931,69
Seså, 2 timmar kvar innan mitt svar.
Ingen som vill pröva sina funderingar, eller pröva mina funderingar eller har egna synpunkter som vedebörande vill "boll-planka".
Jag sticker ut min "oskyddade tankar" hela tiden och det finns inget att blygas över. Jag är knappast den som är elak eller sarkastisk mot någon som vill kommentera i huvudtaget och än mindre nu.
Jag kommer inte börja "mässa" eller försöka lära ut Gann-teorier. Det blir för krångligt och omfattande och som var och en kan studera sig till på egen hand. Däremot är jag villig att diskutera varför jag tror och vad jag ser med andra då man hela tiden får nya "infallsvinklar".
Fler ögon ser ju mer än bara mina två blå.. Ibland har vissa också en intressantare "utsiktspunkt" än den jag befinner mig på..
Mvh sq52trader
#6 Jag tycker att dina inlägg läsvärda..
Däremot är det väl högintressant att få ta del av gannteorier om varför marknaden väntas gå åt ett visst håll?! Framförallt gann som är inlindat i så mycket hokus pokus att man lätt glömmer att det och fibonacciteorier ju faktiskt skall visa samma sak. Dvs, göra en analys av befintliga mönster och ge en hint om fortsättningen.
Omx 932,86
Om jag börjar med för mig överraskande. Nedgångarna har vi alla noterat och lägsta hitintills 874,79 @ 22/1 -08. Sättet det föll på gav mig då mycket av en känsla av en större och längre 3:e våg. M.a.o 5:e vågen saknas..
Mycket riktigt kom upprekylerna 988,3 @ 4/2 och 988,77 @ 28/2 som jag tolkade till 4a och 4c och därefter skulle då nytt elände vänta.. (temporärt var jag inne på också andra varianter, men vi glömmer det för att inte krångla till det).
Enligt resonemangen i #0 samt andra kommentarer i slutet av sq swing 813 samt sq long thinking, framgår att jag behövde "byta glasögon" och ser då med dom nya något helt annat:
-------------------------
En betydande botten 874,79 @ 22/1!
1 eller A med 988,3 @ 4/2
(a) rekyl med 904,23 @ 11/2
(b) rekyl med 988,77 @ 28/2
(c) rekyl=2 eller B med 887,17 @ 18/3
Detta i kombination med alla pivoter, signaler och annat ovan nämnt! Det som gör situationen extra intressant är allas förväntningar på nedsidan när jag talar med omgivningen (här på AG, andra sajter, mäklare, media listan kan göras lång) och det bästa för större rörelser är det icke förväntade (blir förstärkningar i min tolkning då förvirringen blir total och många skall täcka & skydda & korrigera samt hinna ifatt).
---------------------------
Nu till det knepiga: vad händer på kort sikt = stora pengar på spel!
Possitiva = 904,23 @ 11/2
Hotet!= 1.046,48 @ 27/11 -07
Det senare kan endast en insatt ta till sig kanske..
---------------------------
Jag har även en bild av US men går inte in på detta här & nu, men vi kommer troligen gå mer i fas med varandra är mina funderingar..
---------------------------
Det bästa av allt, sedan OMX botten 874,79 @ 22/1 -08 har vi faktiskt bara noterat högre bottnar och "högre toppar", nåja kommande då..
Mvh sq52trader
Inlägget är redigerat av författaren.
Omx 930,88
Mina senaste funderingar går ut på att jag räknar med den tilltänkta toppen enligt #0 till tisdag 1/4.
Som tidigare omnämnt känner jag oro för hotet innan Omx-lösen utav 27/11 och skulle gärna vilja hitta en utgång idag uppåt 951-52 motståndet. Men det förefaller inte riktigt vilja så..
Har därför stoppat ut mina mars Köpotioner och plockat in sälj istället inför morgondagen.
Jag ser a-b-c formation från 935 igår..
Mvh sq52trader
Omx 930,47
Den rekylen kom snabbt ner till 924 och är därför stängd nu.
In i calls igen, men nu för att slippa stängningsproceduren i OMX så tog jag apriloptionerna istället. Lugnast så..
Mvh sq52trader
Omx 936,08
Härligt med denna köpsignal, i synnerhet då man sitter säkrare i aprilkontrakten..
Nu pekar dock en av mina parametrar på en potentiell "låg-pivot" idag 27/3 varför jag inväntar ett ev. försök på tester av 922-24 stödet senare idag. Lurigt m.a.o.inför OMX-lösen (men vem blir förvånad?). Kommer ett sådant test kan jag tänka mig att komplettera innehavet med "kryddan" av mars-kontrakt igen inför morgondagen..
#4 PS. H&M blev ju kul!
Mvh sq52trader
Inlägget är redigerat av författaren.
Omx 952,13
Det är ju knappast någon överraksning vad jag tror om dagen idag. Men jag skulle vilja belysa Teknistens utmärkta A,B,C,D-teknik. Själv saknar jag faktisk grafer igen (prövotid utgången) och jag är nyfiken på exakt vad den pekar på idag?
Om någon vänlig själ skulle vilja vara oss behjälpliga med vad teknisten har suttit och kokat ihop i sin vrå fram till idag ;-)
Som jag nämner i #0 så utgå från en nedre linje av rekylpivoterna:
a.) 904,23 @ 11/2 och b.) 887,17 @ 18/3
och en övre parrallellinje c.) 988,77 @ 28/2 fram till idag!
Ligger inte denna punkt t.o.m. över 971? Tacksam för assistans!
Mvh sq52trader
Omx 950
Sätter s/l på ID-traden på 941,5!
Mvh sq52trader
#12 så här ungefär
~~~~~~~~~~~~~~~~
mvh
S Borin
Omx 954,33
Utmärkt, då vet vi vad "Teknisten sitter och prasslar med, i hemlighet" :-)
Tack Sylviabo
Mvh sq52trader
Omx 972
Trallallallala tralllala trallalla..
Mvh sq52trader
#16 ..och jag som trodde på 962..det är bara att gratulera och buga och bocka...men, oops, jag är ju tjej..får bli till att niga och le istället :-)
Skämt och sido, sq52trader. Vi får se om detta räcker. Vi bevittnar en enoooorm styrka just nu. Nåja, det har vi ju sett tidigare i historien med efterföljande tvärvändningar ned - så ingenting är givet just nu.
Jag har ju, sedan igår, trott på en topp idag. Även om nivån nu inte tycks komma in som prognostiserat.
Ser att du nu också nämner 907 som potentiellt mål om ett antal dagar..huvaligen...spännande fortsättning följer.
Gabriella

Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
Kollade nu OMX30 lite ordentligt. Likheten är slående nu på nedgången som startade år 2000 och ner på månadscharten
Inlägget är redigerat av författaren.