Sq swing 817
Omx 979,57
Som sagt, räknar jag med en test av stödet 972-969 under måndagen. Där kliver jag på Calls igen, med sikte på:
Mål i tid 16/4 och mål i pris 1.016 dagen till ära.
I övrigt hänvisar jag som vanligt till min användarinfo som Du får om Du klickar på mitt namn.
Mvh sq52trader
Omx 991,64
Jag försöker ge mig på EWT för att lättare göra mig begriplig. Som bekant är det kanske inte min bästa sida.
Jag får väl försöka jobba på den saken (illustrationer), men det är faktiskt sant att jag just nu inte har tillgång ett handlarprogram med tillhörande charts.
Men just nu, ser ju #0 inte ut att bli tillmötesgående idag! Men mål i tid och pris kvarstår. Då ställer jag mig frågan: Är rekylerna från 999,5 klara än?
Näh, jag börjar tvivla och inväntar nästa. För tiden är inte mogen för urtoppning än enligt mina mål i tid och pris. Men man blir ju nästan löjlig, och väger varje minirörelse intradag på en guldvåg.
Sammanfattning: Köp dippar för målet kommer enligt ovan, enligt min mening. Jag försöker själv komma in på en hygglig nivå, men är än fortfarande utanför =-( som kanske framgår av mina inlägg i swing 816..
Mvh sq52trader
Sömn gav styrka, ok min bedömning får då bli en stark inledning av morgondagen.
Luring nu, ger 1000 imorgon, hann köpa en del powernap..:-)
Omx 955,98
Som vanligt har man varit lite väl tidigt ute, men nu börjar det dra ihop sig. Under fredag 11/4 skall jag långa inför målet i apriloptionerna. Resans gång har gjort att jag förvisso förväntar mig en topp till 16-17/4 och vi får se vilka gamla motstånd som kan ge en tillfällig reaktion.
Men nya målet för denna swing blir i tid tisdag 22/4 med "gamla tanken" i pris 1.015
Om det sedan är stödet vid 950 eller 940 som blir det optimala "fiskevattnet", låter jag vara osagt. Men torsdagens 10/4 utveckling får mig att ställa in mig på den senare.
Mvh sq52trader
Om Usa skall ner lite till kan man väl förvänta sig att kommande stat inte direkt blir upplyftande om 7 min.., och med tanke på att man handlat redan så är det väl en bit kvar ner..:-(
Omx 949,86
OKAY, idag kastar jag ut långreven på djupet 944 och siktar på mål enligt #5. Kommer jag behöva korrigera djupet uppåt? Det är ju en lång tid kvar till stängning.
Mvh sq52trader
För min del så har jag fiskat en hel del genom åren.., tror inte ditt bete räcker till för att nappa vid nämnd nivå (944), blir väl en stängning runt 970 idag igen.., eller så börjar vi där på måndag...
Trevlig ´långhelg..
Det är väl som vanligt att man agnar fel..2300 på Nasdaq är väl målet för omvänd HS och nu är vi där, vad skall då få skutan på rätt köl igen?
Omx 956,52
Från #72 i sträng Sq swing 816, Helt plötsligt kan situationen ändras och vi hamnar istället på +1 dag.. Frågan är om det ens är +1 dag? I mina ögon är detta mumma, om en aningen ansträngt.
Jag går in i calls vid 944-43 som jag beräknade till i fredags. Måndag duger fint det oxå..
Jag tolkar rörelserna, som att 16-17/4 är av obetydelse, och ställer istället in mig till onsdag 23/4 och mål i pris 1.014/15.
Det blir spännande detta, och inget "för badkrukor.." För ordningens skull sätter jag stop/loss ej under 929! (och kanske inte heller bortom 15/4 i tid)
Mvh sq52trader
Omx 942,19
Har börjat agera och då får vi se vart det här bär.
Mvh sq52trader
Omx 963,24
Det här ser bra ut. Jag lurar på att göra mindre vinsthemtagningar uppe vid 969-72.
Inte för att jag betvivlar swingen, utan för att ha kapital att återköpa flera kontrakt till samma pengar under torsdag fredag 17 - 18/4. Jag vill ju å ena sidan inte lägga hela kassan ur MM-aspekt - men har svårt att släppa kontrakt då jag tror på swingen. Kompromissen blir vinsthemtag av delar av possitionerna.
Mål i tid och pris kvarstår, och rekylen (mindre söderut) skall jag fundera över då jag av "vanlig tidsbrist" inte har deltagit här dom senaste timmarna/dygnet.
Mvh sq52trader
Omx 960,33
Jag t.o.m. överväger att sätta nivån på 976-79 för att börja vinsthemtaga. Det sista jag vill råka ut för nu är att bli frånåkt och om jag nu tror så hårt på uppgångarna kanske jag skall ställa krav för att i huvudtaget riskera en vinsthemtagning.. (här talar "greaden".. ;-)
Mvh sq52trader
Omx 971,52
Skälen till så höga förväntningar om dagshögsta, är mer baserade på förväntad rekyl. Jag hade tänkt nytt test av 950-nivån uppifrån och då tycker jag det är tveksamt med nyttan att kliva av redan vid 969-72.
Jag förväntar mig minimala rekyler och jag "sitter hellre fast i mina calls", än avyttra dessa för tidigt. Vidare ser jag möjligheter för reaktioner i US och vårat Omx idag (men absolut inget säkert och som sagt jag tror dessutom marginellt).
Men det är min tolkning av marknaden, vi får se vad verkligheten sedan anser. Jag har i alla fall markerat min marknadstro och bör dessutom ge en X-ra tankeställare till björnpossitioner som nu snabbt kan "vittra sönder".
Mvh sq52trader
Omx 977,34
Har man dribblat sig själv? Delar är vinsthemtaget..
Mvh sq52trader
#15 Grattis! Väl kämpat
Omx 974,11
Jag var alldeles för uppgeistrad för att hålla mig borta. Jag har därför tagit det "säkra före det osäkra", sett ur mina ögon, och därför återköpt kontrakt då jag ändå tror på mitt mål.
Skulle Nokias rapport vara dålig och stjälpa denna börs, näh inte trovärdigt med mina ögon. Tåget kan ju faktiskt lämna mig om jag har otur och då chansar jag hellre och får inte fullt lika många kontrakt som om jag hade varit kall och avvaktat.
Jag önskar givetvis att stödet vid 972 håller och att vi istället kan bestiga 983,5 som jag ser som nästa mothugg.
Mvh sq52trader
Omx 983,86
;-)
Nästa mål blir 999 men det får bli i nästa vecka. Hur som helst har vi köpsignalen här. Jag får släppa ilskan över nedgångarna igår (det rörde sig ganska exakt som jag först tänkt mig. Blev dock stressad av US överslag under onsdagskvällen varför jag tog det "säkra före det osäkra".
Dessutom känns det för mig lite förvirrande att tänka både Gann och EWP och man blandar lätt ihop begreppen i kritiska lägen med ökad nervositet. Jag kunde ha optimerat det här bättre, det skall erkännas. Men nu valde jag den breda vägens väg..
Mvh sq52trader
#18 Grattis, sq52trader!
Själv kände jag mig helt förvirrad igår och hade inte den blekaste om huruvida vi skulle upp eller ner och stog därför bredvid och betraktade skådespelet. Du gick däremot på din övertygelse och det gav ju resultat (att alltid lyckas hänga med i svängarna är ju ingen förunnad).
Precis som du skrev verkar det vara ett litet motstånd här vid cirka 983. Återstår att se om vi orkar dra igenom det redan idag eller ej.
Trevlig Helg,
Gabriella
Omx 970,36
#10
Rekylen den 17:e (980,68 - 958,36) var inte främmande för mig. Natten efter US den 21:a såg jag viss fara för ytterligare rekyl i amerikanska charts, men ville inte ta det till mig. Gårdagens rekyler var alltså en överraskning för mig och jag har försökt leta vad jag missat. Utan resultat, trots facit i hand.
Detta ger mig anledning att något tänka om. Jag ser dagen idag som reaktionsdatum tills vidare, och släpper inga calls utan att nya highs uppnås (och nu lever man farligare så nära lösen). Närmast har vi gårdagens high 973,57 sedan 983,5 följt av 989,60 och 999,5. Naturligt motstånd 1.002 - 05 ser intressant ut!
-------------------------
En tanke skulle kunna vara A, B = C, D
A= 940,89 @ 14/4 B= 989,60 @ 21/4 gav 48,71 punkter
C= 961,78 @ 22/4 D= 1.010,49 nu i veckan...
Även om jag räknar med en lågpivot till måndag 28/4 enligt swing 818, bör denne komma från en högpivot är tanken. Istället för att bekymmra mig för uteblivna nedgångar till lösen, får man nu tänka om och bekymmra sig om uteblivna uppgångar till samma lösen (!)
------------------------
Jag får nu följa utvecklingen intensivt och skulle fördra högpivot till +1 dag, imorgon alltså. Men om marknaden sedan kommer i samma tänk återstår att se. Här gäller att ha nerver under kontroll.
Mvh sq52trader
Omx 958,64
Näh, det här håller på att spåra ut för mig. Är vi på väg söderut och skall bottna till måndag 28/4?
Har vi sedan toppen 999,51 @ 3/4 haft
a) 940,89 @ 14/4
b) 989,60 @ 21/4
och skall arbeta oss ner till ett c) @ 28/4
Förvirringen är total!
Men detta mönster strider en hel del mot mina framtida tidsvinklar. Visst ser jag kommande rekyler av ett större format. Därför förvånar mig dessa rörelser nu. Här ligger en hund begraven.. om inte ett antal hundar.
Mvh sq52trader
Omx 976,52
Dom "begravda hundarna" luktade för mycket och jag är nu inställd på att vi bevittnat en reaktionsdag idag. Blir troligen att sitta kvar ända in i kaklet..
#20
En variant jag glömde nämna i morse är att vi kunnat haft uppgångar från 940.89 @ 14/4 till 980,68 @ 17/4. Därefter a-våg ner till 958,36 @ 17/4 b-våg överslag 989,60 @ 21/4 för att c-våg bottna idag @ 958,69.
A, B = C, D
A= 940,89 @ 14/4 B= 980,68 @ 17/4 ger 39,79 punkter
C= 958,69 @ 23/4 D= (1,382 x 39,79 = 54,99) + 958,69= 1.013,68
Men så här kan man räkna i all oändlighet, men spännande blir det och det är bara att följa utvecklingen. Men att jag "lurades in i OMX-lösen" var ju verkligen inte grundtanken!
Mvh sq52trader
Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
sq, du är en trevligt prick, det är alltid en bristvara, men kunde du inte lägga ut bilder som ilustrerar dina funderingar? en oinsatt i eliott har svårt (eller omöjligt)att mentalt reconstruera vågorna fr dina texter.
i all välmening
"Bach divine machine à coudre"
Colette