Grupp: Huvudforum

Morningbriefing 1.5

0
Ogilla!
10
Gilla!
2008-05-01 09:22:59

Grafer:

http://www.borstjanaren.se/artiklar/index.php?id=2011

 

Morningbriefing 1.5
Efter en negativ reaktion på räntebeskedet är det dags att se över stödnivåer, men vi skall inte förvänta oss en allt för stor rörelse i dag, då vi nu väntar på fredagens jobbsiffror.

FED sänkte i går räntan, reaktionen på marknaden blev ned, men gårdagens rörelser var relativt små. Inför dagens handel har vi två viktiga stödnivåer i S&P 500 att hålla ett öga på; 1380 och 1368 från bull flag-formationen.

Det är inte troligt att 1368 bryts i dag, eftersom vi nu väntar på fredagens jobbstatistik.

Det vi såg i går var det vanliga gamla mönstret, aktiemarknaden stängde i rött och olja och guld med gröna siffror. Guldet står dock inför en trendvändning där vi just nu söker korta positioner.


Grafen till höger visar SOX som nu rekylerar tillbaka mot utbrottsnivån. Det ger oss en andra chans till köp, för dem som ännu inte ligger lång. Faller SOX ned till 350, får vi dock börja likvidera långa positioner.


Även OMX befinner sig i ett område där den som inte köpt får en andra chans. Om vi skall analysera OMX fristående, utan att ta hänsyn till den amerikanska marknaden (vilket vore fel), kan vi se ett falskt utbrott upp. Då kursen nu faller tillbaka skapas istället möjligheter för blankning.

Utbrottet upp över 1000 kan vara falskt, men eftersom "tailen" är liten i kombination med en stark amerikansk marknad, föredrar jag att behålla köpta positioner i indexet. Vårt första mål på 1050 kvarstår.

Men faller indexet under 940 måste vi bita i det sura äpplet och stoppa ut oss.

Calm, sane and unruffled judgment is necessary in most any business but it is especially important in market trading; likewise, it seems extremely difficult for the average trader to achieve while he is considering a future trade. /Richard Schabacker

Mvh Börstjänaren

 

 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.