Grupp: Huvudforum

SMI-CWP Long/Midterm

0
Ogilla!
9
Gilla!
#0   Av: mojas » Redigera
2008-06-04 23:11:06
Ladda ned

Det finns en skribent på AG som tjatar om SMI hela tiden så det är väl lika bra att ta tag i det här nu ;-)

Med tillämpning av lite av min nya CWP så blir det så här. Inom CWP får man ine använda WXY för prognoser. Dvs det måste finnas en konfirmerad W för att få sätta dit X och Y i framtiden men här finns ingen annan möjlighet.

 

mvh

PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2008-06-04 23:34:15

Min CWP ger ibland överraskande resultat. Det finns två Europaindex som kan ha gjort en 5:a upp från botten 2003 och det är SMI och FTSE.

DAX har absolut inte gjort en 5:a. De två förstnämda har alltså påbörjat en ny multiårsbulle medan DAX är i en konsolidering av mycket hög dignitet. (troligen GSC eller kanske ännu värre).

Gjorde för flera år sen en liten utredning av långtidsvågorna för Tyskland och kom redan då fram till att det inte finns utrymme för fler "halvstora" 4:e-vågor, alltså minst GSC nu.

Det mest intressanta är dock att varken Schweiz eller England har EUR men Tyskland har. Slutsatsen blir att det kommer att gå illa för Euroland. Kan bli mycket stora svårigheter i klass med 30-talsdepressionen. Som tur är står även Sverige utanför. 

 mvh

PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2008-06-05 10:30:02
Ladda ned

"Skribenten" tackar allra ödmjukast! :-)  

Jag lägger faktiskt in gårdagens bild i denna sträng också.... Den pasar ju bättre här. Idag har Swiss market startat upp med ett gap, men är för närvarande alldeles för överköpt i de korta tidsperspektiven (5 till 15 min), för att man ska kunna tro på en fortsättning uppåt direkt.....

MVH Nisse45

0
Ogilla!
11
Gilla!
2008-08-01 09:24:48
Ladda ned

Mojas har ju redan beskrivit hur det ska gå i #0, men här lägger jag i alla fall en bild.... efter ett par månaders utveckling sedan sist

MVH Nisse45 

0
Ogilla!
11
Gilla!
2008-08-01 11:05:45
Ladda ned

Här har vi nedgången sedan maj-toppen + uppgången sedan juli-botten.

Döm själva...  

MVH Nisse45 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2008-08-05 13:22:00
Ladda ned

Här kommer en annan bild på SM, vilket indikerar en hel del möjliga % på uppsidan. Kan man få ett utlåtande från "han som vet..."   ;-)

MVH Nisse45 

0
Ogilla!
13
Gilla!
2008-08-05 14:28:07
Ladda ned

#5 :-) Lugna dig nu Nisse....

Ja man kan med vanlig EWP betrakta det som en impuls ned. Min CWP säger dock att det inte går. Inom CWP gäller bl.a. följande:

1) Använd alltid log-skala (om skillnaden är mer än försumbar)

2) En impuls ska bilda en kanal via vågorna 1,2, 3 och 4. (Undantag är LD och ED)

Tillämpar man detta så uppkommer ett otillåtet flerveckors överslag för tänkta våg 4-toppen i maj.

Den lägre dignitetens våg-3-botten ha ett underslag men är bara en dag och det var den sk Soc-Gen-botten i jan, dvs en distorsion.

Man bör undvika WXY om det går men här går det inte.

Ovanstående resluterar i räkningen i #0 som här är uppdaterad och inzoomad. Inga ändringar..... 

 

 

mvh

PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2008-08-05 14:44:59

#6 Bugar och tackar för lektionen!  :-)

MVH Nisse 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.