Grupp: Huvudforum

OMXS30 7/7

0
Ogilla!
29
Gilla!
2008-07-06 10:49:46
Ladda ned

Inatt publicerade jag en mer övergripande bild, här kommer P&F4 inför måndagens handel.

Det känns onekligen som en stark nedtrend för närvarande, och då är det ju "livsfarligt" att köpa "bara" pga rådande översåldhet.....(lika "farligt" som det är att sälja/blanka i en stark, överköpt upptrend). Att sälja på dessa nivåer är kanske inte heller att rekommendera....... I så fall först om index etablerar sig under 825-830.

Fredagens rörelsemönster tycker jag inte ingav ngt större förtroende för att en bottennotering är på plats vid 824..  Det ser mer ut som att en fortsättningstriangel håller på att byggas!

MVH Nisse45

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2008-07-06 17:22:44

Dom som vill ha rekyl upp kan hoppas på att omx väder 833...kan bli en h,s...har tyvärr ingen bild....mvh

0
Ogilla!
18
Gilla!
2008-07-06 18:03:49
Ladda ned

#1 Vem vill inte ha en rekyl upp?  ;-)

Men, det spelar ju ingen roll vad vi vill eller ej, marknaden går sina egna vägar...och vi försöker förutspå dem... att "hoppas" är ingen bra strategi...

Jag förstår hur du tänker, och här kommer en bild på nedgången sedan maj-toppen (som är "ganska" brutal). Där finns din tänkta UHS med tillsammans med två andra tillfällen då man kan skönja ngt liknande.

Avgör själva om oddsen är fördelaktigare denna gång....  ;-)

MVH Nisse45

0
Ogilla!
7
Gilla!
2008-07-07 10:59:39

'Oavsett vilken väg index tänkter ta nästa vecka, tror jag att 836 står i tur att besökas först'

Nisse..nu är vi nästan där. Sen är det väl 830 och 824 som är det avgörande nivåerna?

Funderar på om en en urblåsning är på 'G' eller om ska vi ta ytterligare några svängar upp först..

Gabriella   

0
Ogilla!
3
Gilla!
2008-07-07 11:01:22

Det verkar svårt tjäna några pengar på dagens börs om man inte är snabbare än blixten eller enbart blankar. Varje kortuppgång faller direkt 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-07-07 11:03:28

så man tjänar pengar om man blankar - varför gör inte alla det isånna fall? 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2008-07-07 12:45:43

Inte vet jag. Tycker jag läser om blankning dagarna i ända på VCW sidan. Antingen så håller man väl på med köp och sälj, kanske bara blankning eller bägge eller bara wurrents eller optioner eller terminer. Svårt vara i allt 

0
Ogilla!
9
Gilla!
2008-07-07 14:52:10

Snygg toppning och vändning vid 851. Vem skrev att man skulle ta blankningspostitioner vid morgonstället och sedan kliva ur vid bottenkänning 838 ? Kan det ha varit  teknisk analys, jag har glömt källan men snyggt.

Nu ligger vi i en uppåtgående rörelse så om över 848 kommer jag gå in med köp.

Mitt mål är som jag nämnde i förra veckan minst 872 och det vill jag ha på torsdag i denna vecka.

OMXS30 nu 844 +0.50%

Mvh mpik

0
Ogilla!
2
Gilla!
2008-07-07 22:48:10

Inte riktigt rätt, men nästan......Det fattades 2,3 pkt i nedgången efter kl 10 för att bli riktigt bra  ;-)

Det är bara att ta nya tag!

MVH Nisse45

0
Ogilla!
3
Gilla!
2008-07-07 23:01:31
Ladda ned

#8 ja det är förargligt sånt där ;-) Själv hade jag denna (motsvarande) bild men det blev ju bra till slut... 

mvh

PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.