OMXS30 8/7
825-30 är en VIKTIG nivå (om nu någon inte har förstått detta.... )
Slagigheten de senaste dagarna bara understryker det påståendet. Nästan möjligt att pricka rätt på de små rörelserna i detta läget!
Jag påstår i alla fall att nu är 840 ännu viktigare än det var igår (måndag)! nu finns inget utrymme för fortsatt tveksamhet om index ska nå högre höjder (innan 824 passeras)!
Idag får det bli P&F2,5
(Vi har ju den långa stapeln i P&F10 (20 boxar) som ett "hinder" för fortsatt nedgång. Över 960 så "elimineras" stapeln )
Mojas - du får gärna lägga din bild här också - slår den in så är det, som du säger, otroligt "snyggt" (i alla fall vad beträffar vågräkningen...)
MVH Nisse45
En bild som just nu stärker vågräkningen....
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
The Line
Kanske klarar den sig idag, men innan veckan är slut så....
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
LONDON, July 8 (Reuters) European stocks were set for hefty falls on
Tuesday, financial bookmakers said, tracking steep falls in Asian and U.S.
markets as investors worried that the top two U.S. mortgage providers would have
to raise even more capital. Financial bookmakers, or spreadbetters, in London saw Britain's FTSE 100
.FTSE falling 103-108 points, or as much as 2 percent, Germany's DAX .GDAXI
down 100-114 points, or 1.8 percent, and France's CAC-40 .FCHI down 70-77
points, or 1.8 percent.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Svårt. Känns som -98 all over again.
Mvh spear of destiny
Vh Björta
kort analys
wolf kan dra ner indexet till 825
där avgörs om det blir mer neråt
jag är extrem bearish i två dagar till- torsdag kan tänka mig att det blir en uppgång- som kan vara mer än ett par dagar.
MVH//GC
vad är wolf?
Han uppträder med Topsy
Mvh spear of destiny
elefanten?
Lorry, säsong 1 1989
Mvh spear of destiny
#8
Det är formation som kallas för wolf wave - googla
väldigt få människor som använder det - det funkar ofta
:-)
MVH//GC
tack. det såg lite för avancerat ut för mej
Apropå bilden i #1. OM OMX stiger härifrån utan att först gå under 825 kanske ännu inte iv är klar. Dagens nedgång är då våg (d). Se bild.
De spelar dock ingen roll just nu. Det bli mer ner på nån veckas sikt oavsett räkning.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
#14 Ja det skulle jag kalla volatilitet...... ;-)
Jag tror snarare att 836-40 blir ett väldigt bra läge att sälja på....Trebotten i P&F2,5 rök direkt - så nu siktar jag på 815-16 senare idag.
MVH Nisse45
Känns inte så långsökt att usa ska lappa öppningsgap idag, och omx kanske bara når sitt gap på 838. Tunga motstånd i fishnet börjar möta upp där dessutom.mvh Zorro
Inlägget är redigerat av författaren.
Jag sitter som klistrad vid datorn och vågar inte köpa något. Nisse tror på 820-815 någonting och AFV skriver om uppgång och fedchefen talar likvidersprocesser i investmentbolag och banker som inte sköter sig. Pegasos skrev för ganska länge sedan om att sådant skulle komma Låter inte köpläge eller
Nu, 842, tycker jag att risken ökar för ett nedvik. Över 845 för liiite positivism.
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
Inlägget är redigerat av författaren.
Jag trodde jag sålde igår en aktie vilket blev ett köp istället när telefonen ringde i slutcallen Kostade multum i morse när det stordök nu är jag så feg att jag vågar in köpa några aktier faktiskt
...Det är precis som när man har en gädda på kroken och man halar in den mot båten. Inte ger den sig utan kamp......
En uppdaterad bild med text kommer här...
MVH Nisse45
#20 ja det blev "svårt" det här. Är dagens upprekyl våg e i triangeln eller är det våg 5.2 . Fast nu är det finlir Gäddhane eller gäddhona är frågan ;-).. Trenden är fallande.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Det ser ut som man vill ha upp börsen i USA nu trots dåligt statistik men kasten är så snabba nu att normala personer nog skall hålla sig utanför. Igår gick USA upp för att någon timme efter falla under 1 procent sedan upp igen.
Vad som skall dra börsen uppåt vet jag inte

Visa sida
Ogilla! 19
Gilla!
#0 Ja det ser ju inte så snyggt ut betr börsen/ekonomin. Återanvänder två bilder. Den översta efter Close i fredags och den undre efter Close igår. Gäller ju att passa på när det går bra ;-)
Sen tror jag den riktiga högvollaperioden börjar nu. Nedgången är ännu inte klar men det har heller inte blivit nån rejält skarp rekyl efter majtoppen. Tror alltså det det bli åka av åt bägge håll framöver, men först ner.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.