Grupp: Huvudforum

Stimulans paketet

0
Ogilla!
1
Gilla!
#0   Av: metod » Redigera
2008-08-05 19:56:58

Stimulans paketet som var ämnad för och hjäpla konsumtionen ,verkar hjälpa aparandet istället .

nu statistil för Juni visar att personal saving rate efter att hoppade upp till 4,9% i maj ,blev 2,5% i juni ,de här siffrorna kan man jämföra med mars och aprils personal savings rate som var bara 0,3% alltså innna stimulans paketet fick effekt .

Konsumtionen är inte så stark men inte svag heller real PCE växte med 1,3% year over year (3 månaders MA) i Juni medan DPI växte med 3,6% på samma sätt i Juni tack vare stimulans paketet.

De här siffrorna går inte ihop ,med allmänhetens uppfattning om att ,det är simulans paketet som har hjälpt till att konsumtionen inte vuxit negativ ,nej ,faktum är att paketet har hjälpt spranadet och inte konsumtionen (än så länge) just därför förväntar jag mig att de här pengarna som blir sparad ,konmsumeras senasre i år och vi får se stark konsumtion under H2 och eftrsom 70% ac real GDP är beroende av konsumtionen då kan jag lova er (med heder och samvete)att den där myten om lågkonjuktur som vissa har väntat på sen i början av 2006 kommer inte och infrias det här året heller.

Ni får vänta till nästa år och så ett år till och så här går det ,ett år till och nästa år och nästa år och ett år till ,man kan nästan skriva en låt om det .

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.