dj Jag staller in mig i ledet.
Dj300, jag kan bara halla med alla andra att vi gor ngn sorts strut, vilket har hogst sannolikhet att vara en vag c eller 5, Jag har satt den till att vara vag c av vag B. dj301, ar in zoomning av lilla blaa vag 4 fran idag. Tycker sjalv att det ser ut som en ratt elegant losning:).
Mvh usdollar
dj301 varfor krangla till det?
Mvh usdollar
dj302, Ser ut som vi ska ner rejalt imorgon?
Mvh usdollar
dj303 det gick allt annat an ner, 3.1 och 3.2 ar pa ingaende, sa det lar inte handa sa mycket idag.
Mvh usdollar
Hur passar ihop den här ABC från OCT topp 14000 i en stööre räkning ?
vilka greger du räknar ! ,det är intressant och se en större räkning som alla de här passar in.
dj304
Mvh usdollar
Toppen fran Oktober 2007 skall vara vag 3 upp i tre vagor, detta ar vag 4 ner.
Sa cycle vag 3 upp Oktober 2007, av super cycle 5 upp, av grand super cycle 3 upp.
Vi skall nu vara i cycle vag 4 ner, och det ser ut som det kan bli riktigt tryck pa ned sidan efter toppen har ar gjord runt 12000, eller som dragspel sa tidigare 11900:)?
Jag tror inte langre pa terror attack, men att usa kommer att konfrontera ryssland militart, eftersom om ryssland tar Georgia, sa kommer de ta resten av tidigare sovjetstaterna (eller det ar hur administrationen mfl resonerar), darav h&s botten pa 9300. Fragan nu blir om det kommer panik pa direkten efter toppen, eller om det tar en stund. Toppen kan komma att nas den 29e aug eller 2a september, jag har ett vand datum dar. De instutitionella investerarna dumpar aktier i ett tempo fortfarande sa att smasparare kan plocka upp dem pa en uppatgaende marknad, fragan ar vad som hander nar det vander ner? Jag gissar att alla vill na utgangen samtidigt, och darav satta igang panik forsaljning ala 1987.
Jag haller darfor scenariot i #1 som troligast, med en ruskig vag C rod kvar pa nedsidan, som kan na 9300 fran tidigare hs scenariot.
Mvh usdollar
Historiskt sa foljer jag Prechters rakning, med grand super cycle 2 botten
1720-22, grand Super cycle 3 topp 2010 enligt Mojas ending diagonal pa dji dollarn och Frost's benner fib cycle. Super cycle 4 botten var i detta scenario 1932.
Guld cyklarna 9-10-9 -... ar ngt som tim woods har bra koll pa.
Frost's benner fib cycle gor att jag tror pa rejal krash 2011(botten), sa krashen kan borja redan 2010. Det ar den som ocksa visar pa en botten 2021, och eftersom den sista bjornen skall ga i ide innan kolapsen, sa tror jag att marknaden kommer trenda mellan 2011 och 2018, sa de allra flesta kommer bli uppfangade i krashen.
Jag vet inte om jag har kvar alla graferna, men surfa natet, det finns mycket dar frost,s cykel finns att hamta pa google, sedan ar det bara att forlanga tidsperspektivet..
Mvh usdollar
dj305 fran dj300, #1
Mvh usdollar
dj306
Mvh usdollar
dj308
Mvh usdollar
dj309
Mvh usdollar
En bild på Dow som brutit både sin kil och H&S.
Mvh traction
dj310
Mvh usdollar
Bull
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Bear!
Mvh traction
#16 Nä! ;-)
För DJIA funkar den räkningen men för SPX är våg C.3 kortast.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
om man lagger ihop #15 och #16 :).
Tack for kommentarer och grafer.
Mvh usdollar
# 17 Jag tror vi har lite olika uppfattning om börsen just nu, men den som lever får se vem som har rätt ;-).....
Mvh traction
Ett chart sp 500....
Mvh traction
Jag delar din uppfattning har 20:) Har tyvarr svart med vagrakningen:) Jag forstar att linjerna generellt dras fran 1-3 och 2-4, och att vag 3 skall vara kortast? eller generellt ar kortast? sa jag ser ingen violation har? vag 3 ar fortfarande kortare an 1 och vag 5, upp ser ut att vara pa vag? vand datum 2a sept, kan vi na dit till den 29e augusti?
Alla som kommentarer uppskattas.
sista 5 vagorna upp av vag 3, vag 4 bryter aldrig vag 1 topp.
Mvh usdollar
Inlägget är redigerat av författaren.
dj313
Mvh usdollar
usd> en av grundreglerna med EWT är att våg 3 aldrig får vara kortast. är alldeles säker på att det också är det som mojas menar. mvh
# 23 Om det ska vara impulsiva vågor, men här ser det ut som det är korrektiva vågor... Skillnaden är nog att Mojas räknar hela nedgången som ett korrektion och i alla fall jag det mer som starten på en större impulsiv nedgång...
Mvh traction
#23 Jepp, det är ju en av grundlagarna (oavsett impuls eller korrektion)
Men å andra sidan har jag gjort en egen skolbok där distorsioner är ett viktigt kapitel. I detta fall är våg 3 bara lite för kort vilket jag accepterar om resten funkar och det inte finns andra rimliga räkningar. Det betyder dock inte att jag anser uppgången efter julibotten som klar.
mvh
PS: Du som har AG-Pro kan kostnadsfritt testa min Rysslands-grupp.
Inlägget är redigerat av författaren.
no ewt here
har svårt att tro att dj går under 10700-10600. då är det mot 9000
den senaste turbulensen runt mae mac kan vara ett sätt att provocera fram utfästelser fr mc obama
th 2002-2003 med trippel bottom
det är marknaden som står för tolkandet av nyheterna och du tradar marknaden
TWA
I ending diagonal, sa far vag 3 far inte vara kortast, och darfor ingen violation annu, vi vantar pa vag 5 upp dessutom sa overlappar inte vag 4 vag 1 i vag 3, se bild. Jag kan forsoka hitta det avsnittet i boken om sa onskas:). Du markte att jag inte sa alltid:). Den kan inte bli kortare an 5e vagen som det star i bilden.
Mvh usdollar
Inlägget är redigerat av författaren.
Mvh usdollar
dj315
dj316
Mvh usdollar
dj318 dj har inte brutit ner annu, men det ser ut som vi kan komma att fa en nedat dag imorgon innan vi fortsatter vag 5 upp pa mandag.
Mvh usdollar
$usd
Mvh usdollar
djia318
Mvh usdollar
Lite linjer på Dow....
Mvh traction
dj320 Ser usom vi far in vag 5 ending ialla fall. Det ser ut som retoriken mellan USA och Ryssland hardnar.
Lite mera linjer :).
Mvh usdollar
Inlägget är redigerat av författaren.
tack traction, det alternativet ser val ut ngt sahar.
Mvh usdollar
#35 Ja det är ungefär så jag ser på det. En annan variant är att vi ska upp och testa av trendbrottet på Dow först innan det vänder ner. Som i dagsläget ligger någonstans vid 12200-12270.
Mvh traction
Och ett chart också;-)...
Mvh traction
dj322 Jag tror lite av problemet med #35 ar att det verkar som om alla vantar sig det:)? fordelen med endingen ar att vi bryter over 11700, vilket borde ge ngn sorts bullish signal??? Dessutom har val en hel del bjornar blivit squeezade ett antal ggr? Det ser spannande ut. Om vi bryter ner harifran under min blaa vag 4, imorgon eller onsdag, sa ar jag villig att ga in pa mojas alternativ att detta ar en b vag ner och att vi ska upp ett ben till i en c vag? Om vi vander upp imorgon eller onsdag, och nar i narheten av 11900 till fredag eftermiddag, sa ser jag det som extremt bearish, och en ending. Jag ar inne pa samma linje att det skall upp ialla fall en vanda till.
Mvh usdollar
# 38 Vet inte om det är att det är så många som förväntar sig det? Tittar man på sentiment indikatorerna i Usa så börjar de bli ganska neutrala och börsen handlas med en ganska låg put/call ratio samt Rydex Nova/ursa sentiment tyder inte på det.
Men allt kan ju hända med de här låga volymerna och om jag har förstått det rätt, så börjar många komma tillbaks till Wall Street nästa vecka och då kanske börsen visar sitt rätta ansikte..
En chart på en formation som uppkommit senaste tiden och bryts den, så kan vi räkna med ett återtest av botten och jag gissar att det är starten på något större.
Mvh traction
Extrema formationer/rörelser är väl det minsta man kan säga om utvecklingen den senaste tiden....
P&F gör vissa saker lite tydligare...
MVH Nisse45
dj324
Mvh usdollar
dj323
Mvh usdollar
tackar nisse
Mvh usdollar
traction, det ar samma kansla jag har, det ser ut som det har borjat rora sig nedat. tackar
Mvh usdollar
dj 325
Mvh usdollar
dj328 alternativ rakning av dj325
Mvh usdollar
Inlägget är redigerat av författaren.
Usdollar vet inte om du brukar titta på Nyse nått, men jag brukar göra det när jag tycker de andra indexena är röriga och det är väl det minsta man kan säja att de är just nu... Nyse har också ett större inslag av institutionell handel, men Nyse ser i alla fall ut att brutit ur en fortsättnings formation som har testats underifrån också.
Det som gör mig misstänksam är att det inte tar fart neråt och om det inte viker av snart, så får man nog överväga ett annat scenario.
Mvh traction
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Lägger in en bild som visar hur institutionerna börjar ligga på sälj sidan...
Mvh traction
Jag haller med dig traction, jag ar fortfarande inne pa nisse 45's senaste bild pa betg's strang, det puttrar pa nedat, och sedan skall all ketchup ur ketchup flaskan. Nisse du ar inte bara suveran pa nivaer, men ocksa pa bilder:). Jag kollar in nyse, men jag ser samma bild dar ocksa. Om vi skall ner, sa ar detta en jatte, relativt sett, sa det tar lite tid i borjan. Det ar vand datum den 2a Sept, skall bli interessant att se var vi ar da, vi far se om det vanddatumet har nagot varde.
Mvh usdollar
Ja det kan nog vara så om vi bara vi får månads skiftet förbi och volymerna kommer tillbaka, så kanske vi får en trend... Så den 2 sep blir intressant.
Frågan är om bara om man skall köpa upp det inför Labour Day eller om vill sälja av lite risk.
Mvh traction
Jag har inte riktigt slangt in handuken annu:). Men en till sadan har dag imorgon, sa ar det bullish som galler?. Nisse brukar vara traffsaker, sa jag far val hoppas att han rakar ha fel 2 dagar pa raken :). Vad ar oddsen for det:).
Mvh usdollar
dj330, haller fortfarande pa nisses version som ar slangd i papperskorgen, en liknande form. Hoppas du inte tog illa upp nisse, du ar extremt traffsaker.
Mvh usdollar
dj331 Jag vantar som alla andra pa en riktning, tror oavsett om vi far en "krash" eller ej att vi skall ner och kanna av botten. Dollarn ser ut att ha toppat, eller toppar, om inte annat temporart.
Mvh usdollar
# 49 Ser ut som du fick en ordentlig reaktion på ditt vändnings datum ;-).
Mvh traction
#52 Skulle jag ta illa upp? Jag tycker din sträng är fantastiskt intressant att följa och jag tycker väl snarare att det är kul om mina tankar kan tillföra ngt!
Vi hade som sagt en tydlig pivot i flera aktier den 2/4 och eftersom det idag är 5 månader sedan dess, är det ju inte konstigt om det sker en reaktion!
Bl a SEB o Swedbank toppade då och tappade rejält ända till mitten av juli
MVH Nisse45
dj334 verkar vara ratt sa range bunden, sedan ar det bara en fraga nar den bryter ut och at vilket hall.
Mvh usdollar
Bullish variant av nya skulle kunna se ut ngt sa har? Den complexa wxy kan givetvis vara b vagen istallet for a, ar inte helt saker vad regler och sannolikheten ar for den ena(a)eller andra(b)?? Det skulle i sadant fall betyda att indexen sticker ivag uppat nar dollarn korrigerar nedat??? Kan givetvis vara sa att den forsta och sista vagen ner ar impulsiva och bryter nedat.
Mvh usdollar
Inlägget är redigerat av författaren.
usd kort Kan vara sa att dollarn inte har toppat annu, men den bor ha gjort det till fredag mandag ngn gang om inte annat.
Mvh usdollar
Inlägget är redigerat av författaren.
usd langre
Mvh usdollar
McHugh har val ratt si sadar mindre an 20 % av ggrna, sa jag borjar tro mer och mer pa en uppgang?
We are likely to see a large price move either Thursday or Friday, as we got an extremely small change in the McClellan Oscillator Tuesday and again Wednesday, and if wave 2 up is over, that move should be down. It is more and more likely that wave {c} of 2 up completed its Rising Bearish Wedge Tuesday, with the spike rally at the open, followed by the afternoon plunge. If so, it means the top of wave {c} is below wave {a}, a truncated rally. The 30 minute and 15 minute Full Stochastics argue there could be a decline in stock prices by the close on Thursday. The short-term EW labeling considers that a small degree wave 2 occurred Wednesday, meaning a bunch of waved 3's down could be next
Till skillnad fran prechter, sa vantar han inte pa stora vag c, utan han ar alltid i vag 3 av 3 av 3 av 3 av 3 av nth 3. Han uttrycker det lite annorlunda :).
Mvh usdollar
Inlägget är redigerat av författaren.
Pelle svanslos
Mvh usdollar
Slanger in en liten egen dollar fundering/alternativ (lang).
Mvh usdollar

Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
dj300 forsta roda vag A skall givetvis vara en sharp.
Mvh usdollar