Grupp: Huvudforum

SPX-CRB IMRA

0
Ogilla!
1
Gilla!
#0   Av: metod » Redigera
2008-09-10 21:44:14
Ladda ned

Grafen visar ration CRB per SPX  ,karaktäristisk för ratio är att när bubblan kört fördig och spruckit då söker ratio ner till den nivå som bubblan började växa .

I det här fallet nivån ligger som lägst vid ca 0,2,prognosen blir att ration kommer och sjunka markant under den kommande tiden ,det finns två alternativ ifall spx växer snabbareän crb eller crb sjunker snabbare än spx ,i min syn de hjälper hand i hand alltså spx växer och crb sjunker .

matvarorna har fått trend hjälp av olja och metal priser och de började gå upp i den senaste perioden av bubblan ,nu när olje priset,s bubbla har spruckit ,risken är stor att investerarna börjar fly ur CRB,s andra komponenter oxå .

Den nedre grafen visar baltic dry index ,den har god negativ korrelation med dollar och posiiv med guld som det syns på grafen den har brutit ner sin pris kanal ordentlig vlket är väldigt bullish för dollar priset och negativ för Guld .

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.