Grupp: Huvudforum

OMX - när vänder vi?

0
Ogilla!
4
Gilla!
2008-10-07 10:33:50

Hej

När vänder OMX uppåt igen? 

Mvh MurStock

0
Ogilla!
2
Gilla!
2008-10-07 11:33:55

Jag är inte förvånad över utslaget på denna omrötsning. Sannolikheten att det vänder där vi är nu är större än att det skulle vända vid kurser längre ifrån detta läge (om man ser det hela som en normalfördelning)

Vad jag menar är att resultatet av en omröstning troligen alltid skulle bli det samma, oavsett var kursen stod.

Mvh jolly

0
Ogilla!
3
Gilla!
2008-10-07 11:34:56

De djupare nergångarna brukar kunna räknas till 6-7 dagar. Vilket skulle bli ons-tors.

Men då det finns en panik av sällan skådat slag så vet man ju inte. Och US tillåter blankning igen på torsdag? Vad det nu kan innebära. 

"Markets are never wrong - opinions often are"

0
Ogilla!
5
Gilla!
2008-10-07 15:46:37
Ladda ned

Finns lite nivåer om det har vänt. Men det kan lika väl trilla ner mot 630 nivån ,lite paus nu bara. Vi får se vilket när motstånden bryts. Allt för svårt att räkna vågorna tycker jag nu. Mer än att vi är i en elak våg 3 av något slag.

"Markets are never wrong - opinions often are"

0
Ogilla!
6
Gilla!
2008-10-07 17:21:36

Personligen tror jag ger upp nu

Tycker inte jag får någon ordning på någon form av analys.

Extremt korta trades är det enda som funkar men så fort man vänder ryggen till så åker man på en snyting och utan att man kan se någon nyhet.

Sitter man cool och väntar då kommer granterat mer

DVS in och ut som ett spjut - annars håll sig väck

Blir spännande att se var vi tar vägen

 

Mvh MurStock

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.