Africa Oil
Africa Oil
Ett Lundinbolag, oljeexploatör med koncessioner i Somalia, Etiopien samt Kenya.
Lundinbolagen har genom en lång följd av år bl a kännetecknats av extremt stor riskbenägenhet.
Pappa Adolf, som gick bort häromåret, skaffade sig utomordentliga kontakter , och vågade satsa, i länder där få andra skulle drömma om att göra affärer. Med facit i hand har strategin varit mycket lyckosam. Lundinimperiet är idag ansenligt.
Kanske låter det "sjövilt" att köpa aktier i bolag som bedriver verksamhet i länder som Somalia, Etiopen och Kenya!?
Låt oss titta på några "vilda" satsningar som Lundins gjort inom oljeområdet:
Företag Aktiekurs 2002 Idag Anm
Tanganyika Oil (Irak) 5 kr ca 200 kr Uppköpta av Sinopec 2008
Valkyries (Ryssland) 4 kr ca 130 kr Uppköpta 2006
Lupe (Sudan m fl) 3,5 kr ca 60 kr Noterad i Sthlm
Den som varit långsiktig i dessa bolag har som synes fått en fantastisk avkastning. Det skall poängteras att det finns exempel på andra Lundinbolag (olja/gas) som inte alls haft den här explosiva utvecklingen, Bayou Bend och Pearl Exploration är några exempel
Sönerna Ian och Lukas har fortsatt i pappas fotspår. Det finns idag ett stort antal Lundinbolag som är verksamma i Afrika, Sydamerika, Ryssland m fl riskfyllda delar av världen - och det handlar alltid om råvaror. Olja, uran, koppar, guld, zink m m.
Africa Oil står nu i begrepp att borra efter olja i Afrika. Man borrar med målet att hitta megastora fyndigheter. Seismiska undersökningar en masse har genomförts 2009. Geologin överensstämmer väl med den som finns i närbelägna Jemen så chanserna att det finns ordentligt med olja i de aktuella områdena anses som goda till mycket goda. Det här är den del av världen som hittills är mycket sparsamt exploaterat när det gäller olja.
4 st stora borrningar förestår:
Block 9 i Kenya (pågår) resultat inom 4-6 veckor
Somalia (Puntiland, den "säkrare" delen av landet) H 2 2010
Ogaden block i Etiopen H 2 2010
Block 10 B i Kenya H 1 2011
"a hit in one of these drills will overnight make Africa Oil a 10 dollar stock"
(citat från Keit Hill i torsdags. President och CEO I Africa Oil. Tidigare en av grundarna till Tyks och senare VD för Valkyries)
Aktien handlas nu runt 1,25 Cad och noteras i Kanada (AOI.V). En investering i bolaget innebär naturligtvis mycket hög risk. Ett chart (vecka) bifogas.

Visa sida
Ogilla! 12
Gilla!
Africa Oil: Vi hoppas på att bli uppköpta