Tradingrum i Stockholm sökes
Testar igen här då...
Efter några år av heltidstrading hemma är jag nu på jakt efter ett kontor att dela med några andra första klassens utsugare. Enda kravet är att det ligger någonstans innanför tullarna :)
Så om någon där ute redan sitter på något ställe som behöver få in lite nytt folk, eller om någon skulle vara intresserad av dra ihop något, maila till redswingline.bs@gmail.com
Tack!
Nordnet har rum ja, men det är tyvärr inget alternativ för mig. Avanza har inget.
kontakta avanza och var med och styr upp ett rum? :)
Är det ok med öppet kontorslandskap eller måste det vara just ett rum? Vi har ev. ledig plats på kontoret där jag sitter och jobbar med med dag-jobb. Det ligger i Brunogallerian på Södermalm.
Mvh // Johan
Webmaster på Aktieguiden
#4
Mitt mål var väl främst att sitta med andra traders så i dagsläget är det inte aktuellt, men tack för svar.
vad handlar du för instrument?, vi kanske har en lösning, hör av dig på fxforum.se
#6
Handlar främst aktier på svenska marknaden. Föredrar mailkontakt, kan ta din mail eller så kontaktar du mig på adressen i #0.
Annars kan man ju samla ihop ett gäng o skaffa lokal gemensamt o dela på driftkostnaderna, blir väl runt 3-4000 om man är 4-5 st.
Vilket område i Sthlm föredrar du?
Det är absolut ett alternativ (ett bra sådant). Bor på söder men kan tänka mig att ta mig till andra delar av stan, det är inga problem.
finns 3 i stan
ett är definitivt stängt, om man inte känner de övriga eller åtminstone någon.
"Bombadill" gänget kör fortfarande och finns ett till runt grev ture någonstans.
kan maila en på bomban o kolla
Jag sitter i en tradinglokal på Linnégatans östra del. Nära Karlaplan och Djurgården.
Vore kul att få hit lite mer folk då jag mestadels sitter ensam sedan i somras då vår forextrader lämnade. Finns plats för 3-4 traders till. Hyran är 3000kr per månad. Det är inte jag som hyr ut lokalen men jag kan visa den.
Vid intresse skriv ett mail till: agtradehigh(at)hotmail.com
Bombadill.. var inte igår man hörde det :)
Finns det verkligen kvar?
en del av de kör men inte samma ställe
ag trade..då är ni närmre frihamnen, bättre svarstider :)
Hehe.. Ja idag gick det ruskigt snabbt. Speciellt Nokia! ;-)
Visa sida
Ogilla! 1
Gilla!
Har du kollat med något av de etablerade börsrummen typ nordnet? Avanza har säkert också något.