Grupp: Huvudforum

Investerings-boom !

0
Ogilla!
26
Gilla!
2005-03-09 14:51:40

(Detta klipp bör man väl tagit del av inför resten av 2005):

"...Publicerad 050309, 14:02 AFV

Investeringsboom i Sverige Av: Pekka Kääntä

De svenska industriföretagen planerar att öka sina investeringar med cirka 25 procent under 2005. Däremot är tjänsteföretagen betydligt försiktigare i sina planer. Allt enligt SCB:s färska investeringsenkät.

Det tycks bli lite av en investeringsboom i Sverige under 2005. För enligt Statistiska centralbyråns investeringsenkät har industriföretagen numera öppnat plånboken och ökar investeringarna i Sverige kraftigt under 2005. Planerna för 2005 innebär en ökning av investeringsvolymen med drygt 20 procent jämfört med 2004. Den kraftigaste investeringsökningen planeras inom skogs- respektive bilindustrin med uppgångar kring 60 procent i bägge dessa sektorer.

Än värre är dock gruvindustrin som efter att ha ökat investeringarna med 20 procent redan under 2004 nu aviserar mer än fördubblade investeringar under 2005. Här ligger givetvis den gynnsamma utvecklingen av råvarupriserna bakom den stigande investeringsviljan.

Även energisektorn räknar tydligen med bättre tider och har också offensiva expansionsplaner. Företagen ska investera för över 20 miljarder i år. En uppgång med mer än fem miljarder jämfört med investeringsnivån 2004.

Bland underpresterarna på investeringsområdet finner vi telekomsektorn (läs Ericsson) som är betydligt försiktiga med nyinvesteringar och drar ner en redan i utgångsläget låg investeringsnivå ytterligare.

Tjänsteföretagen är också försiktigare under 2005 än under fjolåret. Här minskar investeringarna något efter några riktigt hyggliga investeringsår. Det här betyder dock att investeringsnivån fortsätter att vara hög.

Lägg till detta att bostadsbyggandet väntas fortsätta uppåt som en följd av stigande priser och fortsatt låga räntor, så ser det ut som att 2005 blir det bästa året för investeringar på mycket länge..."

(Var lite försiktig med blankningarna...hedga med att utfärda OTM-Säljoptioner tex).

mvh/viotto

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-03-14 16:18:56

Hej Viotto.

Tack för din fina attityd att dela med dig till oss alla :-)

Ok, så villka industri/skog/bil/gruv aktier rekar du som mest undervärderade eller bästa utsikter till raketfart uppåt!

Mvh /B

________________________________________________________
Vill du hjälpa Oxford Universitetet i deras cancerforskning...
Gör som jag en välgärning i goda tider...
ge av överskotts-cpu i DIN dator! :-) 
http://www.grid.org/
Mvh /Bengt Kyrkslätt Finland ________________________________________________________

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-03-14 20:11:07

Tack bdp003, men en "grej" med AG är att vi hjälps åt bland annat med att hitta info.

Mitt hetaste tips är nog Net Insight. Se speciella strängar om "10-dubblaren".

mvh/viotto

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-03-15 08:32:56
0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-03-16 15:30:24

Min starka rekommendation ovan i Net Insight verkar börja "smitta av sig".

Stiger Onsdagen den 16/3 under ökad omsättning, vilket  torde anses som ett bra tecken. Stämma Torsdagen den 17/3 och vi får då kanske höra nåt nytt av intresse...

mvh/viotto

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.