Dice utbrott & köprek
DICE A har som jag ser det gjort ett tekniskt utbrott uppåt idag. Detta kom i samband med att Human Securities publicerade en köp-rekomendation med riktkurs 110 kr (+53%). Detta baserades delvis på den starka försäljningen av det nya spelet Battlefield Vietnam, som toppar spellistorna just nu.
Bifogar chart med utbrott. Svårt med S/L i mindre aktier, men ett brott ned under 68 kr med volym får ses som svagt efter omständigheterna.
Men nu siktar vi således uppåt.
|StRY| Skribenten har sedan länge innehav i aktien. Kurs när inlägget skrevs: 71,50 kr.
Inlägget är redigerat av författaren.
Uppföljning efter stängning, DICE @ 74,00 kr (+7,25%). Volymen (117 139 st) idag var mycket hög, det omsattes alltså aktier för 8,4 miljoner lite drygt. Inte illa för denna aktie.
Toppen som togs ut vid 72 kr är av klar signifikans, syns dessutom bra i det P&F-chart jag bifogar här. Den har automatiskt räknat fram ett mål för utbrottet på 85 kr på dags basis, intraday sade den köp på 69,50 kr åt mig med mål 73 kr.
Åtekommer nedan angående stop-loss nivå och volymen.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.
Bifogat är ett färskt dags-chart, med volym osv. Här ser vi dessutom bra nivåer att lägga en stop-loss på. < 68,00 kr verkar ok för den som gick in runt 70 kr. Vet dock att de/ni som har stenkoll på detta bolag sitter kvar oavsett snabba kurssvängningar.
I aktier som Dice kan jag inte rekomendera att använda auto-SL, det kan bli dyrt.
Sammanfattningsvis: Svårt att säga ett klart mål för detta. Men utbrott under stark volym bådar gott. 85 kr säger P&F auto och 110 kr på sikt säger Human Securities.
Någon som har fler tänkbara målnivåer? Lägg in dem här bara.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Aktien har konsoliderat i intervallet 66-72 kr -> 6 kr. Det lägger vi på taket av konsolideringen; 72+6 = 78 kr.
78 kr är mitt 1.handsmål.
Vh Björta
DICE A @ 77 kr (+4%, +7,7% mot #0) öppnar upp idag. Inte ovanlig att så sker dagen efter en så stark uppgång med krusdrivande nyhet och tekniskt utbrott. Sedan har vi en ny kurs ATH för aktien också, iom att den noterat 79,00 kr som högst idag. Grattis till alla slitvargar i 'svenska spel' som setat med mkt länge :)
Mål:
1) 78 kr - Infriat
2) 80 kr - Kan tänka mig att tiotals nivåer är lite psykologiska iaf.
3) 85 kr - P&F auto mål.
4) 110 kr - Köprek från Human Securities (Fd. BörsInsikt).
#4 Tack, infriat direkt nu :)
Aktien har dragit upp rejält nu, kan bli rekyl dags då. Vilket med god insikt om S/L ger köpläge.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Klev av på 78, men kommer att köpa in mig på nytt. Frågan är bara var????
Vh Björta
#6 Grattis till en fin vinst då! Inte alltid så trevligt att stå vid sidan och hitta en bra re-entry. Säljsidan ser ju kompakt ut just nu på alla nivåer, 4000 st på varje c:a. Men med en normal dags omsättning (tror vi hamnar mkt högre idag) så är de aktierna sålda sen. Köpsidan ser tunn ut här uppe, kan nog ta en tid innan den anpassar sig.
Vi har ju haft en i % mkt stor uppgång, de som ville köpa snabbt har gjort så. För mer uppgång krävs en till "köpvåg" s.a.s.
Åter till din re-entry fråga, spikrak uppgång från utbrottet >72 kr, så inte lätt att hitta stöd för ingång här. Någon krona ned 74,5-75 ? Där har vi fler köpare i orderdjupet. Lägsta scenariot jag har nu är ett test av utbrotts-nivån @ 72 kr. Ytterst tveksam till en så djup rekyl redan nu dock.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Har lagt upp mig på 75 kr med 30% av tilltänkta. Först i kön tror jag ;-)
Vh Björta
Update: DICE A nu @ 82,50 kr, vilket är fin fina +15% mot när analysen i #0 gavs.
Rekylen blev tom. mindre än vad jag trodde, och nu small det bara till sen stod köparna efter och funderade vad som hände... Inte kul att stå på perrongen i detta fall.
Av målen i #5 är nu även mål 2) infriat. Vi närmar oss övriga :) P&F Auto gav igen köpsiganl på 80, med mål på 86 kr igen.
Noterade att analysföretaget RedEye släppte en köprek härom dagen på aktien, utan att ange specifik målkurs. Kanske det som inverkar idag.
----------------
#8 Hoppas ditt "fiske" lyckades :)
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Den köprek. som Börsinsikts veckobrev kom med i helgen, kom som nyhet på byrån Direkt kl.11.06 idag.
Direkt drog aktien 3 kronor!!!!!!!!
chinook
#10 Den effektiva marknaden är inte alltid så effektiv... Fast för min del får de gärna reprisera gamla rekommendationer som bygger på ännu äldre uppgifter många gånger!
Har för mig att det var samma sak sist. Först citeras Human Securities och några dagar senare Börsinsikt.
#11, 10
Nej i detta fall står det ju klart att det finns många okunniga/ovetande spekulanter där ute, vilket bla. vi här på AG kan dra nytta av och komma in "billigt" medan de köper dyrt :) En helt effektiv marknad är det inte, här kan de med information utnyttja sitt övertag.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Finns det några tekniska motstånd när man passerat tidigare ATH? Vad är de i så fall? Om man drar en linje genom två tidigare ATH (77 kr mars 2000 och den topp som var innan mars 2000-toppen), får man ju ett trendtak, kan det sägas vara ett motstånd? Någon som har så gamla data att de kan få fram ett värde på ett sådant trendtak? Har ett sådant trendtak som då baseras på 5 år gamla data (då Dice var ett helt annat företag än det är idag) någon som helst relevans idag??
#14 Jag har data från början av 1999, då stod aktien kring 12-14 kronor. Att dra ett "tak" som du beskriver det, blir ett stigande sådant och hamnar på c:a 540 kr (!) idag. Har ingen som helst relevans nu och det är inte ens ett kanaltak enligt mig, Dice har inte följt det utan har konsoliderat mkt brett och samtidigt trendat inom detta område. Nu har aktien brutit upp genom ATH-kursen.
Så för att hitta motstånd för man söka stöd i olika former:
- Fundamental Analys (FA), där har vi målkurser kring 70-85 kr och numer 110 kr vad jag har sett.
- Mål som TA:n ger oss genom utbrottet, 78 kr var ett som nu uppnåts. P&F ger mål intraday så som på dags data upp mot c:a 86-87 kr.
- Lite små intressant är att vid c:a 110 kr infallet inte bara Human Securities analysmål utan även 161,8% (Fibonacci) av nedgången från ATH år 2000 :) Oviktigt? Jag vet inte, vid 92 kr c:a finns en till fib-nivå. Ni som pysslar mer med detta kanske har ideér?
- Sedan får man tekniskt se till olika indikatorer, är det överköpt? Syns divergenser? Direkt dessa börjar uppträda skall man nog dra öronen åt sig. En till faktor kan vara volymen, avtar den? Idag tilltog den åter, så här syntes inget svagt ännu.
Sammantaget ser jag nivåer på uppåt 85-90 kr c:a innan en rekyl borde komma på allvar. Sett till chartsen. En sådan större rekyl kan tänkas stämma av 75 kr (utbrottsnivå), vi har även en stigande trendlinje som fint närmar sig 72 kr där även horisontellt stöd finns, ett par stigande trendlinjer till strax under denna nivå. FishNet börjar "korva ihop" näten mot 71 kr, kan nog nå 72 även de innan rekylen eventuellt når ända dit. 72-75 kr har jag som "key area", som måste hålla för positiv syn på aktien.
Alltså,
mål : 85-90 kr.
nedrekyl mot: 76-75, 72 kr.
----------------------------------
Lite trist är det att en analys som följs upp och där avkastningen hitills varit uppåt 15% på mkt kort tid, får lite "klen" respons. Nog för att detta inte är Ericsson, men ändå :P Grattis till er som hänger på denna upp-swing dock, nya ATH:s kan ofta skapa överdrivna rörelser. Så det gäller att vara lite på sin vakt.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Uppföljning: DICE A @ 82,00 kr, upp c:a +14% från när #0 skrevs. Aktien har varit uppe på som högst 86,50 kr (+21%), som också är nya högsta kurs någonsin för DICE A. Målen jag uppgav ovan: 78-80-86 kr har alltså samtliga uppnåts.
Volymerna har varit ganska klena nu när aktien stannat upp, alltså ännu ingen styrka i nedgången. Stochastics har legat högt länge nu, men ser ut att kunna vända ned. RSI har vänt ned och indikerar fortsatt nedrekyl i aktien. 80 kr som akiten dippade till idag kan räcka, men jag sätter ut 76-78 kr som mål för nedrekylen.
Följande gäller nu: Nedrekylen fortsätter mot 76-78 kr, tas > 83,5 kr (vilket även bekräftas av att P&F då ger köpsignal > 83,75) ut är nedrekylen över. Då gäller fortsatt mina mål på 86-90 kr. Över de sätts nya ut.
Min inställning utifrån allt ovanstående: Köper på nedrekylen, visar sig svaghet väntar man något.
Extrem case: < 74 kr så blir jag BEAR till aktien. Baserat på formationen i #0 som gav utbrottet över 75 kr, TWA och P&F bekräftar precis detta!
Bifogat är graf, P&F och TWA bifogar jag ej. Utan skrev ovan vad jag såg i de charten.
Liten kommentar angående olika mäklares agerande i aktien: Hagströmer & Qviberg har nettosålt hela året! Idag var Carnegie & SHB de stora nettosäljarna. Inte så konstigt då dessa två handlat på sig ganska duktigt under året. Kaupthings kunder ligger nettosålda över året och ser vi på nätmäklaren E*trade ligger de och pendlar kring netto noll. Tolkar jag som att vi hos E*trade finner flest momentum traders, som gör korta visiter i aktien. Speciellt H&Q:s agerande är intressant. Har sålt överlägset mest allt sedan Nov-03, i princip allt sedan uppgången tog fart rejält! :)
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.
För fundamentalister finns enklare scenario - köp och behåll, åtminstone till Q3 eller Q4. BFV ligger etta på försäljningslistan i USA för fjärde veckan i rad, BF Modern Combat släpps till PS2 i höst, Rallisport Challenge 2 till Xbox kommer snart, ytterligare titlar kommer att offentliggöras inom kort, bolaget verkar inom en i högsta grad spännande bransch.
Citat #16 : " ... Nedrekylen fortsätter mot 76-78 kr... "
DICE A har idag en lägsta notering på 76,00 kr, som väntat alltså enligt ovanstående. Fint läge att gå lång i aktien så länge 74,00 kr håller.
#17 Buy and hold lämpar sig inte om man kan få en så pass mkt bättre entry nivå på lägre nivå. Varför köpa på 83 kr när man idag kunde få den -8% billigare?
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
#18 Varför sälja på 83 med 120 % reavinst och ge 40000 kr till tjocke-Göran för möjligheten att kanske om man har tur tjäna 5-10% ? Med risken att det kommer en mega-nyhet (1 miljon BFV sålda tex) medan man är utanför och sen inte komma in igen. Helt enkelt inte värt risken att hamna ytanför för chansen att tjäna 5-10% och garanterat få skatta på en reavinst på 120%. Även om "alla" kunde se att det skulle komma en rekyl från 84-85 (med RSI över 90).
#19 Har Jag sagt något om +120% ? Vart hämtar du det från?
#0 och frammåt handlar enbart om utbrottet från 71,50 kr. Och När/Var har jag sagt något om att sälja på 83 kr ?!? Läs IGEN Björnerik.
JAG säger endast att man skulle ligga long från 71,50 och nu fortsatt ligga long samt öka så länge kursen håller sig > 74,00 kr.
Detta har jag varit extremt tydlig med anser jag. Alla kunde inte se denna nedrekyl, då skulle det inte ha funnits några villiga köpare @ 80-86 kr. Det är detta jag försöker undvika och det är detta jag delar med mig av, för jag bryr mig om här på AG skall kunna undvika att bli "suckers" med köpkurs högre än nödvändigt.
Visst kommer den där mega-nyheten du talar om, så? Jag ligger ju long helt enligt #0 och frammåt. Vad ordar du om?
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
#18 Det finns alltid någon som hittar optimalt rätt läge att gå in och ur en aktie. De flesta misslyckas. Tex fick jag lite kritik från någon teknisk analytiker när jag köpte på mig fler DICE på 43.80 i höstas eftersom den då tekniskt tydligen var svag. Min övertygelse är emellertid helt klart att jag gjort bättre affärer genom att köpa och behålla DICE än jag hade klarat om jag hade hoppat in och ur aktien p g a marknadens tillfälliga svängningar. Dessutom leder flera affärer till högre courtage, skatteffekter och krånglig deklaration.
Jag har beslutat mig för att gå ur. Dice har de senaste åren alltid stått still (och sakta dalat) över sommaren. Återköper i Augusti/September när aktien blir intressant igen.
Det blir alltid en massa buzz inför julförsäljningen som sedan håller i sig över kvartalsbokslutet Q1 och Q2 samt årsbokslutet och stämman. Efter det blir intresset för aktien sten! dött! Så i år har jag beslutat mig för att använda pengarna till annat och återkommer till hösten igen.
Har dock kvar mitt innehav i Starbreeze (och tyvärr också Daydream, ett arv från UDS)
Kort sagt: Dice; köp i augusti, sälj i maj, svälj och upprepa...
-----------------------------------------------------
Det enda som är beständigt, är förändringen.
|::-------- Space for rent --------::|
#22 - Fast att sälja innan första kvartalsrapporten (kommer i början av maj om jag inte minns fel), som förväntas visa ett fint resultat baserat på främst att BFV sålt extremt bra, är väl lite dumt?
Edit, förtydligande: Du skriver iofs "sälj i maj", men om man ska följa det rådet tycker jag man ska vänta till efter Q1-rapporten. Gärna efter att ha läst inlägg av Cornucopia mfl (här och på VCW), så man inte gör det i "blind tro". :) Själv kommer jag behålla bra mycket längre än så.
Inlägget är redigerat av författaren.
Inte om CSN vill ha pengar innan 30/4. :o)
-----------------------------------------------------
Det enda som är beständigt, är förändringen.
|::-------- Space for rent --------::|
#22
Nu är vi off-topic här, men varför behåller du Starbreeze och Daydream i din portfölj över sommaren? Dessa aktier har väl knappast haft bättre utveckling under juni-juli jämfört med DICE de senaste åren.
:: SL12 :: speltoppen.astranouts.com ::
#20 Du sågade #17:s buy and hold strategi och skrev att man inte skulle köpa på 83 när man kan köpa för 76. Det tolkade jag som att om man har aktien skulle man sålt på 83 och köpt på 76. Men om man som jag har entry på 37,4 så finner jag det helt enkelt inte lönt att trade:a till sig de 10%-en som du så snyggt har visat på.
Röster? Kan man rösta på inläggen? Intresset för det du skriver är inte noll från min sida, även om jag har ett utångsläge sen innan du startade tråden som fullinvesterad i dice. Därför har jag heller inte agerat på dina signaler. Men jag är intresserad att läsa vad du kommer fram till.
Hoppas du fortsätter den här tråden och inte så aggressivt hoppar på folk som tolkar det du skriver.
Starbreeze behåller jag mest av affektionsvärde. Daydream är väl i princip avskrivet. Jag ser inget av dem som vare sig vinster eller förluster över sommaren och mina innehav är marginella.
Under de 5 år jga har följt Dice har somrarna sett likadana ut, oavsett nyheterna. Det händer inte mycket över sommaren, vare sig nyhetsmässigt eller omsättningsmässigt.
Däremot har jag ett avdankat gammal handelsbolag med inriktning mot IT med en kompis. Det kanske skulle gå att kränga till Daydream för 8 mille?
-----------------------------------------------------
Det enda som är beständigt, är förändringen.
|::-------- Space for rent --------::|
#21 Följ alltid Din egen övertygelse. Du handlar på Din övertygelse och går ur på Din övertygelse. Helt rätt, jobba vidare så.
Jag menar här inte att "buy-and-hold" är dåligt i DICE fall, bara att här hade det varit läge att öka på rekylen. Och har man ej något innehav alls, så skulle man vid 83 vänta på lägre nivåer. Tålamod alltså, för att inte köpa "grisen i säcken". Dice är bra bolag, missuppfatta mig ej. Men tajming kan ge många % snabbt.
#26 Sågade är väl lite kraftigt, jag motsade den något i detta fall. Men jag måste upprepa Björnerik, läser du om allt så ser du inte på ett enda ställe att jag sagt att man skulle sälja på 83 kr. Möjligtvis kan jag tycka att halva vinsten el. dylikt kunnat tas hem.. men men.
Om man sitter long sedan 37,4 så skulle då jag finna det lönsamt att longa mer vid 71,50 och hänga på den trade jag beskrivit ovan. Eller du kanske menar sälja rubbet på 83 och gå in vid 77 typ?
Rösta kan man göra ja :) "Bra inlägg" heter det och finnes underst i en kommentar/inlägg. Ger mig som skriver respons för vad folk tycker... och här visar sig intresset tunnt. För tunnt för att jag skall orka fortsätta tråden, tyvärr.
Ber så hemskt mycket om ursäkt om du kände dig påhoppad, inte min mening. Jag måste erkänna att jag lätt brusar upp i stundens hetta, sorry. Men jag gillade inte "tolkningen" som inte stämmer med fakta i strängen ovan.
God afton!
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Skulle gärna vilja ha din kommentar på gårdagens och dagens dipp. Hög volym i nedgången (nästen anbart beroende på CAR dock).
#29 Kommer här!
CAR har enligt min data snart sålt av allt innehav man köpt på sig from. 2001-11-01. Lägger även med HQF i grafen, där har vi någon som ständigt säljer (insider? stoägare? Någon som vet/ kan ge en bra gissning?).
Svettig nedrekyl och volymen oroar något. Men med denna data som kött på benen torde CAR:s utsäljning vara över inom kort. 74,00 kr kan räcka som en botten då alltså. Mkt viktig nivå.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.
Carnegies försäljning oroar mig inte ett dyft. Det är ett naturligt mönster för Car som ofta företräder större privata investorer. När en sådan bestämt sig för att lätta blir det utförsäljning under några dagar.
Däremot oroar HQ:s långa och enträgna utförsäljning. Det luktar storägare (insider) lång väg.
chinook
Kan det vara DN På Stan/Bonnier som säljer via HQ?
De har ju redan sålt av tidigare utanför börsen.
74 rök all världens väg...
mvh Patrik
Jupp, proppen ur. 70 kr som lägst....
Känns nog inte så bra för dem som köpt > 80 nu. Buy and hold är inte alltid av godo...
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
stry. I början av tråden nämner du 72 som horisontellt stöd, senare i tråden pratar du mer om 74 som viktig nivå. Är det ett brett stödområde eller är det olika typer av stöd?
Är det close som har betydelse, eller spelar även intraday roll?
Jo det var där utbrottet kom, men den bröts ju nu. Dock är vi snabbt ovan igen.
67-68 kr där har vi lite stöd också. Nedåt 64 kr så luktar det riktigt surt....
Men hela denna rörelse känns överdriven, urblåsning al grande. I denna takt är vi på 0 kr snart, så det inser ju alla vara orimligt.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Så då var vi över 80 igen =) Känns trevligt att på några in och utvändor ha gjort så många %.
Glad valborg, önskar en något rund under fötterna stry från studenternas Uppsala.... =P
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Ja, stort grattis om du lyckades agera utefter de många olika signaler som redovisas ovan...
#38 Jag vet vad Du anser om TA, så det lämnar vi hädan.
MEN exakt vad är oklart i detta?
""Sammantaget ser jag nivåer på uppåt 85-90 kr c:a innan en rekyl borde komma på allvar. Sett till chartsen. En sådan större rekyl kan tänkas stämma av 75 kr (utbrottsnivå), vi har även en stigande trendlinje som fint närmar sig 72 kr där även horisontellt stöd finns, ett par stigande trendlinjer till strax under denna nivå. FishNet börjar "korva ihop" näten mot 71 kr, kan nog nå 72 även de innan rekylen eventuellt når ända dit. 72-75 kr har jag som "key area", som måste hålla för positiv syn på aktien.
Alltså,
mål : 85-90 kr.
nedrekyl mot: 76-75, 72 kr."
FACIT: High blev 86,50 kr och nedrekylen blev 70 kr (mest pga. stoploss spikar ned).
Du är duktig på att ifrågasätta och kommentera "tredjemannen", men vart har vi dina analyser och bidrag? :) Spelar ingen roll vilken metod du använder, om så FA. Vilka riktkurser ges? Vad gäller?
Jag personligen försöker bara delge min TA-syn på läget. FA-mässigt är jag övertygad om bolagets styrka redan och många i gruppen delger detta. Tunnt med TA bara, därav mitt försök att bidra. Om jag uttrycker mig rörigt och resonerar rörigt så kan jag försöka bättra mig. Försöker endast skriva så att folk som ej behärskar TA skall förstå...... Men jag kan mkt väl ange målkurser endast och ej motivera! Så att det inte blir rörigt, för vissa :P
Tack.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.
Fair enough. Mitt inlägg lät nog lite mer ironiskt än jag menade. Jag menade helt ärligt att jag av inläggen innan hade svårt att förstå när det var meningen att man skulle köpa eller sälja aktien och om Du eller någon annan lyckades pricka in topp och botten lyfter jag på hatten.
Jag är som sagt inget fan av TA men eftersom majoriteten här verkar hålla på med det är det bara att finna sig.
Jag håller med om att jag varit lite dålig på att lägga ut några bra FA-analyser. Ett snabbt tips på en fundamentalt lågvärderad aktie är elinstallationsbolaget EIAB (Aktietorget) som omsätter 550 mkr och värderas till ungefär en tiondel av omsättningen. De verkar i en svår marknad men tuffar ändå på. Q1 rapporteras om en dryg vecka så det kan ju vara läge att vänta till dess med att gå in.

Visa sida
Ogilla! 8
Gilla!
För er som ej är insatta men enkelt vill ha lite bättre koll, kan jag rekomendera den plats som har bäst koll av alla på företaget Digital Illusions. Gruppen heter 'Svenska Spel' och finns här på AG, bara att gå med redan idag!
Där följs bolaget dagligen upp och denna styrka har förutsetts tidigare i gruppen, varpå Human Securities baserar sin köprek idag uppå.
I bifogad vecko-graf syns en intakt stark upptrend. Och aktien närmar sig ATH (kursmässigt), som jag har på 77kr jämt.
Sett till orderdjupet tunnades säljsidan ur rejält, och kursen står 2% högre sedan #0 skrevs. Detta är såklart kortsiktigt, men intressant att se vilken fart en "nyhet" kan sätta. Kurs 73 kr vilket innebär att utbrottet i #0 är bekräftat.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.