Utblick mot Q1 2005
Se PDF.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
snyggt!
Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com
#1 #2 Tackar!
Glömde guldet. Sen ca 2001 har guld och dollar trendat tillsammans med inverterat. Om nu dollarn börjar stiga så är jag övertygad om att guldet faller.
Lägg märke till att guld och börs har stigit tillsammans under flera månader. Det omvända torde också kunna förekomma. Åtminstone under en tid.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Stort tack mojas!!
Har du kört en Pesavento som ligger till grund för prognosticeringen? Fast det är väl lite väl lång tidshorisont för en sådan i detta fall.
mvh
Bankir Vresig
Snyggt!
Mycket änkvärt och troligt scenario, stort tack!
Mvh Wintrader
Inlägget är redigerat av författaren.
Intressant! Tack så mycket!
#4 #5 #6 Tackar!
Men snälle Bankir. Jag är en EWP-nörd. Punkt. Men med livlig fantasi ;-)
Liten länklista i fallande kronologisk ordning med en del av mina bilder som komplement till alla orden.
mars 2003 är den riktiga botten
Sådärja. Kanske är jag komplett galen, men åtminstone konsekvent ;-)
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
#7
Det var svar på tal , som brukligt ska jag tillägga :>))).
mvh
Bankir Vresig
Tack Mojas!
Det var en redig framställning som t o m jag faktiskt skulle kunna köpa. Allting verkar logiskt som "hand i handske" och om något så är det väl just detta faktum som skrämmer en aning! Dessutom läser jag på DI idag att börsen går upp 25% nästa år! Skälen är ungefär desamma som du anger och det är Carnegie som "påstår" att det blir så!
Logiken är det inget fel på i din framsyn, sedan återstår att se om det perfekta samspelet blir av i den totala marknaden!
Det blir till att hålla sinnena skärpta framöver!
MVH Nisse45
#9 Tack nisse. Tänkte lite på dig när jag skrev. "Nu ska han väl bli nöjd en stund" ;-)
Fast lite oroande att Carnegie tror upp på helåret. Å andra sidan kan man läsa kommentarerna också. Hittade ingen (14 st) som tror på upp nästa år (tror att nån var lite ironisk). Som sentiment-contrarian blev jag omedelbart lugn igen ;-)
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

Visa sida
Ogilla! 6
Gilla!
Tack Mojas..Mycket läsvärt . Och lättfattlig för oss TA oinvigda..
Mvh Greta