Grupp: Huvudforum

Elektronikgruppen

0
Ogilla!
12
Gilla!
2004-12-28 17:30:14
Ladda ned

Jag fortsätter att kolla på intressant aktier inför 2005. Elektonikgruppen ser intressant ut då aktien nyligen bröt sig ur den symmetriska triangeln som aktien legat i princip hela 2004. Utbrottet skedde under en hög omsättning vilket talar för att det inte var ett falskt utbrott.

ELGR befinner sig just nu strax under ett starkt motståndsoområde (60-65) i form utav kiltaket i fishnet och viktiga toppar. Passeras detta område ser det sedan ganska fritt ut på ovansidan. Tolkar man den symetriska triangeln som en våg 4 så ligger aktien nu i våg 5 med en trolig slutnivå vid ca: 110 kr.

Sammanfattningsvis ser det bra ut inför 2005, och en passering över 60 är en första indikation på en fortsatt uppgång. Passeras även 65 kr ser det mycket lovande ut.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.