Grupp: Huvudforum

DAX för bullbak

0
Ogilla!
14
Gilla!
#0   Av: mojas » Redigera
2005-02-04 20:03:15
Ladda ned

Inledning

Ansluter till inlägget DAX för avgörande vecka? Det visade sig att den rubriken stämde väl. S/L har passerats varför ny inriktning följer nedan.

Sammanfattning

Dagens nya AYH innebär att nya toppar väntar. Den konsolidering som påbörjades 7 jan är dock ännu ej klar. Botten 24 jan vid 4160 kommer att testas. Därefter följer ytterligare en abc-zig-zag uppåt under flera veckor.

Jag förväntar mig en nedgång under kommande vecka. En omedelbar etablering över 4350 innebär dock troligen att ca 4460 kommer att nås under veckan.

En tredje zig-zag väntar

Taxen satte alltså ny AYH, tillika nytt rally-högsta (räknat från botten i mars -03). Detta föranleder dock endast en minimal revidering av vågorna. Jag har sen många veckor deifnierat uppgången från aug -04 som en korrektiv uppgång W-X-Y. Därefter ska följa en dramatisk nedgång för att få fart på ett jätterally. Detta gäller fortfarande. Skillnaderna är följande:

1) Tidigare trodde jag att uppgången sen aug-04 skulle bli en dubbel zig-zag. Nu ser det ut som det istället blir en trippel zig-zag, dvs en W-X-Y-X-Z.

2) Tidigare trodde jag att att hela utvecklingen sen våren -04 skulle bli en Expanded Flat, dvs botten i aug -04 skulle underskridas innan jätterrallyt kunde starta. Nu ser det ut som det istället blir en Running Flat, dvs aug -04 kommer ej att underskridas under år 2005.

Ett mindre troligt alternativ

Uppgången sen aug -04 skulle också kunna vara en impuls 1-2-3-4-5 där nu våg 4 fortfarande pågår. Detta förutsätter dock att man också får ihop uppgången mars -03 till mars -04 (ev jan -04) som en impuls. Detta har jag mycket stora svårigheter med.

Kommande vecka

Det spelar dock ingen roll för de kommande veckorna om det är 12345 eller WXYXZ från aug -04. I närtid är det viktigt att avgöra om våg X (alt 4) är klar eller inte. Min övertygelse är att X ej är klar och att det därmed väntar en nedgång under kommande vecka. Denna nedgång är då våg c in en Flat. Denna c kan bli en nedåtgående impulsvåg (den snabba varianten i bilden) alt en nedåtgående Ending Diagonal (bildens långsamma variant).

Nedgången bör idealt underskrida botten sen 24 jan. En optimal målkurs är ca 4150 (beräknat med mojacci-matematik).

Med samma beräkningsmetodik så nådde taxen idag ett optimalt område vid IDH=4340,27. (I en annan sträng angav jag 4340-4347 som ett motståndsområde).

Stop-Loss

Uppåt: En etablering över 4350 under kommande vecka innebär sannolikt att våg X (alt 4) redan är klar. I så fall kommer troligen nästa mojacci-nivå (4456-4467) att testas under veckan.

Nedåt: En etablering under ca 4150 inom 1-2 veckor innnebär sannolikt att räkningen måste revideras avsevärt. 

mvh 

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-02-04 20:50:56

Det ska bli intressant att se hur det utvecklas nästa vecka.

Tack för bra analyser mojas

trevlig helg

Mvh McDon

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-02-08 11:30:30
Ladda ned

#1 Tack McDon

Läget känns oklart på någon veckas sikt. Våg X kan vara klar, men den ser lite för enkel ut. Visserligen har taxen klättrat rätt bra de senaste dagarna, men det är ändå inte säkert att X är klar.

I #0 visade jag två alt för en Standard Flat. (snabb resp långsam). Det kan fortfarande bli en Flat men i så fall Expanded" (X-slutar under 4160) eller även "Running" (X-slutar över 4160 men under 4326).

Dessutom finns alternativet "Running Triangle", vilket innebär sidledes under flera veckor. Och så förstås möjligheten att X redan är klar. Lite rörigt just nu.

För resetn av veckan tror jag dock att taxen kommer att sprätta upp några punkter till en lokal topp vid ca 4460 (i enlighet med #0) som kommer att stå sig åtminstone några dagar.

Utvecklingen därefter kommer att ge bättre ledtrådar om fortsättningen.

mvh 

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-02-11 10:44:00
Ladda ned

Har fortfarande ingen klar uppfattning. Visar lite kaos så länge. Undrar vad det blir av det hela?

mvh 

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.