v4, AG-sentiment
65:e veckan.
Sentimentet klappade inte ihop förra veckan trots börsnedgången. Kommer väl denna vecka istället då......eller?
Länk till förra veckans undersökning.
Veckans undersökning:
Hur kommer aktiebörsen att gå framöver? (några veckor/månader)
Välj det alternativ som just Du anser vara troligast baserat på vad som helst alltifrån ren gissning till genomarbetad analys. Alla röster är lika värdefulla.
Tack för Din medverkan!
Ujuj, börjar bli grymt bulligt nu. Ca 65-20 vilket är vid ATH (har inte exakta siffrorna just nu).
Om jag minns rätt så har björnarna aldrigt förut varit under 25%.
Står sig tendensen så är det nåt att fundera på. Alltså om sentimetetet är äkta eller contrarian. AG-panelen är nu ute på obruten mark och ingen vet vad det innebär. Fast mycket spännande är det.
Ordet är fritt.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Vid 62 röster är det ca 68-22=46 till bullarna. Rekord tror jag. Det märkliga är att denna optimism kommer vid "fel" tillfälle med tanke på hur börsgraferna ser ut.
hmmm.....
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Dessutom har ju Göran Persson idag lovat att börsuppgången fortsätter.
Och det går ju inte att ifrågasätta HSB:s ord, eller hur ?
:-)
#4 Ja, men det stämmer inte riktigt tycker jag. Det har varit många onsdagar när "marknadssentimentet just idag" har varit starkare. Men jag funderar just nu på en EWP-förklaring till det hela. Inte alls så svårt egentligen ;-)
#5 Usch då, jag har ju lovat samma sak. Så då får jag väl fel då ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#7 Ja. som jag påstått tidigare så är min uppfattning att det endast är det kortsiktiga som vägs in och knappt det heller ;-)
Nu vid 90 röster är det inte längre extrem-bulligt så min EWP-analys är inte riktigt tillämplig. Men om börsen stiger kommande 1-2 veckor och sentimentet samtidigt blir extrempositivt så finns det bara två alternativa vågor som kan vara möjliga, nämligen 2 och B (möjligen även X). Härvid kan högre börs-toppar tillåtas för B men ej för 2.
Både 2 och B innebär efterföljande kraftig nedgång.
Om däremot sentimentet skulle falla tillbaks (eller ligga still) samtidigt som börsen stiger så är det istället våg 1 uppåt.
Tänk så enkelt det är ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
#8
Ja, tänk så enkelt :-) !
#8 mojas
Det var mycket contrarian i dom där uttolkningarna. Hänger inte riktigt med...(trots tappra försök att likna motvalllskärring).
mvh/viotto
Bifogar en referensbild till mojas veckoundersökningar.
Bilden visar OMXS30-indexets egna polynom-linje ritad på basis av de dagliga relativa procentuella förändringarna.
Perioden omfattar ca 1 år
Polynomlinjen "studsar" fint på noll-linjen några ggr, men på slutet bär det ju av betänkligt nedåt. Inte så märkligt förstås då börsen fallit en hel del sista tiden.
En fråga att ställa är om man kan betrakta det faktiska dagliga utfallet i kursrörelsen som ett svar likvärdigt/likartad med vecko-sentimentundersökningen i denna sträng.
Om inte - vad skiljer "arterna" åt?
AG:s vågteoretiker ombedes vänligen tolka bilden.
Mvh schrek
Schrek har du inte data längre bak än 2005-01? Det vore kul att se en polynom som sträcker sig längre bak i tiden. Jag skrev här i forumet nylingen i en tråd om PO.se när vi fick en topp i sentiment vid 980, sentimentet föll därefter näääästan ner på negativt terrortorium, men bara nästan. Nu är det stigande igen sen den dippen.
Jag följer din analys dagligen och uppskattar det du gör! :-)
Kepp up the good work!
#12 Civ
Jo, Kurshistorik avseende OMX-index finns förstås att tillgå långt tillbaka i tiden. Det är dock tveksamt att rita polynom-grafer över alltför lång tidsperiod, åtmintone om man som jag använder Excel för detta. Excel har begränsningen att kunna rita polynom av högst ordning 6, vilket innebär att man eråller en kurva med maximalt 5 st max/minpunkter, detta oavsett hur många underliggande värden man har i en tabell. Att rita upp över t.ex två år istället för ett år är alltså en helt annan femma:)
Önskvärt vore om man kunde t.ex rita polynomer i excel med ännu högre ordning, dvs därmed över ännu längre tidperioder. (Kanske har någon idéer om hur man kan gå tillväga?)
Tack för dina ord ang PO, de värmde. Observera dock att bilden jag presenterade inte har med PO-sentimentet att göra utan är en ren OMXS30-sentiment-bild på baserad på faktiska/historiska kurser.
Betr. PO-sentimentet kan sägas att denna (fortfarande) i allt väsentligt uppvisar "stor" likhet med mojas-undersökningarna här på AG, dvs när man tittar på de mer långvågiga polynomtrenderna. Detta trots att undersökningarna ju skiljer sig åt en del i metod.
Mvh schrek

Visa sida
Ogilla! 7
Gilla!
Ojdå så bulligt det är. 60-25 nu vid 35 röster. Inte rekord men rejält högt.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.