Grupp: Huvudforum

Mbrabs halvårsfundering

0
Ogilla!
77
Gilla!
#0   Av: Mbrab » Redigera
2004-06-30 17:10:32

Sedan senast
Några svar på den i mitt föregående inlägg ställda frågan om börsens fortsatta väg har inte inkommit. Det blev ett ryck dagarna före midsommar, då börsen tog ett tvådagarskliv upp på tre procent. med gap i charten den 24 juni. Många fick nog för sig att "happy days"var här igen.  

Motstånd 206,47
Precisionen hos AFGX som vanligt hög. Jag nämnde den 8 juni att vi kunde förvänta oss en uppgång mot ovan nämnt tal alternativt fib-relationen 206,44. Och visst, redan samma dag nådde vi 205,76. Ganska nära alltså.

Vid klivet före midsommar stannade indexet som högst 206,43. Kvarliggande optimism i måndags pressade upp indexet till 206,93, innan det slutligen fick 206,45 som slutkurs. Vilka hårfina noteringar !

Signal
Det här gör, att man om nivån bryts, kan se en uppgångssignal över AFGX 207 och OMX 700. Samtidigt psykologisk gräns som jämna tal av någon anledning ofta har varit.

Volymen
Men genombrott har inte kommit. Det ska dessutom ske under god volym. Jag gjorde en propå i samma inlägg att volymen med fortsatt utveckling skulle nå endast 170 miljarder i juni. Volymen var igår knappa 164. Med denna ännu icke avslutade dag, kommer vi att landa ganska nära.

Börssomrar
Tidigare fanns en nött devis om att på sommaren kunde man räkna med börsuppgång. Man ska nog vara försiktig med att använda den devisen numera. Under den senaste 15-årsperioden, har det under tiden från midsommar och fram till 15 augusti vägt jämnt mellan uppgång och nedgång. Ingen devis att ta fasta på längre.

Räntan
Verkar nu som om USA kommer att höja räntan f f g på många år. Ser man till börsens utveckling efter tidgare räntehöjningar, får man ta det här som ett dåligt tecken. Även om det som i USA kan röra sig om små höjningstal och redan intecknade i dagens kurser, tillför det börsen något negativt. Detta särskilt som det kan komma att följas av ytterligare justeringar uppåt.

En annan gammal devis som jag bär i mitt huvud, är att det inte är första, men andra höjningen som ger börsen is efter ryggraden. Och placerarna.

Framåt
Vad man först är spänd på att se är om 700-nivån kommer att brytas. Det som talar för det är en upprepad penetrering, test två gånger samt allt tal om bättre konjunkturer. Det är möjligt att det trots de negativa ränteändringarna till en början kanske orkar upp mot den gamla starka trendkanalen. Idag ligger den vid 720 - 730 beroende på hur man drar trendlinjen.

Jag hörde berättas betr trendlinjer, att drar 15 personer trendlinjer, då får man 15 olika linjer. Om man dessutom har ett program som själv drar linjerna, får man ytterligare en. Och ibland har jag undrat även över dessa, utan påverkan av känslor, dragna linjer.

Jag vill också säga, att jag betvivlar starkt att indexet skulle med en gång ta sig in i den gamla trendkanalen. Det skulle förvåna mig stort.

Sommarstiltje
Visst kan det bli genombrott och en rusning upp. Köpare strömmar till för att hinna med, indexet går upp några procent och stannar igen. Men vi är inne i en period fylld av tveksamhet och jag säger igen, att den dag om och när vi bryter AFGX 215, OMX 730, då och först då kan vi ställa ut förhoppningar om en mer ihållande, stabilt uppåtgående börs.

Indikatorer
Vissa indikatorer lär man sig läsa av bättre än andra. Stochastic (S) är en som jag sedan lång tid haft stort förtroende för. Märk väl, en av dem. Man lär sig med tiden vilka som är värda att ingå i analysrepertoaren.

Före den senaste nedgångsvågen som ju hade toppat den 23 april låg S 34:6 på 87,89 %, dvs tämligen högt. I skrivande stund ligger siffran på 86,82 %. Då ska man veta av 34 är en lång tidsperiod och 6, som visar det glidande medeltalet likaså. Det betyder att man kan ta dom här på allvar. Visserligen kan dom i en mycket stark marknad ligga på en hög nivå en längre tid, vi såg exempel på det i början av det här året. Men att kalla nuvarande marknad stark. Stark på så sätt att den inte fallit utan behållit en sidgående röelse, möjligen.

De flesta större aktierna, undantag finns, ligger liksom USA- och Japanbörserna också högt. Ett undantag är om det nu ska nämnas Securitas. Tas dock inte som intäkt för att uppgång kommer i just den aktien. Men att Stochastic-talen är höga för börsen totalt, det måste man sätta ut en varning för.

Sammanfattning
Även om det finns vissa tecken på att indexet skulle ta sig igenom 700-motståndet och dra uppåt en bit, kan det vara fråga om marginella stegringar. För vi har inte lämnat tveksamhetens väg, tänk på det. 

Mvh mbrab

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-07-01 02:05:33

Jag har lart o lar mig valdigt mycket av att lasa dina analyser,jag hoppas verkligen att du aven i framtiden har tid o ork att delge oss dem, Jag beundrar din kunskap o pa vilket satt du framfor den,total respekt Mbrab,Total.

Mvh

B-G

0
Ogilla!
9
Gilla!
2004-07-01 10:16:22

# 1 Tack B-G.

Naturligtvis fortsätter jag så länge kraft och förmåga finns. Men det viktigaste skälet för att lägga ned den tid, som funderingarna och skrivandet ändå tar, är dom vänliga ord, som jag får, inte minst från Dej, Bengt-Göran samt övrig uppskattning som visas mina rader. Det är bränslet ......

Mvh mbrab

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-01 17:15:00
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-07-07 22:07:54

mbrab avslutar sin sammanfattning med "För vi har inte lämnat tveksamhetens väg, tänk på det."

Själv säger jag bara: "Tänk på Mbrabs halvårsfundering." 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.