Grupp: Huvudforum

Telecomm, next rocket?

0
Ogilla!
10
Gilla!
2004-09-25 18:40:04
Ladda ned

Telekomm, inte lika stark som banker men en bransch som trendar starkt under oktober enligt Stock Trader´s Almanac.

Tittar man i chartet ligger inte indexet i en nedtrend utan ligger i en rekyl ned i en upptrend. Notera att Stochastic nu befinner sig i ett översålt område och att MA100 ligger på 475 som säkert fungerar som ett bra stöd.

Sammanfattningsvis känns det som om man bör titta på köpobjekt kommande vecka eller liknande. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
11
Gilla!
2004-09-25 18:48:22
Ladda ned

TELE 2B

Kan det vara en OHS som är under bildande? Det ser en aningen tufft ut då aktiens kurs befinner sig under de långa medelvärden. Värt att notera är att MA20  (röd linje i chartet) håller på att plana ut och det kanske är en indikation att kursen håller på att vända.

Något är i görningen eftersom kursen har konsoliderat ett tag. Konsolideringar är ofta i samband med trendskiften. Och en sådan kan vara på väg eftersom aktien har trendat ned länge nu.

En bra köpsignal fås då när kursen drar upp över 300 kr.

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
11
Gilla!
2004-09-25 18:56:40
Ladda ned

TLSN

Kursen ligger nu vid MA50 och det är i en nivå vid en 60% fibrekyl av senaste uppgång. Att kursen har rekylerat ned till 60% är inte ett tecken på vrålstyrka men det är inte heller total avmattning.

Drar nu kursen upp över 35:50 innebär det att kursen ligger över EMA10 (viktat medelvärde) och jag tror att man kan då inrikta sig på att kursen åtminstonde kommer att gå upp till senaste topp på 37 kr.

Bryter kursen upp över 37 kr med tilltagande volym ja då kan man säkert öka sitt innehav och följa med en stark upptrend.

Tar man position vid 35,50 kan man sätta stoppen rätt tajt.

Med rätt planering ser det ut som om traden kan bli rätt "billig" med lite planering.

I vilket fall som helst ser jag att TSLN är starkare av de båda aktierna.

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-09-29 21:48:53
Ladda ned

TLSN, köpstopp triggas kanske snart?

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-10-04 22:20:01
Ladda ned

TLSN, utbrott snart? 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.