Realtid till ab
vem levererar realtid i ett format som passar till amibroker vill ha för de svenska aktierna på A-listan.
m v h
allt som inte är vinst är förlust
1# finns det fler som är bra och billiga kanske även svenska?
m v h
allt som inte är vinst är förlust
yahoo, men då nästan i realtid- lämpar sig för swingtrading
3# tack för tipset men vill ha riktig realtid vill ha till lite kortare än swing :)
1# tack för tipset ska söka vidare lite själv med.
m v h
allt som inte är vinst är förlust
ska du ha till att göra korta affärer då bör du kunna kosta på dig riktig realtid oxå istället för att klippa å klistra ihop någon lösning,, som blir lite halvinstabil..
mvh PQ..
5# låt höra vad har du för förslag? :)
jag är idel öra.
m v h
allt som inte är vinst är förlust
5# vad är bättre om man ska få köpsignaler och göra annalyser med hjälp av indikatorer och dylik och billigt och lättanvänt??
m v h
allt som inte är vinst är förlust
#7, millimeterpapper och penna lär bli billigast.
Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com
Billigast ??? kanske DDE koppling till Wintrade , 95:/ mån är det väl ?
Mvh abbnorm
Amibroker - endast för Amibroker användare
Volym special
Länk Hemsida
bra jobbat beginner
du lyckades locka fram abbnorm ut ur höstens mörker
hej abbnorm, how do you do
valde amibroker för det verkaer vara det lättaste programmet och var billigt men finns det de som är enklare för jag har redan problem i amibroker vill ha så enkelt som möjligt men med indikatorer och dylikt och någon form av chans att backtesta ?
m v h
allt som inte är vinst är förlust
amibroker säkert väldigt bra som prog(möjligen det bästa i prisklassen) men använd esignal istället för att dde länka,, men jag tycker ändå det verkar som att du tänker att dra på dig scalpingmössan utan av att ha ett sus av vad du ger dig in på,, snälla börja på dailybasis i all välmeneing du kommer att bli rökt stekt och halstrad om du tänker börja klippa utan erfarenhet
12# tar ditt råd på allvar och tänker handla på dagsbas en tid i början, men vill ändå ha så bra realtid som möjligt bättre att vara van vid saker än att ändra på allt, en sak som är bra med amibroker är att man kan backtesta för att se om ens planer (strategi) funkar som sagt har väldigt svårt för att förstå, men försöker så gott jag kan läsa på i manualen, tyckte att amibroker var ett billigt och mycket innehållsrikt program, och det är sälket även väldigt enkelt fast jag har svårt för det. men i brist på annat så får jag försöka att lära mig har fått en massa hjälp här på ag av en del mycket tålmodiga och vänliga människor så får försöka att lära mig det :)
m v h
allt som inte är vinst är förlust
#10
I do fine, kör mitt portfoliosystem på hemsidan vilket tickar på fint. Tycker mig nu ha en mycket bra inblick i vad som fösegår i OMX . Du vet adressen...
Mvh abbnorm
Amibroker - endast för Amibroker användare
Volym special
Länk Hemsida
13# nu är du nästan inne på en till fråga ,,backtesta en strategi?,, då har du lite att börja läsa om och en hel del tid att lägga ner,, både ifråga om kodning och om strategiutvärdering,, vem som heslt kan t.ex fippla ihop ett bra optimerat system i backtest,,men håller det?? knappast utan att veta vad du söker det blir downdowndown på något som ser bra ut ,, tips pressa inte höga wins se till stabilitet,,annars kommer "the drawdown" när den komer att bli ditt fall..
mvh PQ..
Skippa den svenska marknaden helt om du har planer på att scalpa, titta på USA istället, billigare, bättre omsättning bättre förutsättningar.
Se dig själv som en ICA-handlare. Du skulle aldrig öppna en stor MAXI-butik i en fjällstation uppe vid riksgränsen, utan du skulle välja en bättre placering av din butik.
Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com
#13
Det kan var lockande att se avsluten fara förbi i högt tempo på 1-minut nivå, men utan en större överblick så är chansen att lyckas långsiktigt med trades på Intra nivå minimal.
Mitt råd , baserat på egen erfarenhet är att man först skall finna en metod att definera trenden i Daily - Weekly perespektiv och därefter jobba sig neråt i tidsintervallen. Det gäller sedan att tima Traden när marknadens momentum pekar i samma riktning som de definerade övergripande trenderna.
Vad som gäller data källa så är min erfarenhet att DDE är ett aldeles utmärkt och flexiblet system att plocka Intra data med.
För att utveckla system för Daily - Weekly perspetiv så har du allt du behöver i Amibroker från start, du kan även ta in Intradata via quote.com genom Amiquote och utveckla intra system för US aktier.
Ett sista tips, läs inga nyheter eller andra analyser, speciellt inte från "gurus" dom kommer bara att lamslå dig när dom inte stämmer med ditt systems intentioner och inga affärer bli gjorda, tuff tuff där gick tåget,,igen och igen och igen och igen...nån som känner igen sig ? Oj det var ju jag !!!
Mvh abbnorm
Amibroker - endast för Amibroker användare
Volym special
Länk Hemsida
17# jag kan hålla med dig i allt utom DDE:et,, ska man bolla med xantal k kr per dag då ska man ha råd att ha en tillförlitlig källa för kursdata,, går ditt internet ner t.ex för några timmar då kan det bli knastok på allt alt. ta en massa tid att laga,, en lax i kursdatakostnad har man igen snabbt..
#18
Förstår vad du syftar på..hellre lax än torsk, redundans och backfill behövs, data avbrott är att räkna med redan vid system designen.
mvh abbnorm
Amibroker - endast för Amibroker användare
Volym special
Länk Hemsida
15# ja jag är intrserad av att backtesta en del strategier som jag har, hur ska jag gå till våga för att få ett så bra och verkligt resultat som möjligt, jag vill backtesta mina ideér innan jag handlar m,ed dem skarpt för en del ideér funkar inte kanske och en del mindre bra så jag vill såll ut.
en lax till kursdata ja det är vad jag kallar billigt vad får jag tag i det??
m v h
allt som inte är vinst är förlust
16# Pike ja när jag är mogen för att scalpa så delar jag samma uppfattning som dig klart bättre omsättning och det är usa man söker sig till då där verkar vara även bättre möjligheter att kunna scalpa om mina historiska böcker fortfarande gäller, så har man bättre möjligheter att läsa av odrar och djup där. Om det är billigare har jag ingen uppfattning om vad rekomenderar du att man ska handla genom en svensk mäklare eller genom en i usa hmmm om det går och hur funkar.
m v h
ps. en sak som jag har lite svårt att fatta är det där med blankning i usa det verkar som om man bara får blanka när kursen går up?
allt som inte är vinst är förlust
17# ja det är så jag tänker lite med att först kolla mina strategier på lång sikt och sedna arbeta sig ner i tid till frekvent intraday.
Att jag frågade innan om gurus och gurus brev var för att jag var lite nyfiken bara om man inte lyckas så bra så kan man alltid starta ett och ge "goda" råd åt andra. skojar bara, men var lite nyfiken på det och mot förmodan så enligrt deras hemsida så kan man följa dem tillbaks och se X antal år som deras analyser har gett bra rwesultat.
m v h
allt som inte är vinst är förlust
Mitt stora problem ligger kvar och det är att lära sig amibroker, hmmm här finns inga genvägar heller bara att läsa om om om och om igen verkar det som. Återkommer med specifika fråger dsenare.
m v h
allt som inte är vinst är förlust
#17 Abbnorm (eller nån annan) du skriver att man kan tanka hem intraday-data från quote.com. Hur gör man då?

Visa sida
Ogilla! 1
Gilla!
esignal