Europaöversikt
Inget vågbabbel denna gång, så det går bra även för icke EWP-nördar att läsa vidare....
Gör det lätt för mig genom att använda länkar. Dagens stapel är dock inte med. Om du läser detta efter att tidsfördröjningen har släppt så är inte heller då dagens stapel med, däremot morgondagens och flera andra staplar som ännu inte finns. Fast då, alltså sen, eller nu (beroende på när man läser) finns dom allihop utom just dagens stapel. Börjar nu tvivla på att dagens stapel någonsin kommer att finnas. Ähh, över till analyserna.
Först DAX.
MA20 är bruten. MA50 är nästan bruten. Däremot är MA100 och MA200 i stigande. MA50 korsade MA200 underifrån i okt-04 vilket var en långsiktig köpsignal.
MACD, RSI och Stoch har samtliga vänt ned från höga nivåer och ligger med neg divergenser.
Slutsats: Det ser bra ut på lång sikt, men man bör avvakta tills mom kommer ner till översålda nivåer.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Och så kommer CAC
Precis lika DAX förutom att det är en bit kvar till MA50.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Kom å tjöööp ;-)
Ser oerhört starkt ut, även om en viss avmattning kan skönjas den senaste tiden.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Har hänt nåt de senaste dagarna. Man bör nog avvakta tills en rejäl köpsignal ges. I övrigt har mom haft en otrolig förmåga att stanna kvar i överköpt tillstånd.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
MA:na ser lite röriga ut, men nyligen så gavs en långsiktig köpsignal då MA50 korsade MA200 underifrån. Blir nog jättebra bara mom får svalna av lite. Vore kanon om MTMS ville falla ner till MA200 för att därefter vända upp med kraft.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Slänger in HangSeng också. Alla talar om Kina, men jag tycker den ser trött ut just nu. Alla MA:n brutna utom MA200.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Slutligen Danmark. Ser fin-fin ut även om jag tror att den behöver vila lite nu.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Fortsätter med FTSE
Analys och slutsats lika DAX. Enda skillnaden är att FTSE satte sin topp lite tidigare och därmed har mom hunnit lite längre på sin vandring mot översålda nivåer.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst