Polarn och Pyret
Aktieguiden är en mötesplats för risktagare och här presenteras dagligen nya riskobjekt. Nu har jag varit i kontakt med Staffan (webmaster) och fått följande inlägg godkänt för att publiceras här. Här nedan presenterar jag ett nytt riskobjekt på en ny marknad av ett etablerat varunamn som du säkert känner igen, PO.P.
Bakgrund
I julas hade jag ett möte med vd:n för Polarn O. Pyret. Vid vårt möte gick vi igenom förutsättningarna för att etablera PO.P i Finland. Efter mötet har jag gjort en marknadsundersökning vilket ledde till en marknadsrapport och en etableringsplan för fem år och en investeringsplan. Min företagsidé har jag även fått utvärderad av TE-Centralen här i Finland vilket påminner om Svenskt Näringsliv. TE-Centralen är att stödja etablerade företag samt vägleda nyföretagare. Med deras hjälp har en konsult varit inkopplad i projektet.
Förutsättningarna för att dra igång ett Master Franchise anses goda av konsult, TE-Centralen och Finnvera som är en statlig myndighet vars uppgift är att finansiera olika företagarprojekt. Det som skiljer PO.P och mig åt är kapital. Jag personligen lägger in en hel del kapital men det är inte tillräckligt.
Jag har varit i kontakt med en större bank som även de har utvärderat min företagsidé men pga av semestrar kan jag inte få ett klart besked förrän i augusti.
Ett annat alternativ för att ta lån hos en bank är att söka kapital från riskvilliga personer och om du är intresserad av att starta ett aktiebolag tillsammans med mig på den finska marknaden, och eventuellt några andra, inbjuds du härmed till att ta kontakt med mig. Om planerna gå i hamn så kommer jag att sköta verksamheten och din roll blir som aktieägare och förhoppningsvis rådgivande. Det innebär att du inte behöver fysiskt bo i Finland.
Sammanfattning
Polarn o Pyret är ett av Sveriges 70 starkaste varumärke för baby och barn. PO.P har fått utmärkelser för butikskoncept och franchisekoncept. Den klassiska PO.P-randen skapades 1976 men företaget har sina rötter ända tillbaka till 1939-45 men då med annan verksamhet än dagens. Nettoomsättningen för räkenskapsperioden uppgick till 248 Mkr och rörelseresultatet uppgick till 16,8 Mkr. PO.P har för närvarande 56 butiker i Sverige varav 19 är franchisebutiker. 2003 tecknades ett master-franchiseavtal med den norska marknaden och nu senast i december även med Estland och Lettland. I mars öppnas den sjunde butiken sedan starten 2003.
PO.P har hög kvalité på sina produkter och genom höga tillverkningsvolymer kan priset till konsument hållas nere. Segmentet i mellanprisklassen är oetablerat och det möjligheten till god expansion ses som goda.
Företaget i Sverige har som mål att expandera internationellt via master-franchiseavtal och man koncentrerar sig på närliggande marknader.
Nulägesbeskrivning Polarn och Pyret
Sedan 1979 koncentrerar sig Polarn O. Pyret på barn och föräldrar. Kedjan påbörjande en omprofilering 1997 och idag är samtliga butiker moderna med läge i city och köpcenter. Kunden är en medveten kvinna intresserad av mode men med begränsad tid. För att underlätta är alla barn- och damkläder lättskötta och funktionella. Dessutom innehåller varje butik en lekhörna för att själva shoppingen ska gå smidigare.
Polarn O. Pyret är det ledande butikskonceptet för barnkläder inom kvalitetssegmentet i Sverige.
Dessutom är dagens damkollektion starkare i design än tidigare och attraherar en yngre målgrupp än någonsin. Polarn O. Pyret har utnämnts till Årets Butikskedja två år i rad (2000 och 2001) i Retail Awards, arrangerat av svensk Handel och Retail Services. En dryg fjärdedel av butikerna är under franchiseavtal, ett väl fungerade samarbete som ger möjlighet till expansion både i Sverige och i utlandet.
Polarn O. Pyret ingår i rnbkoncernen. rnb äger, driver och utvecklar starka butikskoncept för kvalitetsmedvetna kunder i olika åldrar.
Ta kontakt
Är du seriöst intresserad av att investera i en ny marknad så ta kontakt med mig via meddelandefunktionen för mer information. Jag kommer enbart att besvara på de meddelanden som är undertecknade med namn och telefonnummer.
Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com
Inlägget är redigerat av författaren.
Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!
Något som inte framkommer här ovan är att PO.P har även öppnat butiker i Tallin och Riga via Master Franchiseavtal.
Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com