Grupp: Huvudforum

SX Small Cap

0
Ogilla!
9
Gilla!
2005-09-01 13:37:53
Ladda ned

Svenska småbolagsindexet gav i början av augusti signal om tappad relativ styrka. Indexet gav en fin HS-formation och jag felbedömde något och trodde vi skulle längre ned. Men styrkan på börsen överlag verkar inte ge med sig så lätt.

O-listan vände perfekt ned i en kanal i Fishnet och har nu letat sig upp mot lill-fasen (som är för liten för att spela någon roll). Jag tror att vi kan fortsätta upp mot fallande trendlinje. Jag tror i nuläget inte att SX-Olistan har någon styrka att göra nya toppar, det får komma senare. När vi bryter upp i den relativa styrkan och göra nya toppar, då är det bara att lägga sig i större vikt i småbolagen igen.

Förstår inte varför jag inte litade på kanalen...trodde vi skulle ned längre, samma för OMXS30. Jaja, ibland missbedömmar man läget. Kanske kommer i ett senare skede...den som lever får se 

// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.