Säljsignal OMX vid 966
När man tradar så räcker det som bekant inte med att bestämma sig för var man tror att marknaden ska ta vägen. Man måste ju också hitta bra entrys med vettig SL, så att risk/reward blir attraktivt. Under 966 så tycker jag att man får en rätt tydlig och praktiskt användbar säljsignal med mål 955 och SL 972. Risk/reward blir då 6/11 mätt i punkter, vilket i o f s bara är ganska bra. Men genom att vänta ända tills 966 så får man en mycket mer trolig säljsignal än om man skulle tokchansa och ta entry redan här. Man får alltså väga in sannolikheten att traden ska gå i mål, inte bara risk/reward i punkter, när man sätter entry och SL.
/roitto
Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )
Det finns så många bra vågräknings"nissar" här på AG varav jag dock inte är en av dom :-)
Jag bara undrar. Vad är det som säger att detta inte är ett troligt scenario? Jag tycker att det börjar se riktigt svagt ut på vissa håll. Inget direkt köptryck...
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
#2 inget emot dig men exakt den räkningen har väl ewi haft för varenda börsindex i 2-3år nu, ständigt reviderad. nån gång får de väl rätt. =)
#2 Man vet aldrig, men det som du kallar för 2 tycker jag ser väldigt mycket ut som en impuls snarare än en korrektion. Men det går alltid att värdera om ifall kursen inte rör sig som förväntat nere vid 955-trakten. Just i detta läge spelar det dock ingen roll. Den praktiska anävndningen av EWT just i detta läge är att man kan konstatera att rörelsen upp ser korrektiv ut och att vi brutit upptrenden och gått under botten av våg b. Man måste inte alltid ha den absolut rätta räkning för att kunna använda EWT i praktiken för att skapa trade-setuper.
/roitto
Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )
#4
Tvåan upp efter den första vågen ned brukar det väl vara rätt bra fart i eftersom många tror att "nu är det upp som gäller igen" och går "all in".
Bara en fundering. Sedan måste man ju följa sina stoppar och ha koll på styrkan i 955-området vilket också råkar vara botten på den kil som bildats i Daily-fishen. En vändning upp där kan bli riktigt smaskig.
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
Tja tittar man på daily fishen, så var väl receptet nu på morgonen köp 969 med stop 966. En stund senare så fick man väl vända på den tanken...
Min lite våghalsigt dragna kanal håller fortfarande .-) (eller hur Teknisten)
Runt 960 och 953 ser väl lite småintressant ut för rekyler, enligt denna analysmetod.
En positiv bild enligt fishnet med en nybildad kil ovanför den gamla. Men tittar jag med TWA-ögon istället så blir jag genast mycket mer eftertänksam. (Men det är ju en helt annan historia.)
Mvh TWA.
#2
SEB rapport imorgon
då kanske trean drar iväg..?
#6
Vi vill också se med dina TWA-ögon :-)
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
Jag är ju fortfarande inne på den här:
Den är ju färgrik om inte annat :)
I det mycket långa perspektivet har vi gjort en 50% upp ifrån botten strax över 400. (Topp under 2000 på c:a 1540) . Den landar runt 970. Sådana relationer brukar ofta leda till ganska stora reaktioner. Givetvis i detta långa perspektiv skall man nog ha ett filter på 4-5%. Men det är nog inte helt fel att vara lite extra uppmärksam
Mvh PeterPG
Inlägget är redigerat av författaren.
#9
Inte dumt. Skall följa den.
Här är en annan variant på Rainbow.
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
#8 Lägger inte in någon bild, men dagens magiska nummer var 973. Det var siffran som skiljde dragläge från Kapris "stenkastarläge". Just nu så ser det ut som om vi har bildat en lägre topp, vilket inte känns så positivt.
I Veckodiagrammet så skulle denna rörelse från 922 få gå till max 980. Vi fick 976, därmed så ser det just nu ut som en avstämning av föregående topp, ett varningstecken i sig. Över vågkanten 980 igen så får jag böja mig för att vi ska högre, men just nu så ser det ut som ett hyggligt blankningsläge enligt TWA-metoden. Det är detta som till viss mån motsägs av fishnet (eftersom den i grunden ser positiv ut enligt #6 ).
Vi får väl bevaka 969 till att börja med.
Ingen större fara än så länge, utan vi kan lugnt titta på nivåerna enligt fishen tycker jag.
Mvh TWA.
Fishen ser som du säger positiv ut, än så länge...
Kiltak och kilgolv med dragna streck ungör det som kommer att bli den kil som ska/skulle skjuta upp indexet. Så länge som ix är över kiltaket så är det dragläge. En touch av kilgolvet är även det brukligt innan uppskjutning. I nuläget kan alltså OMXS30 toucha 955 men måste därifrån dra på utå bara sjutton för att visa styrka.
Notering under kilgolvet tar jag på mig hjälmen då faran ökar för en snabb resa utför Mausfalle (med reservation för stavningen) :-)
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
Ja då är vi väl rörande överens .-)
Hygglig säljsignal kom ju idag vid 966 som Roitto påpekade i #0 . Det är ju alltid kul när olika analyser stämmer. Nu bevakas denna nivå och 969 om index vill uppåt igen.
Mvh TWA.
Det finns ett litet gap......
Mvh greyfox
Uppdatering:
/roitto
Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )
#16
tack
ska bli spännande o se vad som händer vid 955-956, kollar lite på evilsteffs analys weekly, så kan det gå ner mer just därifrån
personligen tror jag det kommer mer på nedsidan, detta är ren spekulation men vad ska dra upp omx ? till högre höjder än 984 ?
inte volvo och skf i alla fall
glömde azn som inte heller kommer o hjälpa till...
eric tveksammt
nu fattas bara lite bank o finans rapportnedgång
du behöver inte kommentera det är bara mina egna funderingar jag skriver ner här, blir tydligare om de finns dokumenterade
:-)
mvh
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Vill först sätta ut ett test av MA50 på 951 och beroende på om detta lyckas hålla emot eller ej är det sedan inte lång till 943 området där indexet uppehållit sig ett antal gånger tidigare och där dessutom ett stigande golv möter upp. Sådana har tidigare stoppat vidare fall.
Mvh
Här kommer en våt Fibonacci-dröm som är så bra att man blir lite lycklig. :-) Enda problemet med när proportioner sammanfaller så bra är att det inte kommer att hända, enligt regeln "Det måste alltid vara lite fult och snett i charten".
/roitto
Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )
.......................
men åt fel håll............
ok
mvh
Inlägget är redigerat av författaren.
Inlägget är redigerat av författaren.
Tror på gaptäpp. Sen upp. Enkel "analys".
Som sagt, det måste alltid vara fult och snett i charten. c.3 blev en riktig rackabajsare, men det är ju bara att njuta. Vinsthemtagning kan vara lämplig så fort det börjar uppstå något som liknar c.4, om man nu inte vill försöka rida med den opålitliga c.5:an.
/roitto
Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )
Inlägget är redigerat av författaren.
#13
Sicket ös efter touchen. Dragläge över fastaket och inte ner i nätet igen.
mvh /doc
Life is good, but not for me-Al Bundy
#23 Japp, måste erkänna att jag överraskades av den snabba vändningen. V-bottnar är lömska. Det var bara att kasta sig på köpknappen och netta när kursen drog över 38%-fibben på det som jag trodde var c.3.
/roitto
Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )
#11 You're welcome doc :)

Visa sida
Ogilla! 23
Gilla!
Den här tidigare publicerade bilden visar varför jag tycker att 955-6 är an bra målnivå.
/roitto
Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )