Grupp: Huvudforum

Börjes Burk köpes

0
Ogilla!
1
Gilla!
2008-07-13 16:38:20

Skicka ett meddelande om Ni har den till försäljning. 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2008-07-19 16:31:15

Redan år 2001 tycks boken vara slutsåld. Rådet då blev att gå på bibliotek och kopiera valda sidor.

Börjes burk - fanns på bibliotek för sju år sedan

Boken kan betecknas som en svensk klassiker, eftersom att den avdramatiserade den tekniska analysen, och var pedagogiskt skriven och lättbegriplig.

Den annars tveksamme fundamentalisten Björn Davegårdh yttrade sig positivt om boken i sin tidning Börsveckan.  

Boken kan gömma sig i något antikvariat. Här är en länk till de svenska bokhadlare som kan nås via nätet:

Antikvariat - säljer begagnade böcker

Ett förslag är att du ställer dig i kö på någon söklista. Då får du besked så snart ett exemplar kommer in. Boken bör ha tryckts i relativt stor upplaga.

Författare är Lars Ohlson.

Mvh yxhugg

0
Ogilla!
23
Gilla!
2008-07-19 17:30:30

Jag har sålt mitt ex till Deep Throat.

mvh 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2008-07-20 12:47:19

ah en raritet, den skulle du behållt. den är ju lite rolig, synd att jag tappat bort min 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2008-07-22 04:19:13

Här finns en innehållsförteckning över allt som "Börjes burk", behandlar. Ohlson har gjort ett utomordentligt arbete i den här boken. Dessutom så är illustrationerna tydliga.

Börjes burk - innehållsförteckning

Burken det är datorn och analysprogrammet. Jag minns att jag stötte på Börje vid ett tillfälle på en aktiesparkonferens. Han lät då publiken fråga om någon aktie. Vi som inte var så bevandrade, förundrades över de snabba raka besked om Börje Lindqvist gav. Även jag ställde en fråga. Det var en aktie som gått segt. Skulle jag sälja? Jag fick beskedet att jag omedelbart borde göra mig av med den. Det borde jag ha gjort. Bolaget gick sedemera i konkurs. Nu förstår jag att Börje såg den svaga kurstendensen. Då, i min naivitet, såg jag mest förhoppningen om en snar vändning.

Jag tror jag skall gå till bokhyllan och damma av den. Jag minns att den var rolig att läsa. En höjdare är kapitlet som belyser vikten av att gå emot det tidningarna skriver. Svarta tidningsrubriker har en tendes att påkalla uppmärksamheten för sent, när olyckan redan är ett faktum. Den som studerat råden i Börjes burk, börjar se på journalister på ett nytt sätt. De är verkligen inga bra analytiker. Det är snarast så att den som gör tvärtemot hamnar på vinnarsidan.

Mvh yxhugg

0
Ogilla!
7
Gilla!
2008-07-22 09:18:18

Hej,

en sökning på Libris visar att den finns på 17 bibliotek.

Börjes Burk : bli en börsvinnare med teknisk analys / av Lars Ohlson Ohlson, Lars, 1954- (författare)  

Mvh Fredrik1973

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.