ingångsläg till marknad?
Jag försöker hitta ett ingångsläg till marknad.
JA, den stora trenden är ner, det har inte ändrats.
bilden, omx på petersvis
DOWA50R är nåra noll.
SPX nära reaktions läget, våg 5.2 upp.
Inlägget är redigerat av författaren.
rekyl läg för dowj INDU också.
Tack, vems är bilderna (1-4)?
Oil-light crude vågorna.
Oil-light crude vågorna.
5# evilsteff.
Bilderna 1.4 eller mer är från stochcharts, Matthew Frailey , jag tycker om hans tänkasätt .
Inlägget är redigerat av författaren.
omx daily fishnet (Debn här är från vikingen. Jag tycker fishnet från tekniskanalysis har höger kvalitet.)
Om omx skall rekyl ändas upp, 950 är ett stark motståend. Se bilden här.
Om man tittar bilden i början av tråden,
- OMX veckor köp signal ligger på 1018
- OMX dagen köp signal ligger på 906
enligt fishnet, motstånd ligger på 950.
Enligt regel på petersvis, Om veckor signal ligger på sälj, men dagensignal ligger på köp, så skall man stå utanför marknad. Den långa trenden är ner, så jag tror bästa ingång för mig är att
1. står utanför marknad, låt omx rekyl upp till 950. OMX dagen på petersvis kommer att slår om till köp signal, medan den veckorchart har fortfarande sälj signal.
2. In i marknad, och korta terminer när omx rekyl från 950, när dagen chart ger nya säljsignal, och då säkert omx veckor har fortfarande säljsignal.
Vad tycker ni?
Inlägget är redigerat av författaren.
#10
hur ser det ut i 15 och 60 min?
11# Grizzly
Jag har inte tillgång till intradagdata.
Se bilden i början av denna tråd, bollingarband från viking.
Veckorchart, 15, 2
dagarn chart, 21, 1.5.
Jag har följt denna metod sedan 2001, har förtroende för system. Den prickar den ca 90% signal bra. Men man kan torska ut på just sådan upprekyle under långa ner trenden, därför tveckar jag att ge mig in i marknad nu. Har ni bra förslag att fixa modellen?
I Testportföljen har jag testat ett strut (Det går bara testa optioner i testportforlj och ej terminer. )
August optioner, ett strud
OMXS308H820 (Köp option) köpt 4 kontakt, gak 35 SEK, kurs nu 54, upp + 54,29 %.
OMXS308T820 (sälj option) köpt 4 kontakt, gak 26 SEKE, kurs 18 SEK, (när upprekylen blir faktum, så gjorde jag av med denna). minus -30%.
Man kan göra så i test portföljen.
Men för att köra skarpt, skall jag följa reglar (signaler), är veckorbollingarband under sälj, så sitter jag utanför marknad. Även det klir i fingerna i en sådan 4% upp dag.
Inlägget är redigerat av författaren.

Visa sida
Ogilla! 7
Gilla!
spx stora trenden är ner också.