Olja v8
Oljan beter sig i enlighet med förra inlägget Olja v6. Alltså att Intermediate (4) bör bli en Contracting Triangle.
Dock ser våg C nedåt väldans impulsiv ut. Borde ha varit en tydligare abc-zigzag. Detta öppnar för ett alternativ till triangeln och det är en Flat vars C-våg ska vara en impuls (alt ED).
I detta läge går det inte att utesluta att oljan ska ner till en ny lägre botten. Om så sker så talar mycket för att det är en Flat för hela IM(4) som då blir klar flera månader före tidplanen. Det kan också vara så att denna Flat redan är klar och att IM(5) därmed har startat.
Blev lite krångligt det här, men det gamla målet 100+ till hösten kvarstår oavsett hur de närmaste veckorna utvecklar sig. Det är tyvärr svårt att sätta nån S/L för den närmaste veckan eftersom räkningen i den stora bilden tillåter lite vad som helst just nu. Tror man på omgående uppåt så är förstås senaste botten viktig.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
hehe, kul med dom här google-annonserna. Ibland ger dom subtila budskap:
"Författarskolan ger dig kunskaperna du behöver."
Får väl försöka skriva kortare inlägg framöver ;-)
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Inget snack om saken längre. Oljan är på väg upp. Triangeln utvecklas fint. Fortfarande finns dock alternativet att Intermediate (4) blev klar vid senaste botten, men det spelar ingen större roll eftersom alternativet är i stort sett parallellt med TopCount under flera veckor framåt.
Det som avgör om det är en Triangle eller Flat är vad som händer vid ca 69 om några veckor. Ett brott upp säger att IM(4) är klar, men en vändning ner där tyder på att triangeln är aktiv.
Målet 100+ plus till hösten kvarstår.
S/L för uppgång är nu ca 60 men kan nog snart flyttas upp till 63.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
Finns ju också möjligheten att vi har en HS under uppbyggnad och då blir det inte lika kul.
kickboard
#5 Glöm HS:n ;-)
Alltså det kan förstås bli nåt sånt just denna gång, men om man tittar i en Weekly-graf så finns det ett oräkneligt antal potentiella HS:ar som inte har blivit av. Däremot brukar dubelbottnar funka rätt bra.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.
CLJ06 59,25$ är dagslägsta.
Snål
Mojas vad säger du om oljan?
#8 Ser otäckt ut. Ett perfekt Devils House i daily.
Men
Det gäller aprilkontraktet det. Samtliga kontrakt längre bort i tiden visar en annan bild. Visserligen kan man se nåt hus-liknande men det är vridet uppåt. Och ju längre fram i tiden man tittar desto större vridning.
Junikontraktet satte ny ATH för några veckor sen vilket aprilkontraktet inte gjorde. En liten intradagspik som man kanske ska bortse ifrån och då ser det ut som en snygg Ascending Triangle under bildande.
Målet 100-120 kvarstår.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.

Visa sida
Ogilla! 8
Gilla!
Ett brott av intervallet 59-63 kommer att rensa ut en del alternativ. Min TopCount säger att utbrottet ska bli uppåt och detta bör ske inom några få dagar.
Alternativet med en färdig Flat säger också att det ska bli snabbt uppåt nu.
mvh
PS: Elliott & Fibonacci hälsar att OMX slutar på tresiffrigt år 2006.