Ganska träffsäker prognos
Kommer börsen att gå upp eller ner till veckan?
Får härmed bidraga med ett komplement till de mer namnkunniga TA- och FA-metoderna. Enkel att använda, någon beskrivning behövs knappast, men för säkerhets skull bifogas följande rader till den femtio-procentiga Bioanalysmetoden ( BA ).
Bara för dig att ge akt
på sommarens blomsterprakt.
Uti vår svenska hage
står vackert prästens krage.
Men även oansenlig för-gät-mig-ej
kan svara ett klart ja eller - nej
Inlägget är redigerat av författaren.
#1
Aj,aj,aj då tror jag att jag börjar med "går inte upp, går upp, går inte upp...", vilket skulle innebära uppgång på börsen denna vecka.
"Tungviktarna" IC och BG är ju också inne på ett kortvarigt uppgångsscenario, trots Irak,oljepriser och ränteoro. Många verkar nu längta efter en trigger för uppgång i det översålda börsläget. Tycker mig märka ett mer positivt sentiment runt om i min lilla börsvärld som består av en aktieintresserad kollega, brorsan och några aktiesajter plus en del affärstidningar. Upp och vända vid OMX 700 och sedan ned, det är 10 000-kronorsfrågan.
Slutet på månaden med OMX-lösen, löneslantar och utdelningar som skall placeras, positionering inför sommaren, ja det är många faktorer som skall viktas och placeras in i sitt börssammanhang. Överväger plus eller får vi en slagsida mot minus, kanske pga någon omvärldshändelse som vi ännu inte vet något om?
Bara att göra en egen beräkning av pro et contra. Men det är elefanterna som sätter spåren och anger färdriktningen som en av mina favoritaktiegurus brukar säga.
Tja, man kan ju som sagt i brist på annat också gå ut i naturen och använda blommetoden - börsen går upp, går ner, går upp... garanterat 50 procent rätt och så får man lite frisk luft på köpet.
Lycka till med majmånadens sista börsvecka!

Visa sida
Ogilla! 6
Gilla!
#0
Om man tillämpar "älskar-älskar inte-metoden" på din blomma knippsandes blad följda av uttalanden i enlighet "går upp", "går inte upp", "går upp", o.s.v. så blir det nedgång denna vecka.
mvh
Bankir Vresig