SAND/ATCO A
En lite reflektion inte länge sen SAND och ATCO A hade samma värde. SAND ligger nu 8,50 kr över ATCO eller 8,9 %.
SAND har sprungit fort trots att det är det enda verkstadsföretag som vinstvarnat, vars rapport inte motsvarade förväntningarna och som har spått ytterligare 600 mkr i lägre resultat 1:a kvartalet p g a nickelpriserna. Förhoppningar finns om ny stark rapport men vi såg hur illa Ericsson hade koll på att maknaden vek sig.
Enligt min uppfattning kan det finnas ordentlig fallhöjd i SAND om det kör neråt p g a kreditkris, dollarfall och andra bekymmer.
Zinken har rallat. Det är nog svaret varför den varit starkare än atlas.
I rumpans graf syns också att Sandvik har mkt att ta igen på atlas. Så det är tvärtom än vad du skriver amarone
/ slapp hänger längst
Inlägget är redigerat av författaren.
SANDS "utbrytningförsök" är nu i princip infångat d v s ATCOs och SANDs aktier har återigen samma värde, 102,25.
Jag bedömer att åtminstone fram t o m nästa rapport kommer SANDs aktie att ha ett sämre värde än ATCOs.
Finns inget fundamentalt som förspråkar köp i Sandvik. Bara TA spekulation och då ser jag inget case för Sanvik(alltså uppsida)
Mvh babe1
#4
Helt överens med dig.
Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!