Grupp: Huvudforum

C-RAD

1
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-24 12:30:04

Medan Hedlund putsar sina guldkedjor så börjar nog snart ett stort kursras, pass upp. Otrevligt för dom berörda.

0
Ogilla!
36
Gilla!
2012-07-24 12:41:45

Jobbigt att man äntligen har hittat ett forum med en bra nivå och tillslut kommer sådana man har sluppit den senaste månaden.

Men visst helt okej att vara negativ men personangrepp som du säger är lågt. Hedlund är i branschen och är storägare i raysearch som har ett bv runt 700mille.

1
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-24 12:54:23

Re Lindhe

Dina inlägg är väl inte mycket att hänga i julgranen, ditt spammande om uppgång och olika kontakter är väl på gränsen till bedrägeri.

0
Ogilla!
32
Gilla!
2012-07-24 12:57:19

Vad exakt har jag sagt? Är mest positiv och delar med mig av kunskapen jag har.

Om man inte förstår att handla med aktier är ett eget ansvar bör man inte hålla på med det.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-24 13:23:34

Prata om påhopp Lindhe, du hoppar på mig efter första inlägget precis som du äger forumet. Jag har inte hoppat på dig ens när du skriver en massa goja Du behöver nog gå ut i solen och få dina D-vitaminer innan det är dags för nattning. Slutsnackat.

0
Ogilla!
35
Gilla!
2012-07-24 14:08:08

Oavsett om kursen går ned ytterligare eller drar iväg över 30:- så är jag fortfarande intresserad av att veta vem den andra, ledande aktören som C-Rad har ett LOI-avtal med inom dosimetri, är?

Någon som kan svara innan tråden försvinner?

Mvh

 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-24 16:37:34

Har man inget att säga om c-rad så kan man lika väl vara tyst, datten. Oavsätt om du tycker det är goja, så kanske vi andra tycker det är mysigt att läsa in vad Lindhe har att säga. Picka på forenten med sina otroligt dåliga kurs gissningar. Och ska du komma med med dina tankar om kursras så får du ha lite belägg bakom detta. Annars får du gärna dela med dig av dina tankar, det är en helt annan femma ;).

MVH Gurk

0
Ogilla!
33
Gilla!
2012-07-24 19:39:06

Ben

Hur många kandidater kan finnas igentligen? Jag har ingen aning men någon annan kanske kan ge lite ideer?

Mvh vofflan84
0
Ogilla!
30
Gilla!
2012-07-24 20:23:59

#7 Hej Våfflan!

Jag ville flytta fokus från trådens innehåll och vart den var på väg någonstans så frågan var inte ställd på riktigt allvar då svaret är hemlig information.
Men hur som helst så kan vi undersöka vilka leverantörer det finns.

Rent spontant Siemens men det finns ju några fler. Hittade en lista här.

http://medicalphysicsweb.org/cws/Companies/CompanyCategory.do?page=1&categoryId=180

Har för mig att Siemens nämndes tillsammans med Salzburg ett tag.

På C-rads hemsida är bilden under fliken Gemini tagen på Siemens AG i Kemnath Tyskland

Det finns säkert någon här som vet mer. Då är ju Varian i så fall direkt inblandad också trots att bildplattan i nuläget testas mot en Elektaaccelerator. Det kan ju vara så att studier utförs mot en Varian också någon annanstans, ja kanske hellre troligt att det är så.

Mvh

Ben

 

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-24 20:51:49

#8  Av: Lindhe 
2012-06-28 10:25:59» Anmäl

"Nej jag har inte pratat med Erik men jag är ganska säker på att en av mina kontakter ska samtala med han i veckan."

 

Om ni tycker sånt här trams som Lindhe skriver är seriöst i ett anonymt forum där såna inlägg om kontakter hit och dit och som inte går att kontrollera, såna inlägg skulle plockas väck direkt.

Men det är ju klart han delar ju bara med sig av kunskapen han har??????     .

 

0
Ogilla!
31
Gilla!
2012-07-24 20:59:16

Herregud jag är först och främst inte anonym och vad var frågan jag fick?

0
Ogilla!
30
Gilla!
2012-07-24 21:00:44

Allt jag säger står jag för och de flesta som följer några sidor kan utan problem ta fram min kontaktinformation busenkelt.

0
Ogilla!
34
Gilla!
2012-07-24 21:38:25

Ok. Det är bra att ha en skeptisk hållning till information skriven på forum, det kan jag hålla med om. Nu är dock inte Lindhe en sådan person som far med osanning. Här på forumet är vi många som är genuint kunniga inom området och intresserade av att föra en faktabaserad diskussion. En person som påstår det ena eller andra och som inte har något på fötterna skulle aldrig bli långvarig här.

Att Lindhe ställer frågor direkt till Erik, eller har vänner som gör det, är inte konstigt. Jag brukar själv kontakta Erik då jag har frågor kring produkter och dyl och får oftast ett artigt svar med korrekt information. Självklart är han noggrann med vilka frågor han svarar på. Mina frågor brukar vara av teknisk natur.

Det måste väl ändå vara bättre att sträva efter att delge alla korrekt information och inte bara sitta och spekulera och försöka gissa sig till hur det hänger ihop. Det kan lätt bli så då strålterapibranschen inte är den lättaste att begripa och att informationen från C-Rad inte är särskilt publik.

Bortanför inlägg om aktiekurser, triggerlistor, negativa inlägg utan substans finns faktiskt ett företag jag och många är intresserade av. Då är det faktiskt bra om det finns folk som brinner av intresse.

Mvh

Ben

0
Ogilla!
35
Gilla!
2012-07-25 00:40:07

9

Fjantdratt. Lindhe far inte med osanning. Vet själv att den kontakt som Lindhe syftar på mycket riktigt var i muntlig kontakt med Hedlund. Angående GEMini så har jag min teori klar över vilket bolag det kan tänkas vara men det droppar jag inte här :-)

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-25 08:51:49

Re 12 och 13

Haha den ena är ju naivare än den andra på detta forum, ni har ju en hel sjö bakom varje öra.

Varför ska Hedlund hålla på och svara på enstaka frågeställare och ge svar som kan vara kursdrivande. Han ska ju naturligtvis skicka ut pm och förklara för alla hur det ligger till men det har han ju konstigt nog inte tid med. Precis som han sagt att han inte skickar ut pm på enstaka orders som nog hade behövts för att glädja kursen lite, det är ju rätt dyra grejer så varje order har betydelse. Det är ju inte direkt korv i bröd det handlar om.

Men i regel när en vd i ett litet företag går ut och säger att ingen information lämnas vid enstaka orders så räknar dom inte med att där kommer några heller, för Hedlund "bör" ju vara medveten om att allt positivt borde gå ut till marknaden.

0
Ogilla!
34
Gilla!
2012-07-25 09:33:31

#14 Nja nu är det ju inte direkt kursdrivande information han svarar på utan de frågorna avböjer han.

Du kanske tycker han ska skicka ut pm om hur C-rads nya interface kommunicerar mot Elektas mjukvarusystem Mosaiq, kanske skicka med en ritning också?

Det är ingen bra idé att fortsätta diskutera en sak med någon som inte kan läsa och definitivt inte med någon som kallar folk naiva hit och dit.

Jag hade det på känn då jag noterat dina svaga inlägg tidigare. Så utan att kasta skit tillbaka där det hör hemma så avslutar jag vår diskussion till bådas glädje.

Mvh

 

 

0
Ogilla!
37
Gilla!
2012-07-25 09:36:19

14

Storägare och långvariga ägare har goda möjligheter att prata med Vd och det gäller generellt. Även om Vd inte får säga vad som helst så brukar det vara mycket intressant och givande ändå.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-25 10:04:41

Re Ben

Har du diskuterat med mig?? Måste fråga någon av "mina kontakter" om jag diskuterat med dig, men det kan jag inte tänka mig. Akta så du inte drunknar, med tanke på det bak öronen.

0
Ogilla!
44
Gilla!
2012-07-25 14:45:03

Sluta med pajkastning det tillför inget.

Å andra sidan så har dratten en poäng vad gäller kommunikation i ett företag. Jag blir galen på högfärdheten, bolaget ska kommunicera information. Så länge de lever på lånade pengar genom emissioner

0
Ogilla!
38
Gilla!
2012-07-25 19:13:38

18

Högfärdheten ? Rolig du

Snart kommer rapporterna tala klarspråk och alla som går in på denna nivån kommer få suverän utveckling på investerat kapital !

0
Ogilla!
46
Gilla!
2012-07-26 08:04:49

Förstår inte varför du till vilket pris som helst går i försvar.

Jag vill också att det ska gå bra för bolaget och kursen, men är inte nöjd med den knapphändiga information jag får. Det är extra viktigt att informationsflödet är igång i ett bolag som lever på lånade pengar.

Jag har satsat en rejäl summa och blir naturligtvis orolig, inte överdrivet men ändå orolig när jag inte hör något.

Så det är inte roligare än så :-)

0
Ogilla!
44
Gilla!
2012-07-26 13:23:35

#20 Jag förstår din oro.

Är i samma situation som dig och för att "härda ut" så försöker jag sätta mig in än mera i bolaget för att se om jag gör rätt. Jag har tagit ett beslut att ligga kvar med investeringen och huvudanledningen stavas GEMini.

Både kända fakta om produktens specifikationer, användningsområde etc och en magkänsla gör att jag tror att bara denna produkt kommer generera bra intäkter.

Tidpunkten för ev. avtal är svår att uppskatta. Det pågår tydligen förhandlingar nu så jag vill inte stå utanför om det skulle kommuniceras något om det. Det verkar som att produkten är tillräckligt bra redan nu och sedan får man väl fortsätta förbättra med tiden. Det är ju så det fungerar.
Nu räknar jag med att ett förhållandevis stort antal kommer installeras world-wide för vidare kliniska tester och studier för att nå marknadsacceptans. Designen och produktanpassningen borde vara klar av någon variant nu tycker man.

Med giganter som Varian, Elekta, Perkin-Elmer och kanske framförallt IBA lurandes i vassen, vet man inte vad som kan hända heller. Jag tror dock inte på något uppköp i närtid men måste erkänna att det vore bra för nerverna. I så fall skulle jag öka mitt innehav i..........för pengarna.

Jag tycker att C-Rad håller på att bygga upp en riktigt fin produktportfölj och med lite tur så har vi någon ny på ingång snart. Det vore väl själva f-n om det inte blev en framgång på sikt.

I övrigt ser jag fram emot hösten och hoppas på flera goda nyheter. Det kan behövas i detta bistra klimat...

Den knapphändiga informationen just nu beror nog på att Erik är på semester och att inga nya ordrar finns att redovisa. Jag tror, hoppas och önskar att Erik framöver kommer redovisa varje ny order.

#13 Keyman. Jag tror mig ha en aning om vilket företag du tänker på. Om jag har rätt så vore det en intressant och kanske även en naturlig kombination.

Mvh

Ben

 

0
Ogilla!
50
Gilla!
2012-07-26 13:58:48

Jag tror det är övriga som har semester dvs andra tillverkare å dylikt men som sagt har köpt på mig mer och även mina vänner.

Jag blir tjatig men vi har många projekt mer än 114 nu och vi är i en period då många ordrar sluts i branschen och blivit aviserade om Tyskland bl.a. I pmet om degro.

Sen vill jag se ett GEMini avtal och det är mer därför jag ökat på sistånde liknande som Ben gjort:-)

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-26 16:47:09

Jag ökar imorgon, gissar på någon liten dipp på morgon innan fredagens slut. Frågan är vilken kurs man vågar satsa på :P

0
Ogilla!
44
Gilla!
2012-07-26 17:58:53

Tack Ben!

Tittar på dagens volym och orderdjup. Spread mellan 15.30-17kr.

14000 köp och 7000 sälj. Trading kan ju knappast vara idé i denna aktie så jag förstår faktiskt inte vad som sker. Att sälja 1000st eller tom 7000st är ju inte någon förmögenhet precis.  

0
Ogilla!
34
Gilla!
2012-07-27 09:27:06

Jadu gurkan vi får nog tävla:-) jag ligger på 15.9kr!:-)

0
Ogilla!
18
Gilla!
2012-07-27 11:42:35

Tack Ben och övriga för sakliga inlägg i ett försök att hyfsa debatten. Ska vi göra ett försök? Nästa gång Drutten eller någon annan provokatör startar en tråd eller kommer med något uppenbart provokativt inne i en tråd så svarar ingen. (Om jag tar rätt på person så känner väl du Vofflan ganska väl igen den här typen av trash talk eller tar jag fel på person?)

0
Ogilla!
39
Gilla!
2012-07-27 12:20:13

Ja det är jäkligt dumt och jag lurad in i det om och om igen även fast jag lovar mig själv att Inge bemöta sådana som dratten:-)

Men men nästa gång gör jag det inte!

0
Ogilla!
28
Gilla!
2012-07-27 12:50:23

Tavistock! Du har helt rätt:) bättre att vi startar ny tråd och ignorerar..

Mvh

Mvh vofflan84
0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-27 13:17:42

Linhe jag vet att du bara är en liten pojkspoling med "stort kontaktnät haha" men för det ska int du och dina nördvänner från BS bestämma vad som ska skrivas här. Dina inlägg är ju totalt meningslösa och säger ingenting. Jag har själv aktier i c-rad och skriver hur mycket kritik om Hedlund när jag tycker det är berättigat utan att en liten spoling som "går och studerar inom nationalekonomi ska lägga sig i, bara att man ska verka lite fin i kanten och gå ut med det säger ju allt om din personlighet. Det värsta är ju att där finns en och annan som tror på det du skriver.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-27 19:09:47

#29

Ha de bra du

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-27 20:05:30

Snart kommer det nog ett positivt PM från bolaget samt en tillhörande tiggarramsa av Erik Hedlund.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-28 11:27:12

Förtrondet sviktar när en vd har tid och traggla med ett fåtal aktieägare men skiter fullständigt i att informera resten av ägarna och marknaden. Vi andra har ju inte en aning om hur Hedlund utrycker sig och hur nördgänget förvanskar Hedlunds ord när det kommer i skrift på olika forum. Har aldrig skrivit till Hedlund men håller nu på att sätta ihop ett mail till honom om att han lämnar ut uppgifter till ett fåtal som dom sen skriver om som vi andra står mycket frågande till. Även att Lindhe påstår sig ha ett stort kontaktnät på c-rad får ju tas upp för det måste bli ett slut på det här tramset. 

0
Ogilla!
21
Gilla!
2012-07-28 12:50:20

Du är ju en riktig fåntratt det finns hur många som helst som ringer och pratar med bolag på first North det är mycket vanligt då de är beroende av investerare vid emissioner. Man behöver inte släppa insider för att man pratar med en investerare.

Och jag har vänner som har varit i kontakt med Erik ett flertal gånger själv har jag träffat Erik tre gånger varav en gång på förra emissions mötet och de senaste två bolagsstämmorna.

1
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-28 13:55:13

En person som snart är 24 år och fortfarande går i skolan och antagligen aldrig har gjort ett ärligt handtag är en ekonmisk katastrof för svenska samhället. Du tillhör väl den gruppen som inte kommer ut i arbetslivet före 30, men det får du väl lära dig på "ekonmilinjen" att du är en ekonomisk börda för samhället. Men med den utbildningen du går så kommer du väl vara en ekonomisk börda för sverige från början till slut. Andra står för notan.

0
Ogilla!
27
Gilla!
2012-07-28 15:08:40

Nej verkligen inte här har du min tidslinje jag är inte en börda för samhället.

Direkt efter gymnasiet så tjänstgjorde jag som amfibiesoldat i Stockholms skärgård du kanske kommer ihåg en olycka om en dödsskjutningen i skärgården under en övning det var bl.a. Min sovrumskompis (20 maj och kommer aldrig att glömma det blev en tråkig avslutning på min tjänstgörning).

Direkt efter muck åkte jag till Ayia nappa när jag kom hem på fredagen så fick jag jobberbjudande på Robin m bygg& montage satte balkonger i hela Sverige var kanske ledig två veckor på 1.5 år direkt efter det ledig några dagar började jag studera på Stockholms universitet och varje sommarlov förutom detta har jag arbetat som balkongmontör.

Mina värderingar är starka och jag ogillar mycket till vänster i politiken och jag själv skulle aldrig vilja vara en börda för samhället tyvärr så är jag det motsatta.

Vet inte om jag är mest intressant i diskussionen bara för jag inte är anonym.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-28 15:35:28

Kan kanske vara för att du hoppar på folk som skriver något kritiskt och att du kallar folk för fåntratt. 

0
Ogilla!
30
Gilla!
2012-07-28 15:46:57

Den ända anledningen jag kallade dig för det var starten på denna tråden att klaga på Eriks guldkedja.

Men nu lägger jag ned denna diskussionen från min sida jag har yttrat mig tillräckligt om c-rad dock inget jag anser är olagligt nu väntar jag och ser hur investeringen utvecklar sig.

Trevlig helg på dig.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-28 16:05:04

Avslutat kapitel.

Trevlig helg själv.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-07-29 00:26:30

Herregud grabbar, väx upp!

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.