1030 eller lägre?
Vi är inne i en av de värsta tiderna på året för börsen, ett ställe där fallen brukar kunna komma. Sjäv tror jag chansen är relativt stor för en större nedgång. Vad tror ni?
Underbygg gärna era kommentarer med fakta. Sitter på biblan idag (offentlig dator), så jag kan inte spara och lägga till någon bild tyvärr.
Mvh
Ingen som tycker nåt? :)
Jag tror på ned då det finns för mkt osäkerhet.
Bl.a. Avtagande effekt av feds qe program. Sen att det rasslar till i Europa tror det kommer någon våg till.
Vikande konjunktur i Kina förvärras av Eurons svaghet:-)
Tack för svaret. Jag är böjd att tycka lika som dig Lindhe och är investerad i enlighet med det. Men man vill ju alltid få mer kött på benen, för att bekräfta sin marknadstro, så man inte missar nåt! Mvh
Jag tror upp nu närmast (1070-80), sen ska vi nog stämma av MA50, eller kanske rentav MA100.
Därefter är min karta blank.
Tycka och tro, vad kan vi annat göra, jag är på #5s linje.
En stillastående börs är inte mycket att tycka/tro om. Bättre sysselsättningar finns.
Kommer jag ihåg rätt har flera ras börjat i oktober och nu verkar det som viktiga politiska beslut kommer att tas runt den tiden därför tror jag på en natt svart höst.
Vi får se vad som händer men förr eller senare måste verkligheten ikapp för det vi ser nu är galet enligt mig.
Merkel och Venizelos vill inte höra talas om en Grexit. Tyvärr tror jag den är oundviklig. Varför tycker politikerna att det är bättre att hålla tag i något som redan visat sig inte fungera? Spel för gallerierna läser jag det som, tror många länder och företag förbereder sig för en Grexit nu.
Tycker du e kanon OIL
Ett politiskt spel:-) nu kommer fokus riktat mot USA och qe programmen. Börjar det spekuleras på riktigt i avtagande effekt då jäklar blire fart sen får man inte glömma fiscal cliff.
Innan årets slut kommer index vart under 1000 en gång tror jag kan tom stänga under det.
Det är på sikt ett bättre alternativ då det tvingar i större grad till produktivitetsökningar och effektivisering. Se på baltiska staterna med euro-låsningen, bra mycket bättre för dom än ifall de devalverat. Grekland måste bara acceptera nedskärningar inkl lägre löner.
Problemet är att deras löner har rusat de har ökat sina löner i en snabbare takt än deras produktivitet vilket aldrig är hållbart. Samma visa för alla länder som hamnar i samma situation.
Är man knuten till en valuta och lönerna ökar i en takt på tex 5% så blir produkterna mindre konkurrenskraftiga och lösningen var att låna mer istället för att se över problemet.
Nu görs lösningen genom att sänka löner och kraftiga protester då befolkningen vant sig.
Gäller alla PIGS och Baltikum händelser samma visa varje gång.
Ja, men poängen är att det är bättre att ha kvar valutan och lösa problemen utefter det än att lösa problemen med hjälp av devalvering. Krugman skrev väldigt klarsynt om detta för några år sen.
#10. Kul att höra! :)
Tack alla för kommentarer för övrigt. :)
Härligt forum!
Mvh
#15. Sydstaterna är inte samma skrot och korn som oss är min åsikt. Inte lika industrialiserade, och mer inriktade på jordbruk och turism. Där är den stora skillnaden mot t.ex. Baltikum som i snabb takt håller på att bli som oss. Därför är jag också mer skeptisk mot Krugmans lösning. Mvh
Desto större anledning att belöna effektiviseringar, reformera samhället istället för att fortsätta på i samma lunk med hjälp av devalveringar (dvs euroexit).
Ett bra sätt men kommer inte att gå igenom är att kolla Eurozonens genomsnittliga inflation och jämföra den mot grekernas löneökning och när Greklands löner har justeras ned då är allt prima fisken.
Men det går de aldrig med på de ser hellre massarbetslöshet. Grundproblemet är att deras lön överstiger deras produktivitet extremt Aldrig hållbart.
Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
En Grexit hänger ju för övrigt i luften också som det verkar..