Grupp: ABC

Standard deviation?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-05-16 19:21:46
Ladda ned

= standardavvikelse?

visst är bollinger uppbyggt mha standardavvikelse?

om man har ett MA10 där man skall ha "expand an upper and lower band 1 standard deviation from it", är det alltså ett bollinger 10 fast med 1 strd avvikelse (istället för standard 20 och 2) .. om ni förstår frågan :-)

mao måste mina MA's vara fel i bilden? (mörkblåa) där har jag bara lagt 1% avvikelse åt båda hållen ... det ljusblåa är bollinger med deviation 1 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-05-16 19:51:59

Har ingen aning om hur Bollingerbanden fungerar, men att standard deviation betyder standardavvikelse är ett som är säkert.

0
Ogilla!
11
Gilla!
2004-05-16 20:03:42

Alltså...

En standardavvikelse: Givet aktuell volatilitet, kommer en rörelse med 68.2% sannolikhet att ligga inom en standardavvikelse från medelvärdet. Inom två standardavvikelser från medelvärdet kommer rörelsen att ligga med 95.4% sannolikhet.

Ett x%-band visar ju bara hur stor en avvikelse med x% från medelvärdet är.

Så nej, jag tror inte att jag förstår frågan :)

0
Ogilla!
9
Gilla!
2004-05-16 20:17:46

Bollingers default värden är 20MA med 2 sd bandbredd.

Om priset vore normalfördelade, vilket det inte är, så skulle 95% av observationerna hamna inom +/- 2 sd. 

Vh Björta

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-05-16 21:43:27

tackar för era svar, tror ni den feta kursiverade texten alltså innebär ett bollinger fast med inställningarna; MA10 och standardavvikelse 1?

det var frågan :-) 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.