v20, AG-sentiment
29:e veckan. Förra veckans prognos (i #21) baserad enbart på dessa sentimentundersökningar:
"OMX kommer sannolikt att stänga lägre än 762,13 onsdag 18 maj. (med "sannolikt" avser jag en relativt låg grad av säkerhet)"
Utfall:
OMX är i skrivande stund ca 780. Sannolikheten är stor att prognosen inte håller. Dessutom har OMX under hela veckan legat över prognosnivån. Ser ut som det blir andra veckan i rad som AG-sentimentet pekar ut fel riktning. (Undrar lite vad som är i görningen)
Veckans undersökning:
Hur kommer aktiebörsen att gå framöver? (några veckor/månader)
Välj det alternativ som just Du anser vara troligast baserat på vad som helst alltifrån ren gissning till genomarbetad analys. Alla röster är lika värdefulla.
Tack för Din medverkan!
mvh
OJ, rejält björningt ännu, ännu ett rekord? Vad händer? Sitter alla fel? :-)
Mvh Civ
#1 Jag trollar med knäna ;-)
Men allvarligt så framgår det lite ur länkens #21 där förra veckans veckouppdatering finns. Jag lägger in veckans resultat och tittar hur trenderna ser ut. Trendkurvorna är Excels trendlinjer av typen polynom. Det finns från 2:a graden upp till 6:e graden. Om alla polynom-grader ger samma trendriktning så är sentimenttrenden stabil. Pekar den nedåt blir prognosen att OMX kommer att stänga nedåt en vecka senare.
Om däremot de olika kurvanpassningarna (polynomgraderna) ger kurvor som spretar åt olika håll så är sentimenttrenden instabil. Detta har historiskt tytt på trendvändning för både sentimentet och börsen. På detta sätt förutsåg AG-panelen toppen vid 797.
#2 Ungefär samma som förra veckan just nu (41 röster). Alltså björnigt men ingen ytterligare försämring.
mvh
PS: Fibonacci & Elliott hälsar att OMX och RTST blir fyrsiffrigt år 2005
Vid 60 röster är det ca 50-30 till björnarna. En viss förbättring jämfört med förra veckan, men fortfarande väldigt björnigt.
Noterbart är att detta blir 6:e veckan i rad som björnarna vinner.
mvh
PS: Fibonacci & Elliott hälsar att OMX och RTST blir fyrsiffrigt år 2005
#3 mojas
"...Om däremot de olika kurvanpassningarna (polynomgraderna) ger kurvor som spretar åt olika håll så är sentimenttrenden instabil. Detta har historiskt tytt på trendvändning för både sentimentet och börsen. På detta sätt förutsåg AG-panelen toppen vid 797..."
Verkligen mycket intressant. Här finns väl en källa till contrarian-action. Understrykes också av #4:
"...Noterbart är att detta blir 6:e veckan i rad som björnarna vinner..."
Nu på slutet när björnarna ligger helfel i förhållande till OMX-utvecklingen...
mvh/viotto
Inlägget är redigerat av författaren.
Veckouppdatering vid 96 röster.
Totalt omöjligt att göra nån prognos utifrån de metoder jag använt hittills. Jag visar två alternativ av kurvanpassningar. Snacka om instabilitet.......
I konsekvensens namn borde prognosen bli att en trendvändning står för dörren. Problemet är bara att man kan koppla ev trendvändning antingen till botten vid 743 eller till gårdagens nivå vid ca 782.
Jag ser ingen möjlighet att göra en objektiv bedömning. Fältet är fritt för egna tolkningar (fast jag har en subjektiv uppfattning). Lite spännande att se hur sentimentet kommer att uppföra sig framöver. Contrarian eller inte är frågan?
mvh
PS: Fibonacci & Elliott hälsar att OMX och RTST blir fyrsiffrigt år 2005
#6 Jag tror faktiskt att det inte går att göra speciellt bra tolkningar av detta "sentiment" på vägen... DOCK över tid när undersökningen pågått säg minst 1 år. Då kanske vi hunnit etablera extremnivåer för när sentimentet är extremt bullish & bearish.
Då kan man göra tolkningar utifrån bottnar/toppar i sentiment, ungefär som ett Put/Call MA-21. Om nu AG:s sentiment kan vara ganska stabilt och gradvis ändras ju längre rörelsen går...
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Inlägget är redigerat av författaren.
#7 Stry, jag förstår inte riktigt hur du menar nu. AG-sentimentet i komb med min analysmetodik har ju pekat ut rätt riktning nästan varje vecka. AG-sentimentet har alltså visat sig användbart hela tiden, alltså inte bara vid extremlägen. Det är bara att länka sig bakåt och läsa prognos resp utfall för att konstatera att så är fallet.
Däremot har de senaste två veckorna blivit fel samt att det denna vecka inte gick att göra nån prognos med den metod jag använder. Hur man ska tolka detta kommer nog att visa sig längre fram.
På ett sätt håller jag med och det är att undersökningen ännu inte har funnits vid varken en rejält stor botten eller topp (vad vi vet just nu). Vi känner alltså ännu inte till extremvärdena för sentimentet. Dock tyder Nisses berömda undersökning på att det kan bli sämre än förra veckan.
mvh
PS: Fibonacci & Elliott hälsar att OMX och RTST blir fyrsiffrigt år 2005
#7 stry
Glömmer du mojas påpekande om contrarian-signal, när kurvanpasssningarna ger motsatt, instabilt, resultat ?!
(se även #3 och #5 ovan).
mvh/viotto
#8 Jo jag vet att det funkat så som du använt det, men med all respekt så är ju materialet fortfarande väldigt litet... Därav är det (ännu) inte att rekomendera att använda detta i sin handel. Skall bli intressant att se när mer data finns att tillgå och hur pass väl sentimentet kan förutspå stora toppar/bottnar (trendvändningar) i marknaden!
#9 Nejdå det har jag sett =) Tydligen en sådan vi sett nu då sentimentet här låg fel för en gångs skull, vilket även märkts i skrivandet på forum genom senaste uppgången.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
#10 Jo, det bör förstås bli säkrare ju mer data som finns. Lite spännande att se vad som händer framöver. Vi är ju ute på obruten mark....eller djupt vatten kanske ;-)
mvh
PS: Fibonacci & Elliott hälsar att OMX och RTST blir fyrsiffrigt år 2005

Visa sida
Ogilla! 9
Gilla!
Mojas,
hur omformar du dessa arbiträra utsagor till prisnivåer?
Vh Björta