Billigaste fast abbonemang
Hej
För något år sedan var universal telecom känt som ett av de billigaste. Idag är Universal dyr som attans, 112,5kr/mån att jämföra med 59kr hos Comhem. Tyvärr har dock många svenska hushåll inte tillgång till Comhem i sina bostadsområden.
Vad finns det för andra billiga alternativ?
Välkommen att gå med i grupperna Hedgefonder och Fotogrupp
Någon fristående ip-telefonioperatör för 0 kr i månaden. Men så fort man köper telefoni från någon annan än nätoperatören så kan kvaliteten variera.
Ringer man mobiltelefoner så är det oftast 1-2 kr dyrare från fast telefon jämfört med mobiltelefon.
Aktuella nyemissioner på Nyemissioner.se
Sveriges billigaste ab
www.rixtelecom.se , kolla upp bredbandstelefoni. 75sek i månaden 0sek/nationella samt rikssamtal. Det som gör att det slår allt är att de har 0sek i öppningsavgift.
Mvh curcanoli
Såg på Comhems hemsida att de bjuder på telefonen om man har combo alternativet (telefon+internet+tv) Billigare är gratis är väl ändå inte möjligt? :)
Ip fungerar inte alltid så bra men mestadels är det helt okej...och kostar som sagt inte så mycket
"Det är roligare att ge än att få"
Bredbandsbolaget om du har deras anslutning. Snabbt bredband och 0:-/månad telefoni som funkar superbra, inkl 112 etc. Mycket bättre än generiska IP-lösningar över ADSL/kabel.
#6 Förstår inte var ni hittar gratis telefoni vid bredbandsuppkoppling, särskilt inte om man läser det finstilta?
Bredbandsbolaget tar t.ex. 59 kr/mån för telefoni vid bredband 24+ (bredband + telefoni), och med en kostnad på bredbandet på 349 kr/mån så blir totalsumman 408 kr/mån.
Beträffande rixtelecom har de ett abonnemang som kallas Rix Total (bredband + telefoni) som kostar 425 kr/månad (24 Mbit/s). Detta pris förutsätter en bindningstid på 2 år. Annars kostar motsvarande abonnemang 995 kr/mån.
Henrik, alias Herkules
Inlägget är redigerat av författaren.
Tack samtliga för tipsen
Rixtelecom tar 395kr för nummerflytt vilket de flesta operatörer bjuder på, i mitt fall behövs också en router som kostar ytterligare.
Bredbandsbolaget har grundabbonemang för 99kr/mån. Men det skiljer som sagt mycket från 59kr för Comhem. Man tycker det borde finnas några fler alternativ däremellan.
Välkommen att gå med i grupperna Hedgefonder och Fotogrupp
#7,
Sorry, man behövde ha deras mobilabonnemang också, alltså Telenor:
http://www.bredband.com/
279 kr per månad för bredband och telefon.
Inlägget är redigerat av författaren.
Grabbar och tjejer
Fick ett erbjudande från mecenat i mailen, bredbandstelefoni från tele2. Minimiavgift 69kr mån som går att ringa för. Vad tycks?
Bredbandstelefoni Tele2
Välkommen att gå med i grupperna Hedgefonder och Fotogrupp
Inlägget är redigerat av författaren.
Angående Rix, de bjuder just nu på kostnaden för nummerflytt.
Tack Poike, du har bra koll på erbjudanden. 6kr prisskillnad mellan rix och tele2 är inget att bry sig om. Men tele2 har obehagliga 15 månaders bindningstid.
Vet någon om Rix har någon bindningstid också om man beställer enbart bredbandstelefoni?
Välkommen att gå med i grupperna Hedgefonder och Fotogrupp
Inlägget är redigerat av författaren.
Jag har inte kollat hur det är nu, men tidigare så bjöd Tele2 på ip-telefoni-dosan om man band upp sig på en viss tid. Det finns många dosor att använda, jag ser att Rix säljer en modell för 695 kr. Så om du inte har en dosa redan så kan ju Tele2 vara rätt bra.
Tack skall ni ha. Jag fixade ett Tele2 bredbandstelefoni studentabbonemang idag. 9kr/mån tillkommer för nummerpresentation. Dröjer dock 2-3 veckor innan jag får abbonemanget. Vill man portera sitt nummer vilket är kostnadsfritt dröjer det ytterligare 3-4 veckor så jag tror jag kör på det nya numret.
Välkommen att gå med i grupperna Hedgefonder och Fotogrupp
Visa sida
Ogilla! 0
Gilla!
telia tror jag har sånt
Mvh subito