Grupp: Huvudforum

Nivåer

0
Ogilla!
13
Gilla!
2004-07-21 08:35:18

AktieS2S1M1M2
ABB37,8040,40
ASSA8688,598
AZN303336344
ATCO A256268282290
ALIV275294316
ELUX B128132,5142148
ERIC B18,6022,9023,40
FSPA A135142146
GAMB B7177,5
GETI8190,5
HM B182186,5198202
HOLM B204221
INVE B72,57880
NOKI8699
NDA50,55258
OMX651660685696
SAND252272
SCA B266272292298
SEB A102,5110,5112,5
SECU B839495,5
SHB A142149151,5
SDIA28,5029,4031,8032,40
SKA B616468,5
SKF B261268312
SSAB A122,5136
STE R93,594,5100,5
SWMA7681,583
TEL2 B280293324333
TLSN29,7030,6033,1033,8
TREL B121,5132
VOLV B234240,5266
 

/MM

0
Ogilla!
13
Gilla!
2004-07-21 12:39:03

Fundar på att följa upp ev. öppnade affärer i strängarna. Är det något som skulle uppskattas, eller räcker det som det är?

/MM

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-07-21 12:44:02

menar du dina tagna traders utifrån detta? vore väldans intressant :-) 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-07-21 12:53:52

Mot bakgrund av marknadsläget stänger jag till att börja med ASSA här o nu. 96 kr 

/MM

0
Ogilla!
9
Gilla!
2004-07-21 13:03:38

De nivåer som finns i # 0 är inte ett försök att gissa aktiernas kommande rörelser. 

Nivåerna markerar bara var en position öppnas. Vid M1 & M2 säljer man och vid S1 & S2 köper man. Positionernas storlek bestäms av en rad faktorer, som ju styrs av den enskildes specifika situation, men jag öppnar aldrig 100 % av tänkt position vid första nivån.  Jag har då möjlighet att öka positionen på annan nivå. Jag öppnar inte fler pos än jag kan övervaka och kontinuerligt följa upp. Jag betraktar dock öppnade positoner som en helhet varför somliga kan komma att bilda par.

Nivåerna är inte tänkta för dagshandel. Därmed inte sagt att de inte  funkar för detta. Tidsperspektivet är istället ca 3-12 dgr.

Hur och när positionerna stängs bestäms av den enskilde då det är dennes förutsättningar som styr (risk, depåstorlek, positionsstorlek, antal öppna pos, övergripande sentiment mm).

I vissa situationer tar jag inte position i a vista, utan etablerar en pos (ev. kombination) i derivat. ELUX (nedåt) kommer troligtvis bli en sådan.

/MM

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-21 13:07:04

tack, bra förklaring, bara långa pos, aldrig korta? 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-21 13:08:38

# 5

Nej både och.

Lite otydlig i # 4. Med sälja menar jag sälja innehav eller blanka.

/MM

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-07-21 13:09:22

ah, nu blev jag lite förvirrad, läste #4 lite snabbt.

köper man eller säljer vid M alt. S? 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-07-21 13:10:56

#4 Menar du inte tvärtom, att du köper vid S1 & S2 och säljer vid M1 & M2?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-21 13:11:26

# 7

Det är bra. jag funderar på att ändra kolumnernas namn.

 

Man köper när kursen tangerar något "s" ovanifrån.

Man säljer när kursen tangerar något "m" underifrån. 

/MM

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-21 13:12:44

blev fel i # 4. men nu är det rättat

tack för hjälpen 

/MM

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-21 13:21:55

Mailman!

Räknar du fram dessa nivåer själv?

Är de baserade på vecka?

Mvh again

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-21 13:24:07

# 11

Jag räknar själv. Flera perspektiv men övervägande dag 

/MM

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-07-21 14:59:23

Börjar dra ihop sig i ELUX. SKall nog försöka med T133 till att börja med. 

/MM

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.