Grupp: Huvudforum

Ste R

0
Ogilla!
6
Gilla!
2005-04-18 17:06:25
Ladda ned

ska man chansa på att det är stöd här, eller?, beror väl iofs lite på hur usa och dollarn går, va tror ni

 

köpte en post på 96,75, få se hur det går

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-04-19 09:10:48

Ja, det är sådana chansningar som mycket väl kan slå in, men ingenting i chartet säger att det är en bestående uppgång på väg, snarare tvärtom. Den ser jävligt otäck ut för närvarande. Men jag tror nog att du kan få några kronor i vinst innan den fortsätter neråt.

Mvh/Tvibär

PS Just nu ser det ut som om du ligger en 50-öring upp, i den allmänna upprekyl man kan förvänta efter de senaste dagarnas hårda sättning.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-04-19 12:47:40
Ladda ned

nej, allt pekar ner men en liten studs kan man ju hoppas på

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-04-20 09:17:41
Ladda ned

Hej igen!

Om man vill kan man minska upplösningen en aning. Då ser det lite annorlunda ut.

Mvh/Tvibär

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-04-22 18:07:13

ah, ingen ide och harva med den, har varit så upptagen med wsib i veckan så jag knapt märkt av stora e, min bästa tradingvecka nånsin, över 20 avlut i wsib och några i eric b, + 50% i depån sen årsskiftet så jag kan inte klaga, tur jag bara köpte en post i ste r, några hundringar back gör inget, behåller och funderar på att köpa mer, men nu inväntar jag vändning, har tvibär nån ide om var botten ligger, det va ju ett par sänkta rekomendationer i dagarna så det är kanske bäst atrt hålla sig borta

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-22 21:03:44
Ladda ned

Inläggets fråga tyckte jag var intressant ur många aspekter så jag tog fram en preliminär EWT analys av STER från 1991 till nu (och lite till, se bifogad bild). Viktig att notera är att bilden framförallt visar presumtiva nivåer framför eventuell pris/tid aspekt.

Har tyvärr inte tillgång till data före 1990 så hela räkningen "hänger lite i luften" så att säga, men givet detta så tror jag att räkningen håller.

Joel, Mojas, m.fl bidrar säkert (förhoppningsvis) med korrigeringar kring ovanstående om de har annan uppfattning.

- Gå med i EWT gruppen -

mvh Cumulus

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-23 11:53:15
Ladda ned

En titt med fishnet ger vid handen (datorn?) att ster har lämnat sitt pendlande kring medelvärden, se dagsdiagram. 

Mvh våfflan

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-23 11:55:03
Ladda ned

...syns ännu bättre med veckodiagram.

Jaha och vad ska nu det här betyda? Tja inte vet jag... :-) men man kan ju konstatera att ett mönster har brutits.

 

Mvh våfflan

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-04-23 12:03:07
Ladda ned

... nedgången har skett med volym. Diagrammet visar volym i förhållande till ma50. 

Mvh våfflan

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-04-23 12:12:23
Ladda ned

...men se där, vi har en stochastic köpsetup. Den konfirmeras (gula staplar) om priset går över fredagens stängningskurs så där skulle jag lägga en villkorad köporder.  Chansen finns ju att det rekylerar upp.

Men det kan ju fortsätta ner så därför skulle jag lägga en villkorad säljorder på stapelns lägsta.

Kan de va nå...?

Mvh våfflan

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-04-23 17:35:47

kan va läge att sälja min lilla post på rekyl, känns inte som man vill öka iaf

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-04-23 18:06:22

#10: jo med tanke på fredagens nedgångar "over there" så finns det ju stor risk att det bär iväg neråt även här. Så det är nog läge att ha sälj-beredskap. 

Mvh våfflan

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-05-03 21:18:14
Ladda ned

smala bollinger, i month :) 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.