Ericsson 27 april
21:30
Det var med en nödrop aktörerna lyckades få en stängning i Ericsson på 20:30 i går istället för 20:20.
Ericsson har ett svagt stöd på 20:20 som säkerligen lär brista inom 1-2 börsdagar.
Anledningen till att jag tror det, är att vi har en GAP nivå på 21:00 som ska täppas till i första hand.
Därefter följer stöd på 20:50 där MA 50 ligger och bevakar och strax därunder har vi MA 20 (blå linje) som stöd.
Den årslånga konsolidering som Ericsson genomgått tror jag snart att vi får se slutet på.
Jag kan tänka mig att marknadens aktörer börjar tröttna på aktien som inte trendar åt något håll och vi bör få ett släpp ner mot 18-18:30 innan maj månads utgång.
Ser vi kortsiktigt på aktien väntar 21:00 följt av en test av 19:80 som i dagsläget är ett mycket viktigt stöd.
Min uppfattning är att vi ser Ericsson nere på 21:00 redan under dagens handel och att vi innan veckan är slut är nere på 19:80 - det viktigaste stödet för aktien just nu. Skulle det brista (stängning) väntar definitivt 19:50 och 19:30 inom 5-8 börsdagar.
MVH
Booster
läser jag rätt att eric skall ner till 19,80 denna vecka ?
tapp på 1,5 kr
tack
#1
Jag tror dessvärre att fasen inte är till särskillt mycket hjälp i Ericsson för tillfället. Aktien konsoliderar och slår hit och dit helt utan trend och riktning. Så Fishnet kan man nog lägga lite åt sidan så länge vi inte bryter ur den stora konsolideringen
// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet !
# 2
Tack för dina falkögon - 20:80 ska det vara.
MVH
Booster
tack för analysen men ta och läs noga och redigera alla felaktiga nuffror så inte någon läsare blir förvirrad
Mvh evia
Vi fick 20:80 redan i dag.
Målkursen slutet av maj ligger kvar på 18:10.
MVH
Booster
#7 Nu har du skrivit fel igen. 17,10 ska det väl vara ;-)
(om du minns)
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
# 8
Jag är inte lika modig som du är. När jag skriver för dåligt om Ericsson får jag så lite röster att jag funderar på att bara skriva analyser när jag tror att det ska upp.
MVH
Booster
ny graf på eric vart bra
tackar för dina tankar

Visa sida
Ogilla! 11
Gilla!
Ericsson - Fishnet
Man ser tydligt hur Ericsson stängde på fasen i Fishnet.
MVH
Booster