Grupp: Huvudforum

SEB framöver

0
Ogilla!
20
Gilla!
2005-07-25 19:46:50
Ladda ned

Jag var tvungen att kika på SEB bara för roitto skrev om den i OMXS30 tråden, men det blev en för lång harrang så jag fann det nödgat att starta en ny tråd i ämnet.


SEBC har en jobbigt seg konsolidering mellan 120-130 i ryggen. Man kan rita en rektangel där utbrott uppåt ter sig sannolik. SEB står historiskt sett dock högt. Plockar man fram ett 10 års chart så får man nästan svindel. Detta betyder iofs ingenting eftersom Newtons lagar inte råder på börsen. Men kommer inte SEB in som tänkt så ser iallafall jag en större korrektiv rörelse som ska till.

Jag målar upp tre scenarion inför rapport i mitt lilla huvud (se bilden).

Vad som blir snyggast är att det tillkommer en korrektiv rörelse hela vägen ner till 105 kr, inte imorgon men månaderna framöver. Men det som verkar mest sannolikt är att SEBC bryter ut uppåt ur sin konsolidering. Gör den det så addera  genast 10% från utbrottsnivån, då infaller ett bra sälj först vid (143 kr).
 
Mvh Civ
 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-07-25 22:21:52
Ladda ned

ja man skulle ha köpt -92

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-07-25 22:28:13

1993 var det då den bottnade på 3,27 SEB A

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-07-25 22:49:03

där i krokarna sålde jag =) 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-07-25 22:59:38

Lessen att jag inte fick med X-axeln, det var ju lite olyckligt...

Ni kanske kan se denna länk?

Bild på SEB

Mvh Civ

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.