Grupp: Huvudforum

nasd 1 day before

0
Ogilla!
11
Gilla!
#0   Av: horea » Redigera
2005-08-18 19:11:09
Ladda ned

Jag borde egentligen komma med den hær komentaren i morgon en bra vændningsdag

!Valde att sætte ut den idag før det ær idag nasdaq hadde pris sq datum.

Min pesimism bækræftades hær ochså som i omx før uppgångarna från fib nivåer under fallet varade inte længre æn ng dag.

Jag kommer att sætta ut flera bilder før att ilustrera helheten.

Bild nr 1 ilustrerar sq vinklarna i tid och pris.Du ser att 90 graders prissuport sammanfaller rætt bra med 50% retracement och med toppen på månfasen

270 greders vinkel i tid har varit betydelsefull før nasdaq tidigare och beteendet blev beskrivet cca 1 v sedan.

Den ovanæmnda tidsvinkel bør dærfør ge en vændning i index.Eftersom vi befinner oss vid en båtten  bør vændnigen vara uppåt.

I kommande bilder en komprimerad  och en utzoomad ser du att jag noterar sista toppen med (B).

Før mig førefaller detta som det mest logiska alternativet och passar perfekt med dem andra vågnoteringar jag har anvænt.

En B ær ofta vældigt lurig  før den suger in massan i marknaden i troen på att dem handlar på impuls.Det lurigaste av allt ær att den kan pasera tidigare topp.Det just det som vi ser hær på nasdaq!

B våg toppar brukar vara signifikanta och jag måste bara upprepa hær ochså att jag ser toppen vi læmnat som augusti toppen jag næmnde så många gånger tidigare

Vi har en otvivelaktig djup perforation av sista botten(førre topp)och i och med detta en lægre botten.Den logiska konsekvensen av det hela bør bli en lægre topp eller i det bæsta fall en lika høg som den vi læmnat.

På den utzoomade bilden ser du inte mindre æn 4 fibnivåer som sammanfaller rætt hyfsad med varandra.Hærifrån bør index vænda upp senast på måndag men helst i morgon.

En tradbar uppgång bør følja som skall leda index mot en topp.Digniteten på den hær uppgången kommer att ge antydningar om kommande nergångs intensitet.

Æn så længe ser situationen inte specielt uppmuntrande ut

Uppdateringar kommer!

 

0
Ogilla!
8
Gilla!
2005-08-18 19:14:04
Ladda ned

helhetsbild 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-08-18 19:15:56

helhetsbild 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-08-18 19:16:59

Utzoomad bild!

0
Ogilla!
9
Gilla!
2005-08-18 19:17:24
Ladda ned

Utzoomad bild!

Datan krånglar ni så ni har fått dubbel uppsætning av det hela

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-08-25 20:04:30
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.