Börser & Prognos
Börskalendern
Länk till dagens agenda som DI från från nyhetsbyrån Direkt. Här på Aktieguiden hittar du också normalt en länk i någon av strängarna för "Ekonominyheter".
- iksgälden: Presenterar förslag till regeringen om statsskuldens förvaltning, kl 08.00
- EMU: Bytesbalans juli, kl 10.00
- EMU: Arbetskostnadsindex 2 kv, kl 11.00
- Riksbanken: Direktionssammanträde, kl 13.00
- Norges Bank: Styrräntebesked, kl 14.00
- IMF: Presenterar World Economic Outlook
Rapporter
- Sverige: Elekta (cirka 13.00)
- Europa: Inditex
Länk till AFV´s rapportkalender för Sverige. DI har också en listning för tidigare rapporter.
Råvaror
Nymex Crude = $67,57
IPE Crude = $65,35
Dated Brent = $64,08
Guld (CMX)/Troy oz $470,00
Valutor
EUR/USD = 1,2192
USD/SEK = 7,6575
EUR/SEK = 9,3360
Små förändringar på valutamarkanden sista dygnet. Oljepriset svagt uppåt sedan igår, nu är det orkan Rita och vad som kommer att ske närmaste dagarna som står i fokus.
Har ni intresse att följa energipriserna och oljan så är Bloomberg-Energy Prices en bra sida för detta.
Asien, senaste noteringarna (ca 08:25)
Japan (Nikkei225) +0,37 %
Hong Kong (HSI) -0,22 %
Indien (BSE 30) -1,64 %
Kina (Shanghai Comp) -2,06 %
Singapore (STI) -0,09 %
Sydkorea (Seoul Comp) +0,48 %
Thailand (SET) +0,31 %
Taiwan (TWII) +0,62 %
Internationella index är en bra sammanställningssida om ni vill följa indexen i olika världsdelar.
USA senaste handelsdagen
STÄNGNING (20/9):
Nasdaq Comp: 2,131.33 -13.93 (-0.65 %)
S&P 500: 1,221.34 -9.68 (-0.79 %)
Dow Jones: 10,481.52 -76.11 (-0.72 %)
En sida med en rad Amerikanska index om ni vill ha delindex eller småbolagsbörserna. Industry Indexes är en sida som innehåller en stort antal branchindex.
Advances & Declines är en statistiksida där man ser antalet bolag som gått uppåt/nedåt, nått nya högsta/lägsta-nivåer etc.
USA idag
TERMINER-FAIR VALUE:
Nasdaq Futures, FV-värde: 1590,46
S&P500 Futures, FV-värde: 1225,77
DowJones IA Futures, FV-värde: 10523,00
Terminerna kan sedan följas mot Fair Value på CNN Money som är min källa, här finns det dock en viss tidsfördröjning.
USA-statistik/Makro
- USA: Oljelager, kl 16.30
US Economics Events & Anaysis är en bra ekonomisk kalender där man också kan få förväntningarna och en förklaring på siffrorna betydelse, har också med händelser som inte är av intresse för oss i Europa.
USA-Rapporter
-
Rapportkalender för USA
Innehåller även förväntningarna m.m.
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Dagens uppdatering var tidig och innehåller inga stora ändringar. Enligt Deutsche Bank i Frankfurt kan DAX öppna ca 40 punkter ner.
Prognos Europa-öppningen kl: 08:50 (08.30)
FTSE (London) -25 (-25) punkter, -0,46 %
DAX (Frankfurt) -34 (-34) punkter, -0,69 %
DJ Eurostoxx50 -15 (-15) punkter, -0,44 %
CAC40 Future (Paris) -36 (-38) punkter, -0,79 %
Dagens källa: Bloomberg TV/Cantor Index
Ha en bra dag
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Efter en trögare start igår natt, att ta steget från tropisk storm till orkan så har utvecklingen nu istället ökat och Rita stiger snabbt i graderna. Rita har redan blivit uppgraderad till en 3:a och väntas bli en kategori 4 orkan senare under dagen/kvällen.
Man öppnar nu även dörren för att Rita kan bli en kategori 5 orkan (högsta) och därmed ställa med rejäla problem. Vi lär se detta återsegla sig i USA i eftermiddag/kväll. USA-terminerna har stadigt sjunkit under förmiddagen och ligger nu på minusssidan. USA-ekonomin verkade klara av en kat-5 orkan bra, men hur blir det med 2 st på denna korta tid??
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Och så har Rita blivigt uppgraderad till en 4:a.
Lite väl snabbt så risken är nu stor att den når en 5:a innan den når Texas då den växer i styrka hela tiden.
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Visa sida
Ogilla! 11
Gilla!
Rita är nu en orkan som växer i styrka och FED höjde räntan igår och fick USA-indexen på fall. Starten idag blir "rejält" nedåt utan att vara en "sell-off".
Varje morgon presenterar Bloomberg TV en prognos inför öppningen på Europas börser. Här presenterar jag siffrorna vid två tillfällen, runt 8:30 och strax före kl 9:00.
Prognos Europa-öppningen kl: 08:30 ()
FTSE (London) -25 () punkter, -0,46 %
DAX (Frankfurt) -34 () punkter, -0,69 %
DJ Eurostoxx50 -15 () punkter, -0,44 %
CAC40 Future (Paris) -38 () punkter, -0,84 %
Dagens källa: Bloomberg TV/Cantor Index
Bloomberg TV får värden från City Index, Cantor Index och IG Index, de turas om att presentera sina prognoser varsin vecka (gäller dock ej för CAC40).
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*