Grupp: Huvudforum

Greenspan

0
Ogilla!
8
Gilla!
2005-10-24 18:16:17

Greenspans efterträdare nomineras ikväll enligt ekonomiekot P1 kl 17:45. 

Mvh // Volontären

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-10-24 19:24:58

Bernanke som väntat. 

Lehman Bros. chefsekonom sade följande som jag tycker var roligt  "`you're replacing an icon with a mere mortal, and he's going to have to prove himself in the job.''"

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-10-24 23:22:20

Perfekt !

Det kommer och bli kul och ha en inflation targeter som Bernanke som huvud person  , ett core inflation target på 4% för denna cycle ,skule jag tänka mig att bernanke har i bakhuvet när han tidigare visat sig kraftig orolig över arbetslösheten .

En sån chairman som är bered och skicka upp helicopters och sprida pengar om det behövs kan inte vara annat än älskvärd.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-10-25 00:17:49

#2 Kanske inte 4% Core, men väl 4% CPI? Att ställa mot tex RB:s 2%.....

Allt för att undvika "it". Eller vad tror du? =) 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-10-25 12:02:52

#3 Kommer ej ihåg var har bernanke diskuterat just 4% core i en av sina research men nu när hans material blivit viktrig jag ska ta reda på det. 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.