Grupp: Huvudforum

Goldilocks Global ekonomi

0
Ogilla!
5
Gilla!
#0   Av: metod » Redigera
2006-02-09 20:08:16

Låginflation och högtillväxt fortsätter i US och japan och i Eu har börjat som påminner om en kondratieff höst allternativ(vår ?).

Förmodligen central bankerna har brlivit mer övertygad om det som jag har länge sagt,nämligen att potential GDP är högre än man konventionell trott och att Nairu ligger lägre än man kunnat tro och out put gap var betydlig större än man tidigare trott och därmed risken för deflation varit större än inflation under tiden medan de flesta central banker har tyckt att risken är lika och i vissa fall ,luta sig mot inflation än deflation men efter 3 år global Goldilocks ekonomi ,måste de här sakerna blivit mer klara för de inblandade.

Hursomhelst det som berör oss är asset valuation och under en sån global Goldilocks tillväxt ,medan tillgångar som fastigheter och obligationer har haft kraftig pristullväxt ,värdepapper som aktier har inte riktig hängt med, trots kraftig vinst tillväxt för bolagen ,värderingen är låg jämfört med andra tillgångskategorier.

Denna undervärdeing präglad av många riskfakrorer är i princip obefoad.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.