Bortröstning eller Perpetum Mobile
Emellanåt funderar jag på hur effektivt bortröstningsmöjligheten egentligen är.
Bortröstade skribenter återvänder och börjar om med samma sak för att småningom bli bortröstade igen, efter utvisningen sjunger man samma visa en gång till.
Bortröstningssystemet ser ut att fungera likt en Perpetum Mobile. Det fortsätter i all evighet utan att stanna. Aja-baja, till en annan gång!
En annan liknelse skulle kunna vara fångvården men där får man strängare och strängare straff (hoppas jag) om man begår samma synder om och om igen.
Om man sätter en borte gräns (finns ingen såvitt jag vet idag) på säg 5 ggr/år och därefter permanent utvisning. Skulle någon nuvarande AG skribent åka dit då?
Finns det en bortre gräns eller beror det på Webbis tålamod och humör, om man ska få perm ban eller vara jo-jo.
En vinst är en vinst om så bara en krona.
Visa sida
Ogilla! 4
Gilla!
Jag tror det i många lägen helt enkelt är bättre att radera inläggen och efterföljande kommentarer.